Ma być wygodnie, ekologicznie, ekonomicznie i dla każdego. Dlatego oferta Warszawskiego Transportu Publicznego jest szyta na miarę i dostosowana do potrzeb mieszkańców nie tylko miasta, ale też całej aglomeracji. Sprawdź i przekonaj się, że warto postawić na WTP.
Kolej na integrację
Kolej jest ulubionym środkiem transportu wśród mieszkańców okolicznych gmin, dojeżdżających do centrum miasta. Dzięki integracji stała się ważnym elementem łączącym aglomerację warszawską.
Na czym to polega?
Wszystkie środki transportu łączy jeden schemat połączeń, rozkładów jazdy i oznaczeń. Znakiem rozpoznawczym Warszawskiego Transportu Publicznego jest czerwona „tetka”, będąca logotypem całego systemu i wszystkich jego składowych (pojazdy, przystanki, bilety, urządzenia, informacja)
Jeden bilet wiele podróży
W ramach integracji taryfowej występują następujące rodzaje biletów:
„Wspólny bilet ZTM-KM-WKD” – oferta taryfowa, w ramach której posiadacze wybranych biletów ZTM mogą podróżować pociągami podmiejskimi na terenie Warszawy i ościennych gmin. Wspólny bilet ZTM-KM-WKD” w pociągach obsługiwanych przez spółki: „Koleje Mazowieckie – KM” Sp. z o.o i Warszawska Kolej Dojazdowa Sp. z o.o.
Bilet ZTM w gminach – na podstawie wybranych biletów ZTM można podróżować liniami lokalnymi (od L-1 wzwyż) organizowanymi przez Zarząd Transportu Miejskiego we współpracy z gminami ościennymi;
Mazobilet to specjalna oferta pozataryfowa wprowadzona przez Koleje Mazowieckie. Bilety w jej ramach są honorowane w każdy weekend, tj. od godz. 19.00 w piątek do godz. 8.00 w poniedziałek oraz dodatkowo w wybrane weekendy.
Bilet warszawski Polregio to specjalna oferta dla pasażerów podróżujących pociągami Przewozów Regionalnych do i z Warszawy. Na podstawie tego rodzaju biletów kolejowych można korzystać ze wszystkich środków Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusy, tramwaje, metro i SKM).
Bilet warszawski PKP Intercity to specjalna oferta dla pasażerów podróżujących po kraju pociągami PKP Intercity – Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) – w klasie I lub II. Umożliwia on korzystanie przez 75 minut również z komunikacji miejskiej – autobusów, tramwajów, metra i SKM – na terenie 1. strefy biletowej.
Bilet lotniskowy Kolei Mazowieckich – pasażerowie mogą bez dodatkowych opłat korzystać ze wszystkich środków komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro, pociągi SKM) na obszarze 1. strefy biletowej.
Bilet ŁÓDŹ-WARSZAWA w ramach oferty „ŁKA łączy z Warszawą” to specjalna oferta dla pasażerów, którzy kupią bilet Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z Łodzi do Warszawy. Umożliwia on korzystanie przez 75 minut również z komunikacji miejskiej ZTM – autobusów, tramwajów, metra i SKM – na terenie 1. strefy biletowej.
Bilety na WTP w gminach
Na preferencyjnych warunkach z Warszawskiego Transportu Publicznego mogą także korzystać mieszkańcy gmin aglomeracji warszawskiej. Gminy: Marki, Ząbki, Łomianki, Izabelin i Konstancin-Jeziorna włączone zostały do I strefy biletowej.
Dodatkowo gminy aglomeracyjne objęte są ofertą „Warszawa+” i w ramach podpisanej z Zarządem Transportu Miejskiego umowy, dofinansowują bilety dla swoich mieszkańców. Z biletów metropolitalnych korzystają mieszkający 26 gmin: Góry Kalwarii, Jabłonnej, Józefowa, Kampinosu, Kobyłki, Konstancina-Jeziornej, Legionowa, Leszna, Lesznowoli, Nadarzyna, Nieporętu, Otwocka, Ożarowa Mazowieckiego, Piaseczna, Piastowa, Prażmowa, Pruszkowa, Radzymina, Raszyna, Starych Babic, Sulejówka, Wiązownej, Wieliszewa, Wołomina, Zielonki oraz Ząbek.
