Nowe eLki w Otwocku i Józefowie – ZTM Warszawa

Nowe eLki w Otwocku i Józefowie

Symbol WTP na boku autobusu linii lokalnej

Wraz z początkiem maja na ulice Otwocka i Józefowa wyjechały autobusy nowych linii lokalnych.

W kwietniu Zarząd Transportu Miejskiego podpisał z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim umowę na uruchomienie i obsługę linii lokalnych na terenie gmin Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna.

Nowe trasy

Od 1 maja zostały uruchomione dwie nowe linie lokalne L50 i L51 oraz przywrócono kursowanie autobusów linii L22:

L22: Wiązowna/URZĄD GMINY/ – Lubelska – wschodnia jezdnia boczna trasy S17 – Wólka Mlądzka – wschodnia jezdnia boczna trasy S17 – S. Żeromskiego – Otwock S. Żeromskiego – J. Filipowicza – M. Andriollego – Powstańców Warszawy – Orla – Otwock /ORLA/ (powrót: Orla – M. Andriollego)

Jednocześnie trasa linii 722 została skrócona do pętli OS. RADIÓWEK. Pozostały odcinek obsługują autobusy linii L22 kursujące z większą częstotliwością.

Autobusy linii L22 kursują co 30 minut w godzinach szczytu komunikacyjnego, co 60 minut w międzyszczycie, co 90 minut w soboty i co 120 minut w dni świąteczne.  

Linia L50 to wspólne przedsięwzięcie samorządów Wiązowny i Józefowa. Trasa autobusu prowadzi z Kącka przez Duchów i Emów do stacji kolejowej w Józefowie i w wybranych kursach dalej do ulicy Nadwiślańskiej i autobusu 702.

L50: KĄCK – Majowa – Malownicza – Duchnów Wspólna – Boryszew Żurawia – Stefanówka Żurawia – Wiązowna Boryszewska – Lubelska – Emów Wiązowska – rondo Łączności – Wiązowska – Józefów  Wiązowska – rondo M. Andriollego – marsz. J. Piłsudskiego – kard. S. Wyszyńskiego – PKP JÓZEFÓW; w wybranych kursach: KĄCK – …- Józefów /PKP JÓZEFÓW/ – kard. S. Wyszyńskiego – 3 Maja – Graniczna – Nadwiślańska – kard. S. Wyszyńskiego – /PKP JÓZEFÓW/

Autobusy podjeżdżają na przystanki w dni powszednie co 30 minut w szczycie (kursy wydłużone co 60 minut w szczycie), co 60 minut w międzyszczycie oraz co 90 minut w soboty i dni świąteczne.

„Elka” otwocko-karczewska dowozi mieszkańców Karczewa i odleglejszych rejonów Otwocka do stacji kolejowej i przystanków, gdzie można się przesiąść do autobusów linii 702 i L20.

L51: Otwock /WARSZTATOWA/ – J. I. Kraszewskiego – Karczew kard. S. Wyszyńskiego – Świderska – Warszawska – A. Mickiewicza – Otwock – Karczewska – Hoża – M. Andriollego – Powstańców Warszawy – Orla – Otwock /ORLA/; powrót:  Otwock /ORLA/ – Orla – Świderska – M. Andriollego – … – Otwock /WARSZTATOWA/.

Dla linii L51 obowiązuje częstotliwość: w dni powszednie co 30 minut w szczycie, 60 minut w międzyszczycie i soboty oraz 90 minut w dni świąteczne.

PKS Grodzisk Mazowiecki obsługuje także linię L20 z Otwocka do Rzakty.

Stare zasady

Autobusami linii L można podróżować na podstawie biletów ZTM od dobowego wzwyż oraz biletów emitowanych przez operatora. Honorowane są wszystkie uprawnienia do przejazdów ulgowych i bezpłatnych, zgodnie z zasadami obowiązującymi w lokalnym transporcie zbiorowym nadzorowanym przez ZTM. Lokalne samorządy wydają karty mieszkańców, dzięki którym mogą oni autobusami linii L na terenie gminy jeździć bezpłatnie.

Do obsługi linii zostało przygotowanych 12 autobusów, w tym dziewięć mogących zabrać co najmniej 80 pasażerów i trzy dla ok. 40 pasażerów. Są to niskopodłogowe lub niskowejściowe (z obniżoną podłogą i brakiem stopni przy co najmniej jednych drzwiach) wozy wyprodukowane nie wcześniej niż w 2015 r. Zostały pomalowane na niebiesko.

Umowa obowiązuje do końca lipca 2025 r. i autobusy przejadą w tym czasie prawie 2,7 mln wozokilometrów.

Linie „L” uruchamiane są we współpracy warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego z podwarszawskimi gminami. ZTM zajmuje się organizacją przetargu, wybiera przewoźnika, układa rozkład jazdy dla danego połączenia i zamieszcza informacje na jego temat na swojej stronie internetowej. Natomiast samorząd gminny, z którym podpisano umowę, przygotowuje niezbędną infrastrukturę. Mieszkańcy mogą korzystać z połączeń uwzględniających ich lokalne potrzeby – zapewniających dojazdy  do urzędu, pracy, szkoły, stacji kolejowych itd. i dzięki jednemu biletowi WTP kontynuować podróż także w Warszawie. Linie „L” likwidują „białe plamy” na mapach transportu publicznego podwarszawskich gmin i przeciwdziałają wykluczeniu transportowemu. Samorząd lokalny i ZTM wspólnie finansują funkcjonowanie linii.

Ostatnia aktualizacja 2 czerwca 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.