Transport publiczny napędza warszawską metropolię – ZTM Warszawa

Transport publiczny napędza warszawską metropolię

Tramwaj jadący ul. Marszałkowską z Pałacem Kultury i Nauki w tle

Ponad 82 proc. mieszkańców warszawskiej metropolii korzysta z transportu publicznego – wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.  Na tak znakomity – i najlepszy w Polsce – wynik składają się zarówno przejazdy w granicach stolicy, jak również podróże pomiędzy Warszawą i okolicznymi gminami.

O tym, że mieszkańcy stolicy chętnie wybierają Warszawski Transport Publiczny wiadomo  choćby z Barometru Warszawskiego. Według ostatniego badania wśród 77 proc. warszawiaków, przemieszczających się do pracy, na uczelnię czy do szkoły, aż dwie trzecie (dokładnie 66 proc.) deklaruje, że wybiera przy tej okazji komunikację miejską. Wyniki te potwierdził teraz Główny Urząd Statystyczny, czyli państwowa instytucja zajmująca się statystyką publiczną.

Warszawska metropolia liderem

Nowy raport „Korzystanie z transportu publicznego przez gospodarstwa domowe” (wyniki modułu badania EU-SILC 2024) pokazuje, że z transportu zbiorowego w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystało prawie 60 proc. gospodarstw domowych w Polsce, a sam warszawski region stołeczny (czyli Warszawa oraz 9 powiatów i 69 okolicznych gmin) był zdecydowanie powyżej tej średniej. W stołecznej metropolii odsetek ten wyniósł aż 82,2 proc.

Mieszkańcy metropolii nie korzystaliby jednak tak chętnie z transportu publicznego, gdyby nie współpraca między Warszawą a sąsiednimi gminami. W okolicznych, podwarszawskich gminach bardzo dobrze znane i widoczne są niebieskie autobusy linii lokalnych „L”, czy żółto-czerwone „siedemsetki”. Poza granice stolicy wyjeżdżają także pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej.

– Połączenia te uruchamiamy dzięki współpracy z samorządami, które biorą na siebie część kosztów wyjazdu warszawskich autobusów poza granice miasta – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Warto przypomnieć, że w grudniu ub.r. ZTM podpisał z SKM przewozową umowę na kolejnych 15 lat.

Tanie bilety

Jednocześnie, chociaż co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce (24,2 proc.) oceniło, że koszty transportu publicznego stanowiły dla nich „odczuwalne obciążenie finansowe”, to region warszawski stołeczny wypadł tu najlepiej – tylko dla 16,5 proc. badanych gospodarstw koszty podróżowania komunikacją publiczną były obciążeniem finansowym. Nic dziwnego – bilety w Warszawskim Transporcie Publicznym należą do najtańszych w Polsce, a ich ceny nie zmieniły się od wielu lat.

Mieszkańcy stolicy i aglomeracji korzystają też z rozwiązań obniżających koszty transportu. Osoby mieszkające w Warszawie i płacący w niej podatki kupują tańsze Bilety Warszawiaka/Warszawianki ważne w dwóch strefach biletowych, uczniowie szkół podstawowych jeżdżą bezpłatnie, a seniorzy – w zależności od wieku – mają zniżki lub podróżują bezpłatnie.

Ponadto Warszawiacy i mieszkańcy aglomeracji od dawna korzystają z oferty Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD. Mając w ręku bilet WTP (od dobowego „wzwyż”) można się swobodnie przesiadać między autobusami, tramwajami, metrem, pociągami czy „wukadką”.

Od kilku lat gminy mogą też dofinansowywać swoim mieszkańcom kupno biletów w ramach oferty Warszawa+, a jeśli dodamy do tego jeszcze Mazobilet, uruchomiony we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i zachęcający do zwiedzania Mazowsza, to wyniki badania GUS stają się potwierdzać tezę o szybkim, wygodnym i dostępnym transporcie publicznym w stołecznej metropolii.

Duże miasta z lepszym transportem

Z raportu GUS wynika również, że im większe miasto, tym częściej jego mieszkańcy korzystają z komunikacji miejskiej. Odsetek takich osób w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców wynosił 90,3 proc. (średnia dla wszystkich miast to 67,9 proc.). Z kolei – jak czytamy w raporcie – najwyższy odsetek gospodarstw deklarujących korzystanie z transportu publicznego wystąpił na aglomeracyjnych obszarach wiejskich o dużej gęstości zaludnienia (58,8 proc.) i był podobny do miast liczących od 20 do 99 tys. mieszkańców. Tutaj też na pewno na plus wyróżniają się okolice Warszawy, bo region warszawski jest gęsto zaludniony – skupia ponad 59 proc. ludności województwa mazowieckiego.

Ostatnia aktualizacja 30 stycznia 2025

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.