Do szkoły tylko z Kartą Ucznia
WTP ma także specjalną ofertę dla uczniów warszawskich szkół podstawowych oraz uczniów szkół podstawowych mieszkających w stolicy, ale uczących się poza jej granicami. Mogą oni bezpłatnie korzystać z Warszawskiego Transportu Publicznego dzięki Karcie Ucznia.
Karta Ucznia to Warszawska Karta Miejska, uprawniająca do bezpłatnych przejazdów w obszarze 1. i 2. strefy biletowej warszawskiej komunikacji miejskiej, w nauki szkolnej. Dzięki niej można więc podróżować nie tylko po samej Warszawie, ale po całej aglomeracji: autobusami linii strefowych, Szybką Koleją Miejską – poza granicami Warszawy, autobusami linii lokalnych „L” oraz – w ramach oferty „Wspólny bilet ZTM-KM-WKD” – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania wspólnego biletu.
Z karty ucznia w postaci odrębnego dokumentu (plastikowej karty) nadal korzystają uczniowie posiadający tradycyjne, papierowe legitymacje. Uczniowie rozpoczynający naukę w szkole podstawowej w Warszawie w tym roku szkolnym, uprawnienia do bezpłatnych przejazdów mają zakodowane w e-legitymacji.
Bilet Warszawiaka
Z tańszych biletów komunikacji miejskiej mogą korzystać posiadacze Biletu Warszawiaka. Przysługuje on:
– osobom zameldowanym na pobyt stały lub zamieszkującym na terenie m.st. Warszawy i rozliczającym podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w stolicy.
– dzieciom zamieszkałym na terenie m.st. Warszawy, jeżeli co najmniej jeden z ich rodziców/opiekunów prawnych jest zameldowany w Warszawie na pobyt stały albo zamieszkuje na terenie Warszawy i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Warszawie, bez względu na to czy osiąga dochód.
Zaparkuj i przesiądź się do WTP
Sprawny podróżowanie po stolicy umożliwiają także parkingi P+R. To udogodnienie zarówno dla mieszkańców Warszawy, jak i miejscowości ościennych. W takim miejscu można bezpiecznie zostawić samochód lub rower i w dalszą podróż ruszyć komunikacją miejską.
Sieć parkingów „Parkuj i Jedź” w Warszawie to już 17 obiektów. Jest na nich blisko 4,8 tys. miejsc parkingowych dla samochodów (w tym ponad 100 dla osób z niepełnosprawnościami) oraz prawie 1000 dla rowerów. Parkingi są dostępne we wszystkie dni tygodnia w godz. 4:30-2:30. Kierowcy, którzy chcą zostawić samochód bez opłat na dłużej niż 20 minut, muszą posiadać aktywny bilet WTP: krótkookresowy (dobowy, 3-dniowy, weekendowy) lub długookresowy (m.in. 30- i 90-dniowy) albo uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Naliczanie opłaty za postój rozpoczyna się po upływie 20 minut od momentu wjazdu na teren parkingu. Niektóre obiekty P+R cieszą się tak dużą popularnością, że trudno znaleźć wolne miejsce.
Regulamin korzystania z parkingów zmieniał się kilkukrotnie tak, aby jego zapisy nadążały za rozwijającym się systemem transportowym Warszawy i aglomeracji oraz zmianami w regulacjach i technologiach dotyczących przemieszczania się.
Ostatnia zmiana umożliwia pozostawienie samochodu na parkingu P+R na cały weekend – od piątkowej nocy do poniedziałkowego ranka. Aby bezpłatnie zaparkować auto, wystarczy posiadać np. bilet weekendowy Warszawskiego Transportu Publicznego. To znakomita propozycja dla turystów odwiedzających Warszawę.
Dodatkowym udogodnieniem na P+R jest możliwość skorzystania z 38 stanowisk ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
W planach jest budowa kolejnych parkingów P+R.
Szczegółowe zasady korzystania z parkingów P+R opisane są na stronie: www.wtp.waw.pl/parkingi/#ParkujP+R
Opublikowano 16 września 2024
Ostatnia aktualizacja 16 września 2024