Ciepło z metra ogrzeje miasto – ZTM Warszawa

Ciepło z metra ogrzeje miasto

Stacja Metro Bemowo

Tarcie wywołane przez koła pociągów metra i nagrzewanie się ich silników elektrycznych oraz sami pasażerowie – te wszystkie czynniki powodują wzrost temperatury w tunelach i na stacjach metra. Dzięki współpracy władz miasta z firmą Veolia część nagrzanego powietrza już niedługo uda się wykorzystać i zasilić nią sieć ciepłowniczą w Warszawie.

W listopadzie 2022 roku Veolia Energia Warszawa oraz Metro Warszawskie wspierane przez Biuro Infrastruktury m.st. Warszawy Warszawa podpisały list intencyjny, w którym spółki wyraziły chęć współpracy nad zbadaniem potencjału i możliwości odzysku ciepła z infrastruktury metra w Warszawie. Po wielomiesięcznych analizach udało się wytypować stację linii M2 Bemowo na miejsce pilotażowego wdrożenia instalacji do odzyskiwania ciepła z metra i wtłoczenia go do miejskiej sieci. Zyskają na tym również mieszkańcy stolicy – takie rozwiązanie zmniejszy emisję CO2 i będzie miało pozytywny wpływ na  jakość powietrza.

Bemowo na start

Wstępna analiza techniczna możliwości odzysku ciepła z Metra Warszawskiego zakończyła się jeszcze w 2023 r. Blisko współpracujące zespoły Metra i Veolii, po wizjach lokalnych i uzyskaniu danych o temperaturach na wybranych stacjach, dokonały wstępnej oceny możliwości wykonania instalacji odzysku ciepła. W analizie tej uwzględniono m.in. średnie temperatury na stacjach, rozmiary ciągów komunikacyjnych, dostęp do powietrza z tunelu do tzw. pustki technologicznej oraz wilgotność, zapylenie oraz dostęp do mediów (kanalizacja, rozdzielnie energii elektrycznej).

Oceniono lokalizacje również pod względem odległości do istniejącej sieci ciepłowniczej – tak aby odzyskane ciepło mogło efektywnie zasilić odbiorców. Na miejsce pierwszej instalacji została wskazana jedna ze stacji na warszawskim Bemowie. Pod koniec 2023 r. został przygotowany opis zamówienia studium wykonalności odzysku ciepła z metra.

W wyniku przetargu wyłoniona została firma Cundall Polska Sp. z o.o. Prace nad studium wykonalności trwały dwa miesiące i potwierdziły, że istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości wykonania instalacji – zgodnie z rozpatrywanymi wariantami technicznymi.

Będą kolejne lokalizacje

W najbliższych tygodniach rozpoczną się przygotowania do instalacji pomp ciepła na wybranej stacji metra na Bemowie. Po zakończeniu tych prac możliwe będzie przesłanie odzyskanego ciepła do warszawskiej sieci ciepłowniczej.

Technologia i metoda odzysku ciepła z infrastruktury metra pozwoli dodatkowo na zmniejszenie temperatury na peronach – nawet o 4 stopnie C. Poprawi to komfort pasażerów – szczególnie w okresie letnim.

Ale na tym nie koniec – w następnej kolejności wybrane zostaną nowe lokalizacje, czyli stacje metra, na których rozpoczną się przygotowania do instalacji i uruchomienia kolejnych instalacji odzyskowych.

Pomysł z konkursu

Projekt odzysku ciepła z tuneli warszawskiego metra powstał w ramach III edycji Konkursu Innowacyjności w Veolii Energii Warszawa w 2021 roku. Pomysł zdobył główną nagrodę – Grand Prix i został włączony do programu projektów dotyczących źródeł odzysku ciepła w mieście.

Równolegle w Biurze Infrastruktury trwają prace nad modelem energetycznym dla Warszawy do roku 2050. Koncentruje się on na poszukiwaniu alternatywnych w stosunku do paliw kopalnianych źródeł ogrzewania warszawskich mieszkań. Ciepło odzyskiwane ze ścieków, serwerowni zakładów przemysłowych czy właśnie z tuneli metra od początku było brane pod uwagę jako kierunek zmian, które może przynieść konkretne korzyści użytkownikom, czyli także mieszkańcom Warszawy.

Ostatnia aktualizacja 22 stycznia 2025

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.