Już po raz kolejny Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zorganizował konkurs „Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego Przyjazna Pasażerom”. Prezydent Rafał Trzaskowski wręczył wyróżnienia pracownikom, których zdecydowane i bohaterskie działanie podczas wykonywania obowiązków służbowych pomogło uratować czyjeś zdrowie i życie.
„Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego przyjazna pasażerom” to cykliczny konkurs organizowany jest przez Zarząd Transportu Miejskiego od 2018 r. Operatorzy świadczących usługi przewozowe w Warszawie zgłaszają swoich pracowników, którzy lubią swoją pracę, nie unikają zawodowych wyzwań, a pasażerowie i współpracownicy zawsze mogą na nich liczyć.
– Mogło by się wydawać, że komunikacja miejska to tylko to, czym się cały czas chwalimy, czyli nowe linie, stacje i tabor. A tak naprawdę stołeczny transport publiczny to przede wszystkim ludzie pracujący w stołecznych spółkach komunikacyjnych – mówił Rafał Trzaskowski podczas uroczystości. – To właśnie dzięki waszemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi warszawska komunikacja tak dobrze funkcjonuje. Zdarzają się jednak przypadki szczególne, kiedy ratujecie życie i zdrowie ludzkie oraz pomagacie pasażerom w krytycznych sytuacjach. Dziękuję za waszą empatię i poświęcenie – dodał prezydent Warszawy.
– Komunikacja publiczna w Warszawie to coś, czym możemy się chwalić na skalę Polski i Europy. Ale co z tego, jeślibyśmy mieli najbardziej nowoczesny tabor czy sieć połączeń, gdyby nie było was – pań i panów, którzy na co dzień wykonujecie tą trudną pracę – w autobusach, tramwajach, metrze i kolei miejskiej – mówiła Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego m.st. Warszawy. – Mam przyjemność i zaszczyt być w jury konkursowym tego plebiscytu i co roku jestem poruszona historiami, których jesteście bohaterami. Za każdym razem zaskakujecie nas swoją postawą przy wykonywaniu swoich obowiązków, za co bardzo dziękuję – w imieniu swoim i wszystkich pasażerów – dodała Katarzyna Strzegowska.
Wyróżnienia w konkursie przyznawane są w dwóch kategoriach: „Bohater WTP” oraz „Wybitny pracownik WTP”.
Bohater WTP
To osoby, które uratowały życie lub zdrowie pasażerów. W tej kategorii zostali nagrodzeni pracownicy Metra Warszawskiego: Anna Ciepieniak i Michał Osóbka; Miejskich Zakładów Autobusowych: Grzegorz Bełbot, Łukasz Jóźwik, Łukasz Pawelec, Adam Remiszewski, Szybkiej Kolei Miejskiej: Robert Pietruszka, Tramwajów Warszawskich; Ryszard Gniadek, Mariusz Kowalik, Marta Marzel-Leszko, Wojciech Rogowski oraz Arrivy: Jacek Kulik.
Grzegorz Bełbot, kierowca Miejskich Zakładów Autobusowych. Spostrzegawczością i empatią wykazał się podczas przerwy w pracy – dostrzegł na pobliskich torach biegnącego chłopca. 11-latek uciekł z domu i zamierzał wyruszyć w podróż pociągiem. Pan Grzegorz namówił chłopca do zejścia z torów, zabrał go do autobusu i zajął się nim do czasu przekazania pod opiekę policji.
Anna Ciepieniak, dyżurna w Metrze Warszawskim. Na stacji Metro Marymont 14-letnia dziewczynka postanowiła targnąć się na życie. Pani Anna szybko i trafnie oceniła sytuację, poszła na peron i troskliwie zajęła się nastolatką, cały czas rozmawiając z nią i okazując wsparcie. Udzielona pomoc pozwoliła na uratowanie dziecka, przeżywającego trudne chwile.
