Każdy, korzystający z Warszawskiego Transportu Publicznego może odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących podróżowania i poczucia bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej w czasie epidemii koronawirusa.
Pandemia to czas trudny dla wszystkich. Wirus roznosi się drogą kropelkową, a eksperci i wirusolodzy wzywają do zachowania dystansu społecznego i zasłaniania ust oraz nosa. Rząd wprowadził ograniczenia w liczbie osób, które mogą jednocześnie korzystać z pojazdów komunikacji miejskiej. Pojazdy są myte i dezynfekowane, są strefy wyłączone z użytkowania, mające chronić kierowców, motorniczych i kierowników pociągów. Dodatkowo, uczniowie uczą się online, a wiele osób pracuje zdalnie lub przebywa na kwarantannie.
To wszystko zmienia nawyki transportowe mieszkańców wielkich miast, utrwalone od wielu lat. Dla naukowców, zajmujących się transportem epidemia to jedyna w swoim rodzaju możliwość przeprowadzenia badań. Warszawa, z bardzo dobrze rozwiniętą siecią transportu, ściśle współpracująca z samorządami z terenu aglomeracji daje szansę uzyskania wartościowych wyników.
Doktor Zuzanna Kłos-Adamkiewicz, adiunkt w Katedrze Zarządzania Transportem Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowuje artykuł dotyczący poczucia bezpieczeństwa w środkach publicznego transportu zbiorowego w czasie pandemii COVID-19. Badania przeprowadza w Sztokholmie, Londynie i w Warszawie.
Badanie ma pomóc w przygotowaniu pełnej analizy wpływu COVID-19 na podejmowanie decyzji transportowych mieszkańców dużych miast oraz to jak pasażerowie oceniają poziom bezpieczeństwa osobistego w środkach transportu publicznego. Do tego potrzebne są informacje od osób, które mają najlepszą wiedzę, czyli od osób korzystających z WTP. Ankietę można wypełnić w tym miejscu.
Opublikowano 10 listopada 2020
Ostatnia aktualizacja 3 lutego 2021