Każdy dzień to Dzień Ziemi – ZTM Warszawa

Każdy dzień to Dzień Ziemi

grafika z datą 22 kwietnia i napisem Świętuj z nami Dzień Ziemi

Dlaczego zapraszamy Was na spacer po parku? Dlaczego posadzimy 30 drzew? Dlaczego warto zamienić samochód na Warszawski Transport Publiczny? W piątek, 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To doskonała okazja, aby przypomnieć, że nasze codzienne wybory mają wpływ na środowisko naturalne.

O zieleni w mieście

W Dzień Ziemi zachęcamy do zaplanowania jednego z majowych weekendów. W niedzielę, 8 maja (w przypadku niekorzystnej pogody, termin zostanie zmieniony) przewodnik – architekt krajobrazu zabierze nas na spacer po parku im. E. Rydza-Śmigłego na Powiślu. To zielony teren o kilkusetletniej historii, którego początki sięgają XVIII w. i Ogrodu na Książęcem. Po II wojnie światowej zaplanowano tam Centralny Park Kultury i Wypoczynku. Projekt zrealizowano częściowo, który obecnie znany jest jako park im. E. Rydza-Śmigłego. Podczas ok. trzygodzinnego spaceru przewodnik opowie m.in. o historii zieleni w parku oraz o licznych wcześniejszych „zielonych” projektach i ostatecznych realizacjach. Będziemy mogli także zapoznać się aspektami przyrodniczymi i kulturowymi obecnych w parku roślin.

Aby wybrać się na spacer, wystarczy wysłać zgłoszenie na adres e-mailowy: ekozajecia@ztm.waw.pl. W wiadomości należy zamieścić:

Na spacer zaprosimy 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Regulamin spacerudocx (23 KB)

Przy planowaniu kolejnych letnich weekendów warto skorzystać z Zielonej Mapy. To interaktywny serwis turystyczny, na który składa się 50 atrakcyjnych przyrodniczo i rekreacyjnie miejsc w Warszawie i bliskich okolicach. Są to m.in.: rezerwaty, lasy i parki. Podpowiadamy jak do nich dojechać WTP oraz jakie zwierzęta i rośliny będziemy mogli tam obserwować.

30 drzew na 30-lecie ZTM

W najbliższych tygodniach – aby uczcić Dzień Ziemi, a także przypadającą w tym roku 30. rocznicę powołania Zarządu Transportu Miejskiego – posadzimy 30 drzew. Obecnie planujemy dla nich miejsca w sąsiedztwie parkingów „Parkuj i Jedź”.

To drobne podziękowanie dla warszawianek i warszawiaków, którzy korzystają z Warszawskiego Transportu Publicznego, a tym samym przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Znaczenie zieleni w mieście jest nie do przecenienia – wpływa ona korzystnie m.in. na jakość powietrza, temperaturę i ograniczenie hałasu.

Warto wybierać WTP

Aktywny i długofalowy plan rozwoju terenów zielonych jest jednym z ważniejszych sposobów przywracania równowagi na Ziemi. Podobnie jest w przypadku ograniczania indywidualnego ruchu samochodowego na rzecz komunikacji zbiorowej i rowerowej.

Warszawa dysponuje szeroko rozwiniętym i nowoczesnym transportem zbiorowym. Pasażerowie mogą wybierać pomiędzy: autobusami (łączna długość linii 2,5 tys. km), tramwajami (380 km), metrem (35 km) i pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej (82 km).

W godzinach szczytu komunikacyjnego na stołeczne ulice wyjeżdża 1,4 tys. autobusów, 400 tramwajów oraz 54 pociągi metra i 20 SKM. Z roku na rok przybywa także autobusów o alternatywnych źródłach napędu. Obecnie operatorzy autobusowi wysyłają na miasto 560 pojazdów gazowych, elektrycznych i hybrydowych.

Kierowcy, którzy nie mogą w pełni zrezygnować z samochodów mają do dyspozycji 16 parkingów Parkuj i Jedź”, które oferują 4,6 tys. miejsc postojowych dla aut i prawie tysiąc dla rowerów. Na P+R coraz powszechniejsze stają się także punkty ładowania samochodów i jednośladów elektrycznych.

Dopełnieniem jest oferta „Wspólny Bilet ZTMKM-WKD”. W jej ramach osoby posiadające bilety ZTM (od dobowe wzwyż) mogą podróżować także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze 1. i 2. strefy biletowej. 

Inwestujmy w naszą planetę

Dzień Ziemi jest cyklicznym wydarzeniem, podczas którego na całym świecie podejmowane są liczne działania z zakresu promocji ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej oraz inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Został zainicjowany w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Inspiracji należy szukać w katastrofie ekologicznej w 1969 r. w Santa Barbara. Z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy zwierząt i dewastacji środowiska naturalnego.

Hasło tegorocznych obchodów Dnia  Ziemi to „Inwestujmy w naszą planetę”. Więcej o Dniu Ziemi i tegorocznych obchodach na całym świecie można przeczytać na earthday.org.

Ostatnia aktualizacja 16 maja 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.