Cuda Warszawy z Warszawskim Transportem Publicznym – ZTM Warszawa

Cuda Warszawy z Warszawskim Transportem Publicznym

Zdjęcia z sesji nagraniowej "Cuda Warszawy"

Egzotyczna palma. Drzewka pomarańczowe. Kolonia drewnianych domków. Okrągły kościół. Wielka gęś, która wylądowała na ścianie. Takie cuda to tylko w Warszawie. Zapraszamy na spacery z historyczką sztuki Mają Michalak, która opowiada o wyjątkowych warszawskich miejscach.

Wspólnie z historyczką sztuki Mają Michalak zapraszamy do zwiedzania Warszawy, poszukiwania miejsc nieoczywistych i niezwykłych oraz poznawania historii ulic, budynków i zakątków. Nie trzeba wielkich pieniędzy i nieograniczonego czasu. Wystarczy odrobina chęci i bilet Warszawskiego Transportu Publicznego.

Przygotowaliśmy pięć filmów „Cuda Warszawy z WTP”, w których podpowiadamy trasy wycieczek, a Maja dzieli się niesamowitymi opowieściami dotyczącymi miejsc, które będziemy odwiedzać. Można do nich dojechać Warszawskim Transportem Publicznym, bo komunikacja miejska „służy” nie tylko do przemieszczania się na trasie praca – dom, ale także pomaga dojechać w ciekawe i wyjątkowe okolice. W Warszawie jest ich bardzo wiele, a barwnie opowiada o nich nasza przewodniczka, która ułożyła listę miejsc wartych odwiedzenia. Warunki były dwa: musiało to być miejsce ciekawe i takie, do którego można dojechać WTP.

W 1774 r. na obszarze ograniczonym dzisiejszą ulicą Towarową i Kaliską powstała osada Nowa Jerozolima. Żydzi, którzy nie mieli prawa osiedlać się i handlować w granicach Warszawy dostali takie prawo właśnie na terenie Nowej Jerozolimy. Paradoksalnie, ku ich nieszczęściu wiodło im się tak dobrze, że wzbudziło to zazdrość warszawskich kupców i rzemieślników. Osada przestała istnieć dwa lata po jej założeniu. Czy egzotyczna palma stojąca na rondzie gen. Ch. de Gaulle’a ma cokolwiek wspólnego z XVIII-wieczną osadą? Tego dowiecie się podczas pierwszego wirtualnego spaceru, który zaczyna się w Alejach Jerozolimskich, a następnie odwiedzamy ulicę Foksal i Muzeum Fryderyka Chopina.

W ramach drugiego spaceru przenosimy się na chwilę do… Rzymu, gdzie na Polu Marsowym stoi Panteon – świątynia wybudowana ok. 125 roku. Powstał na planie centralnym. Przez wiele lat był poświęcony wszystkim rzymskim bogom. W VII w. trafił w ręce papieża Bonifacego IV, który adaptował go na kościół pw. św. Marii od Męczenników. I tak ze świątyni starożytnego Rzymu stał się miejscem kultu chrześcijańskiego. Czy w Warszawie jest kościół, który – podobnie, jak Panteon – zaprojektowano na planie koła? Dowiecie się tego podczas spaceru, który rozpoczyna się pod Pałacem Staszica, a później zwiedzamy Zachętę, pl. marsz. J. Piłsudskiego, Ogród Saski i biurowiec Metropolitan.

Trzeci spacer zaczynamy na pl. Zbawiciela, potem dochodzimy do pl. Trzech Krzyży, a następnie Parkiem Ujazdowskim do znajdującego się na jego tyłach osiedla Jazdów. To nieprawdopodobne, ale w centrum Warszawy znajduje się kolonia niewielkich drewnianych domków skąpanych w zieleni. Ich historia sięga 1945 r., kiedy to do Warszawy przyjechał pierwszy pociąg wypełniony gotowymi elementami, z których szybko można zbudować dom. Był to dar od ZSRR, który z kolei prefabrykaty otrzymał od Finów. Miały być one odpowiedzią na powojenny kryzys mieszkaniowy. Początkowo w Warszawie domków było aż 500 i pozostawały w dyspozycji Biura Odbudowy Stolicy. O ich dalszej historii dowiecie się od Mai.

Początek kolejnego spaceru zaplanowano w Łazienkach Królewskich. Dziś w przepięknym klasycystycznym budynku z XVIII w. podziwiać można marmurowe posągi i gipsowe kopie największych dzieł starożytnych i nowożytnych, ale na mieście mówi się, że w dawnych czasach dawał on schronienie… drzewkom pomarańczowym, które latem zdobiły królewskie ogrody. Czy to prawda?

Ścianę jednej z praskich kamienic zdobi wielka gęś ubrana w kolorowy sweterek. Towarzyszy jej niedźwiedź i kilka stworów z obcej galaktyki. Na Woli znajdziemy za to pędzących cyklistów czy wyobrażenie miasta jak ze snów. O tym, jak takie cuda pojawiają się w Warszawie, gdzie ich szukać i dlaczego trzeba śpieszyć się z ich oglądaniem opowie historyczka sztuki podczas spaceru poświęconego stołecznym muralom.

Wirtualne spacery będą regularnie udostępniane na kanałach Warszawskiego Transportu Publicznego w social mediach. Pierwszy już jest dostępny od 18 sierpnia.

Ostatnia aktualizacja 20 października 2021

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.