Dwa podręczniki dla kierowców oraz osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w transporcie powstały w ramach kończącego się właśnie projektu SafeBus, realizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego. Ich wersje elektroniczne są już dostępne, a wersje papierowe wkrótce zostaną przesłane operatorom.
„Poradnik kierowcy dotyczący bezpieczeństwa w transporcie publicznym” oraz „Podręcznik zarządzania procedurami szkoleniowymi w transporcie” to materiały szkoleniowe, które są elementami projektu SafeBus. W trakcie dwóch lat współpracy stworzono materiały szkoleniowe, stronę internetową i lekcje skierowane do kierowców autobusów, mające zwiększyć świadomość i zdolność do wykrywania ataków terrorystycznych na autobusy. Dzięki projektowi udało się wypracować spójne podejście do ochrony transportu publicznego w Europie.
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie był jednym z uczestników tego projektu, prowadzonego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Publicznego (UITP). Oprócz UITP oraz ZTM uczestniczyli w nim także operatorzy transportu publicznego z Lizbony, Rzymu oraz Niderlandów.
Projekt SafeBus rozpoczął się 1 grudnia 2021 roku i trwał do końca listopada br. Jego głównym celem było stworzenie platformy internetowej, integrującej rozwiązania w zakresie prewencji atakom terrorystycznym, materiałów ćwiczeniowych i procedur, kursów internetowych oraz portalu e-learningowego.
Rola ZTM polegała na wsparciu merytorycznym konsorcjum projektowego poprzez aktywny udział w wymianie wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk m.in. poprzez udział w spotkaniach on-line, opiniowaniu dokumentów, tworzeniu treści na potrzeby portalu e-learningowego. Przedsięwzięcie stanowiło również okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów z nowymi partnerami zagranicznymi.
Udział w projekcie pozwolił na zdobycie wiedzy na temat aktualnych rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa w komunikacji zbiorowej.
Podręczniki w wersji papierowej zostaną przekazane operatorom transportu publicznego w Polsce, a w wersji elektronicznej są do pobrania w linku.
Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej – Policja, w ramach Umowy o Udzielenie Dotacji nr 101034233.
Opublikowano 19 grudnia 2023
Ostatnia aktualizacja 6 czerwca 2024