WTP dostępny dla każdego – ZTM Warszawa

WTP dostępny dla każdego

niepełnosprawni w WTP

Warszawski Transport Publiczny (WTP) podejmuje szereg działań mających na celu zapewnienie dostępności i wygody osobom z niepełnosprawnościami. Priorytetem jest umożliwienie każdemu swobodnego poruszania się komunikacją miejską, a wprowadzone rozwiązania mają ułatwić podróże osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, który obchodzimy 3 grudnia, przypominamy o dostępności usług WTP dla osób z niepełnosprawnością.

Niskopodłogowe pojazdy

W Warszawie zdecydowana większość autobusów oraz znaczna część tramwajów to niskopodłogowce. Dzięki temu osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z trudnościami w chodzeniu czy innymi ograniczeniami mobilności mają łatwiejszy dostęp do pojazdów, co znacznie minimalizuje czas oczekiwania na odpowiednie środki transportu.

Infrastruktura metra

Wszystkie stacje warszawskiego metra są wyposażone w windy, co pozwala na sprawne dotarcie na peron. W przypadku linii M1 windy są dostępne głównie na jednej głowicy stacji, jednak władze miejskie pracują nad ich dobudową na najbardziej obciążonych przystankach. Dodatkowe udogodnienia, takie jak wypukłe elementy (ścieżki, wypustki), zostały wprowadzone, aby ułatwić poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym. Stacje metra posiadają także oznakowanie poziome, ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym – tzw. „ścieżki”, prowadzące z wind i schodów ruchomych na peron. Oznakowane są także krawędzie schodów i dostosowane windy, w których głosowe komunikaty informują poruszaniu się windy, zatrzymaniu na konkretnym poziomie i zamykaniu drzwi, a na przyciskach znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Informacje pasażerskie

Kluczowym elementem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami jest informacja głosowa, dostępna we wszystkich pojazdach WTP, w tym w autobusach, metrze i większości tramwajów. Na wybranych przystankach znajdują się tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, które po naciśnięciu przycisku oferują komunikaty głosowe. Dodatkowo, kierowcy i motorniczowie są zobowiązani do udzielania pomocy osobom z niepełnosprawnościami, na przykład poprzez rozkładanie pochylni, co stanowi standard w niskopodłogowych pojazdach.

Alfabet Braille’a

W pojazdach WTP znajdują się przyciski otwierania drzwi z napisami w alfabecie Braille’a, które mają ułatwić podróż osobom niewidomym. Tablice informacyjne z trasą przejazdu znajdują się na wysokości umożliwiającej przeczytanie informacji osobom niedowidzącym.

Na stacjach metra znajduje się oznakowanie w alfabecie Braille’a oraz tablica tyflograficzna z informacjami w alfabecie Braille’a.

Ulgi i prawo do bezpłatnych przejazdów

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie mają prawo do ulg w Warszawskim Transporcie Publicznym, w tym w wielu przypadkach do bezpłatnych przejazdów, co sprzyja większej mobilności i korzystaniu z transportu miejskiego bez ograniczeń. Dokumentem, który potwierdza uprawnienia do bezpłatnego transportu w mieście jest legitymacja osoby z niepełnosprawnością lub orzeczenie właściwego organu potwierdzające niepełnosprawność, na podstawie przepisów prawa. Uprawnienia takie można również wgrać na Warszawską Kartę Miejską.

niepełnosprawni w WTP

Ostatnia aktualizacja 27 grudnia 2024

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.