O czystość warszawskich chodników i ulic Zarząd Oczyszczania Miasta dba przez cały rok. Systematycznie sprzątanych jest też 4 tysiące przystanków komunikacji miejskiej. Od wiosny do jesieni regularnie myliśmy też 1300 km jezdni.
Porządki na mokro
Od wiosny do jesieni, gdy temperatury powietrza są powyżej 0°C, ZOM systematycznie sprząta miasto na mokro. Dotyczy to zarówno ulic i chodników, jak i koszy na śmieci oraz przystanków komunikacji miejskiej. Mycie odbywa się najczęściej nocą lub wczesnym rankiem, by jak najmniej zaburzać komfort pasażerów, spacerowiczów i kierowców.
Prace trwają też w przejściach podziemnych, gdzie myte są schody, poręcze i zadaszenia, a także cała szerokość korytarza. W 2020 roku 47 razy umyte zostały przejścia podziemne, m.in. przy stacji metra Marymont czy Placu na Rozdrożu.
Zadbane przystanki
Od kwietnia do listopada regularnie myte były wiaty przystankowe. Ekipy porządkowe usuwały nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti, a następnie wodą pod ciśnieniem zmywały brud z dachów, ścian i gablot. Średnia częstotliwość mycia przystanków wyniosła 4 razy na sezon. Jednak w miejscach, gdzie z przystanków korzysta najwięcej pasażerów, na przykład w Śródmieściu czy na pętlach Esperanto oraz Szczęśliwice, powtarzaliśmy porządki na mokro nawet 8 razy. Systematycznym czyszczeniem objęliśmy 1115 wiat oraz szklane zadaszenia pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym.
Opublikowano 17 stycznia 2021
Ostatnia aktualizacja 3 lutego 2021