Nowa edycja budżetu obywatelskiego rusza już 7 stycznia, a projekty będzie można zgłaszać do 21 stycznia. Od wtorku, 3 grudnia, urzędnicy będą prowadzić spotkania informacyjne o nowych zasadach budżetu obywatelskiego, który od tej pory będzie jeszcze bardziej nastawiony na działania lokalne. Przypominamy, że z budżetu obywatelskiego realizowane są m.in. „zielone przystanki”.
– Warszawa ewoluuje, zmienia się, pojawiają się nowe potrzeby. Ta ewolucja dotyczy też budżetu obywatelskiego. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowych zapisów do Uchwały w sprawie konsultacji społecznych z mieszkańcami m.st. Warszawy w formie budżetu obywatelskiego. Są one przede wszystkim odpowiedzią na głos warszawiaków, biorących udział w podsumowaniach wcześniejszych edycji i konsultacjach, które odbyły się w we wrześniu – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Będzie bardziej lokalnie
– Ważną kwestię dla osób biorących udział w budżecie obywatelskim stanowiło przywrócenie mu bardziej lokalnego wymiaru. Dlatego też wprowadziliśmy w dzielnicach podział na mniejsze obszary i wydzieliliśmy specjalną pulę środków na realizację pomysłów stricte lokalnych – dodała wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.
Od nowej edycji budżetu obywatelskiego pula wydzielona na projekty lokalne stanowić będzie 50 proc. wszystkich środków, a 30 proc. przeznaczone zostanie na projekty dzielnicowe, czyli te które dotyczą co najmniej dwóch wydzielonych obszarów lokalnych. Pozostałe 20 proc. środków przekazane będą na projekty wybrane w głosowaniu miejskim, których zakres obejmuje co najmniej dwie dzielnice.
Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy Rembertowa i Wesołej przedstawili argumenty na rzecz niewydzielania na swoich terenach obszarów lokalnych. Zostały one uwzględnione w zapisach uchwały zmieniającej, co oznacza, że te dwie spośród 18 dzielnic nie będą realizować pomysłów na poziomie lokalnych.
Będzie mniej formalności
Lista poparcia dla każdego projektu jest wymogiem wynikającym z Ustawy o samorządzie gminnym. Od nowej edycji autorzy do swojego pomysłu dołączać będą: 15 (zamiast 40) podpisów mieszkańców Warszawy dla projektu miejskiego, 10 (zamiast 20) podpisów mieszkańców dzielnicy dla projektu dzielnicowego i 5 podpisów zebranych od mieszkańców obszaru lokalnego, którego dotyczy zgłaszany pomysł. Na uzupełnienie braków i odniesienie się do propozycji niezbędnych modyfikacji projektu na etapie oceny pomysłodawcy będą mieć 5 dni (zamiast 3).
Będzie więcej możliwości na realizację projektów „miękkich”
Na skutek wprowadzonych zmian projekty „miękkie”, czyli te, które nie wymagają ponoszenia nakładów finansowych na nieruchomość, mogą być realizowane na terenach nienależących do m.st. Warszawy. Dzięki tej zmianie inicjatywy, które dotyczą organizacji warsztatów, zajęć sportowych, czy wydarzeń kulturalnych będą mogły być bardziej dostępne pod względem ich lokalizacji dla warszawianek i warszawiaków.
Będzie można zagłosować na nie więcej niż 15 projektów
Od 12. edycji każda osoba biorąca udział w głosowanie (nie musi być zameldowana w Warszawie, ani mieć ukończonych 18 lat) może zagłosować na nie więcej niż 5 projektów na poziomie lokalnym, 5 projektów na poziomie dzielnicowym i 5 na poziomie miejskim. Termin głosowania został również zmieniony. W 2025 roku głosowanie zarówno przez internet, jak i w wersji papierowej rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 15 czerwca.
Będzie wiele okazji do spotkań z koordynatorami budżetu obywatelskiego
Najbliższe, grudniowe, spotkania o nowych zasadach, w tym o obszarach lokalnych to początek wsparcia jakie mieszkańcy, którzy chcą zgłosić projekty otrzymają od urzędników w 12. edycji. Kolejne wydarzenia, w tym konsultacje pomysłów i wsparcie w ich pisaniu zaplanowane są na styczeń 2025.
Harmonogram spotkań
- Wtorek, 3 grudnia br., godz. 17.30 – 19.30, Salon literacki w Służewskim Domu Kultury ul. Bacha 15 – dla mieszkańców dzielnic: Mokotów, Ursynów, Wilanów.
- Środa, 4 grudnia br., godz. 18.00 – 20.00, Storyteka – Galeria Młociny I piętro, ul. Zgrupowania AK „Kampinos” 15 – dla mieszańców dzielnic: Białołęka – Bielany – Żoliborz.
- Czwartek, 5 grudnia br., godz. 17.30 -19.30 Wolskie Centrum Kultury, Wolska Mozaika – ul. Wolska 46/48 – dla mieszkańców dzielnic Bemowo – Śródmieście -Wola.
- Poniedziałek, 9 grudnia br., godz. 17.30 – 19.30, Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56 – dla mieszkańców dzielnic: Praga-Południe, Praga-Północ, Targówek.
- Wtorek, 10 grudnia br., godz. 17.30 – 19.30, Dom Kultury Rembertów, al. Komandosów 8 – dla mieszkańców dzielnic Rembertów, Wawer, Wesoła.
- Środa, 11 grudnia br., godz. 17.30 – 19.30, Dom Kultury Kolorowa, ul. gen. Sosnkowskiego 16 – dla mieszkańców dzielnic Ochota, Ursus, Włochy.
Więcej informacji znajduje się na stronie: um.warszawa.pl/waw/bo.
Opublikowano 4 grudnia 2024
Ostatnia aktualizacja 27 grudnia 2024