Jak powinien być zorganizowany węzeł przesiadkowy przy Dworcu Wschodnim? Na to pytanie odpowie studium techniczne multimodalnego węzła przesiadkowego Warszawa Wschód.
W środę, 31 marca ogłosiliśmy przetarg na studium techniczne multimodalnego węzła przesiadkowego Warszawa Wschód. Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie przygotowanie odpowiedzi na pytania dotyczące docelowej organizacji i funkcjonowania komunikacji zbiorowej i infrastruktury w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. Studium pokaże położenie pętli i przystanków autobusów miejskich, infrastruktury i przystanków tramwajowych, stacji metra, parkingów (analizie zostanie poddany także system „Parkuj i jedź”), infrastruktury kolejowej, dworca autobusów dalekobieżnych oraz układ chodników, dróg rowerowych i jezdni.
Studium techniczne zostanie przygotowane w trzech etapach: rozpoznania, programowym i uszczegóławiającym. W ramach pierwszego zostanie przeprowadzona analiza stanu istniejącego. Kolejny etap – programowy będzie miał na celu stworzeniu pięciu scenariuszy węzła przesiadkowego. Ostatni etap będzie polegał na opracowaniu siedmiu koncepcji transportowo-drogowych węzła przesiadkowego.
W studium duży nacisk zostanie położony na zrównoważony transport, priorytety dla Warszawskiego Transportu Publicznego oraz utworzenie przestrzeni miejskiej przyjaznej dla mieszkańców i osób przyjezdnych. Aby jak najlepiej poznać oczekiwania pieszych, pasażerów transportu zbiorowego, rowerzystów, kierowców oraz osób mieszkających w sąsiedztwie dworca planowane są konsultacje społeczne oraz badania opinii publicznej.
Dziś przy Dworcu Wschodnim jest pętla i przystanki autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, przystanki tramwajowe oraz przystanki autobusów dalekobieżnych. W przyszłości dużo się tu zmieni bo swoje plany mają miasto i Polskie Koleje Państwowe – to modernizacja kolejowej linii średnicowej, rozpoczęcie przygotowań do budowy trzeciej linii metra oraz budowy Trasy Tysiąclecia i przedłużenia Trasy Świętokrzyskiej.
Zwycięzca przetargu będzie miał na przygotowanie studium 600 dni od dnia podpisania umowy.
Studium techniczne multimodalnego węzła przesiadkowego Warszawa Wschód jest realizowane w ramach projektu pn. „Analiza możliwości rozwoju zintegrowanego transportu w Warszawie w oparciu o metro i multimodalne węzły przesiadkowe”, nr 2019-PL-TM-0215-S, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.
Opublikowano 31 marca 2021
Ostatnia aktualizacja 13 maja 2021