Ryszard Gniadek, motorniczy Tramwajów Warszawskich – wykazał się odwagą, gdy w czasie wieczornego kursu do tramwaju wsiadł nietrzeźwy, agresywny mężczyzna i zaczął atakować pasażerów. Pan Ryszard wyszedł z kabiny i ruszył na pomoc, skutecznie obezwładnił napastnika, zapewniając bezpieczeństwo pozostałym podróżującym. Z pomocą innego pasażera uniemożliwił agresorowi ucieczkę, przekazując go patrolowi policji.
Łukasz Jóźwik, kierowca Miejskich Zakładów Autobusowych, z odwagą i zimną krwią uratował ofiarę napadu. W czasie wieczornego kursu dostrzegł mężczyznę uciekającego przed dwoma napastnikami. Wpuścił go do autobusu, odjechał na bezpieczną odległość, a następnie zajął się mężczyzną, który mocno krwawił. Po zawiadomieniu odpowiednich służb poczekał z poszkodowanym na przyjazd pogotowia.
Mariusz Kowalik – Tramwaje Warszawskie. Podczas jednego z kursów, dojeżdżając do pętli zauważył, że w prowadzonym przez niego tramwaju zasłabł mężczyzna. Motorniczy podjął akcję reanimacyjną i prowadził ją tak długo, aż przybyła specjalistyczna pomoc. Determinacja pana Mariusza uratowała ludzkie życie.
Jacek Kulik, kierowca Arriva Bus Transport Polska – na skrzyżowaniu zauważył zagubioną, niewidomą osobę. Pan Jacek zatrzymał autobus i zaopiekował się niewidomym, odprowadzając go we właściwym kierunku.
Marta Marzel-Leszko, to motornicza o wielkiej wrażliwości i empatii. Wysokim profesjonalizmem i opanowaniem wykazała się, gdy – w czasie wolnym od pracy – była świadkiem potrącenia dziecka przez tramwaj. Jako jedyna ruszyła natychmiast do udzielenia pierwszej pomocy i pozostawała przy dziecku do momentu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Pani Marta udzieliła też wsparcia zrozpaczonej mamie dziecka.
Michał Osóbka – dyżurny stacji metra. Na szczególne wyróżnienie zasługuje sytuacja, w której zaopiekował się zapłakaną 10-letnią dziewczynką. Jego spokój i właściwe podejście spowodowało, że dziecko opowiedziało mu o ucieczce z domu. Powiadomiona matka przybyła na stację, ale była pod wpływem alkoholu. Pan Michał nie dopuścił do odebrania dziewczynki i podjął działania, które pozwoliły zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Innym razem pan Michał zaopiekował się mocno zdenerwowanym, zagubionym na stacji starszym panem. Podczas gdy trwały próby ustalania tożsamości mężczyzny, troskliwie opiekował się nim aż do przyjazdu wezwanych służb.
Łukasz Pawelec z Miejskich Zakładów Autobusowych – wykazał się troską i wrażliwością, gdy po dojechaniu na pętlę autobusową zobaczył dwie zapłakane dziewczynki, które zgubiły się w mieście. Umiały się one porozumiewać wyłącznie po ukraińsku. Kierowca zaopiekował się nimi, powiadomił centralę ruchu i służby. Okazało się, że dziewczynki są już poszukiwane przez swoich krewnych i wszystko zakończyło się szczęśliwie.
Robert Pietruszka, kierownik pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej – po otrzymaniu informacji od pasażerki, że na peronie stacji leży nieprzytomna osoba, zarządził nieplanowany postój i przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy. Zastosował resuscytację, a następnie, po uruchomieniu AED, defibrylację. Gdy przybyło pogotowie ratunkowe, poszkodowany już oddychał, a ratownicy wyrazili uznanie dla bardzo dobrze przeprowadzonej akcji ratunkowej.
