Grantobiorca: Miasto Stołeczne Warszawa
Termin zakończenia projektu: 30 czerwca 2026 r.
Wartość całkowita: 1 306 875,00 zł
Dofinansowanie ze środków UE: 773 500,00 zł
Dofinansowanie ze środków budżetu Państwa: 76 500,00 zł
Wkład własny m.st. Warszawy: 456 875,00 zł
Jednostka realizująca projekt: Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie
W dniu 4 lipca 2024 roku pomiędzy Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Miastem Stołecznym Warszawą została zawarta umowa o powierzenie grantu dla projektu pn. „Zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa systemów Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie” w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021 – 2027, Działanie 2.2. Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.
Przyznane środki w łącznej kwocie 850 000,00 zł zostaną przeznaczone za zakup sprzętu teleinformatycznego, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników oraz przeprowadzenie audytu wdrożonego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.
Celem projektu jest zwiększenie odporności systemów Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy systemami wewnętrznymi tej jednostki a siecią publiczną. Realizacja prac projektowych będzie miała znaczący wpływ na wyeliminowanie pojedynczych punktów awarii – dla urządzeń warstwy sieciowej z równoczesnym zapewnieniem silnie granularnego zarządzania portami. W ramach realizowanych zadań zaplanowano również zapewnienie usługi wsparcia i serwisu dla kluczowej infrastruktury sprzętowej oraz działania zmierzające do poniesienia kwalifikacji personelu Zarządu Transportu Miejskiego w zakresie wymogów bezpieczeństwa.
Dzięki opracowanym w ramach projektu rozwiązaniom, Zarząd Transportu Miejskiego będzie w stanie lepiej zadbać o cyberbezpieczeństwo, chroniąc tym samym mieszkańców m.st. Warszawy oraz ich cenne dane.
Zakładana koncepcja projektu pozwoli w dużym stopniu przygotować infrastrukturę Zarządu Transportu Miejskiego do stawienia czoła pojawiającym się w cyberprzestrzeni nowym zagrożeniom, a w przypadku ich urealnienia, na właściwą reakcję, która wyeliminuje lub znacznie ograniczy wystąpienie potencjalnych szkód zarówno fizycznych, czasowych jak i wizerunkowych. Wielopoziomowe wzmocnienie infrastruktury stawia przed atakującym kolejne bariery do sforsowania, które jeżeli nie wyeliminują całkowicie możliwości ataku, to znacząco opóźnią jego wystąpienie. To w konsekwencji da czas dla służb informatycznych na zastosowanie odpowiedniej prewencji, dzięki czemu dane mieszkańców m.st. Warszawy będą bezpieczne.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie