Od czerwca 2020 roku przy stacji metra Ursynów można podziwiać mural z wizerunkiem bohaterów „Czterdziestolatka” – inżyniera Karwowskiego i technika Maliniaka. Mural jest jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego 2020.
Wykonawca – wybrany w postępowaniu przetargowym – wykonał mural na szybie windy przy wejściu na stację metra Ursynów. Grafika prezentuje bohaterów serialu „Czterdziestolatek” – inż. Stefana Karwowskiego i technika Romana Maliniaka – fikcyjnych budowniczych sztandarowych warszawskich inwestycji z PRL-u lat 70-tych: Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej i osiedla Ursynów. W rolę inż. Karwowskiego wcielał się Andrzej Kopiczyński, a Romana Maliniaka – Roman Kłosowski.
Aktorów i granych przez nich bohaterów oraz reżysera serialu przypomina inskrypcja: Roman Maliniak (Roman Kłosowski, 1929-2018) i inż. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński, 1934-2016) budowniczowie Warszawy z serialu „40-latek” w reż. Jerzego Gruzy (1932-2020).
Mural został wykonany na stacji pierwszej linii metra – Ursynów, przy al. Komisji Edukacji Narodowej, na szybie windy, przy południowo-wschodnim wejściu. Ściana przeznaczona pod grafikę ma wymiary 286 x 926 cm. Mural został zabezpieczony powłoką anty-graffiti.
Autorem projektu jest Paweł Lenarczyk, zaś współautorem oraz twórcą grafik jest Bartek Podlewski.
Mural z inż. Karwowskim i Maliniakiem jest już kolejnym wykonanym na południowym odcinku pierwszej linii metra w ramach budżetu obywatelskiego. W 2018 roku na stacji Imielin zagościli: pedagog Maria Grzegorzewska i patron dzielnicy Julian Ursyn Niemcewicz, a na stacji Stokłosy: rtm. Witold Pilecki oraz kryptolodzy Marian Rejewski, Jeży Różycki i Henryk Zygalski. Kryptolodzy pracowali w Pyrach, na terenie dzisiejszego Ursynowa, gdzie znajdował się polski ośrodek dekryptażu i pracowano nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.
W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy decydują, na co zostanie wydana część budżetu miasta lub dzielnicy. Sami mieszkańcy przygotowują propozycje projektów, które – ich zdaniem – warto zrealizować. O tym, czy projekty zostaną wcielone w życie decydują w drodze głosowania mieszkańcy miasta. Projekty, które zyskają najwięcej głosów są realizowane. Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego odbyła się w 2015 roku.