Adam Remiszewski, kierowca Miejskich Zakładów Autobusowych – kończąc ostatni kurs dostrzegł młodą kobietę siedzącą na poręczy mostu Poniatowskiego. Natychmiast powiadomił służby, po czym podszedł do niej i ściągnął ją z barierki mostu, zapobiegając samobójstwu. Pan Adam opiekował się kobietą do momentu przyjazdu służb, a następnie przekazał w ręce pogotowia ratunkowego.
Wojciech Rogowski z Tramwajów Warszawskich. Zauważył on mężczyznę, który wyszarpał pasażerce torebkę i wybiegł z tramwaju. Motorniczy opuścił kabinę i pobiegł za napastnikiem. Złodziej, widząc reakcję motorniczego, odrzucił torebkę. Motorniczy zwrócił ją kobiecie. Innym razem pan Wojciech pomógł pasażerowi, który poruszając się z użyciem ortezy, przewrócił się i uległ wypadkowi. Pomimo wielu świadków zdarzenia jedynie motorniczy .
Wybitny Pracownik WTP
W tej kategorii uhonorowane zostają osoby wyróżniające się zaangażowaniem i inicjatywą oraz pozytywnym stosunkiem do pasażerów, współpracowników i przełożonych.
Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji zajął Henryk Sierant z Metra Warszawskiego.Pan Henryk ma najdłuższy staż pracy w Metrze Warszawskim – ponad 35 lat. Obecnie pełni obowiązki Dyżurnego Ruchu i Stacji, zawsze niezwykle profesjonalnie, z niespotykanym oddaniem. Wiele razy udzielał pomocy potrzebującym: udaremnił próbę samobójczą młodej kobiety oraz mężczyzny; udzielił pierwszej pomocy pasażerce z poważnym urazem, zaopiekował się osobą niewidomą, która zagubiła się na stacji; pomógł dziewczynie która zasłabła oraz osobie w kryzysie bezdomności, gdy upadła na tory. Pan Henryk wielokrotnie otrzymywał pisemne podziękowania od pasażerów. Jego ogromne zaangażowanie, a także empatia i uśmiech są wzorem dla wszystkich.
Drugim miejscem doceniona została Iwona Hryciuk z Tramwajów Warszawskich.Pani Iwona, poza pełnym profesjonalizmem w wykonywaniu obowiązków motorniczej, cechuje olbrzymia empatia i wrażliwość na drugiego człowieka. Przykładem jest postawa wobec kobiety uciekającej z Ukrainy z małym dzieckiem, która wydała ostatnie pieniądze na bilety i nie miała już za co kupić jedzenia. Pani Iwona, reagując na płacz dziecka, oddała mu swoją kanapkę i wodę, a matce dała wszystkie pieniądze, jakie miała przy sobie.
Trzecim miejscem w kategorii Wybitny Pracownik WTP wyróżnieni zostali – ex aequo –Hieronim Łach z Miejskich Zakładów Autobusowych i Grzegorz Nowicki z firmy Arriva Bus Transport Polska.
Hieronim Łach jest najstarszym kierowcą pracującym w Miejskich Zakładach Autobusowych. Po raz pierwszy poprowadził autobus w 1975 roku i cały czas pracuje w MZA. Jest koleżeński, zawsze służy pomocą i dzieli się swoim bogatym doświadczeniem. Pan Hieronim jest empatyczny wobec pasażerów, promuje transport publiczny oraz zachęca do pracy za kierownicą autobusu.
Grzegorz Nowicki jest kierowcą autobusu od 2019 roku. Jego umiejętności prowadzenia pojazdu są tak wyjątkowe, że pomimo dość krótkiego stażu, już opiekuje się nowymi kierowcami pełniąc funkcję patrona. Zainicjował i prowadzi (w czasie wolnym) szkolenia doskonalące dla chętnych kierowców. W II Mistrzostwach Kierowców WTP zajął III miejsce.
Opublikowano 15 września 2023
Ostatnia aktualizacja 20 listopada 2023