Poznaliśmy projekty dopuszczone do głosowania w budżecie obywatelskim – ZTM Warszawa

Poznaliśmy projekty dopuszczone do głosowania w budżecie obywatelskim

zdjęcie muralu przy wejściu na stację metra Ursynów

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2243 pomysły. Zakończyła się ocena tych propozycji. Do głosowania zostało dopuszczonych 1506 projektów – 1400 propozycji dzielnicowych oraz 106 ogólnomiejskich. Zarząd Transportu Miejskiego pozytywnie ocenił 9 z 29 zgłoszonych projektów komunikacyjnych.

– Cieszę się, że podobnie jak w ubiegłej edycji budżetu obywatelskiego, większość projektów została oceniona pozytywnie – mówi Aldona Machnowska-Góra, Dyrektor Koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej. – Znamy już pełną listę projektów, na które mieszkańcy będą mogli zagłosować. Jest tam naprawdę wiele ciekawych propozycji, dlatego już teraz gorąco zachęcamy do przeglądania projektów i do głosowania we wrześniu. – dodaje.

Pozytywnie w ZTM

W najnowszej edycji budżetu obywatelskiego Zarząd Transportu Miejskiego pozytywnie ocenił 9 z 29 zgłoszonych projektów. Pod głosowanie zostaną poddane projekty na:

 Jak oceniano projekty?

Sprawdzano możliwość realizacji zgłoszonych propozycji, a ocena składała się z dwóch etapów:

Autorzy projektów, których propozycje zostały negatywnie ocenione, mogli odwołać się od wyniku oceny. Wpłynęły 154 odwołania, które rozpatrywane były do 14 sierpnia. W wyniku ponownej oceny 30 proc. z nich (47, z czego pięć ogólnomiejskich i 42 dzielnicowe) zostało rozpatrzonych pozytywnie.

Wyniki oceny wszystkich projektów zgłoszonych w tej edycji są dostępne na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl

Podsumowanie etapu oceny projektów

Projekty ocenione pozytywnie: 1506 (67 proc.), w tym projekty ogólnomiejskie – 106 (53 proc.), dzielnicowe 1400 (69 proc.).

Projekty ocenione negatywnie: 661 (30 proc.), w tym projekty ogólnomiejskie – 84 (42 proc.), dzielnicowe – 577 (28 proc.).

Projekty wycofane przez autora: 76 (3 proc.), w tym projekty ogólnomiejskie – 10 (5 proc.), dzielnicowe – 66 (3 proc).

Co dalej?

Tegoroczne głosowanie potrwa od 1 do 15 września. Mieszkańcy będą mogli zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym w jednej wybranej dzielnicy oraz na 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.

Wyniki głosowanie poznamy 30 września. Realizacja wybranych przez mieszkańców projektów rozpocznie się w 2021 r.

Realizacja budżetu obywatelskiego w Warszawie wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym. W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego na realizację projektów mieszkańców przeznaczono ponad 83 mln zł.

 Podsumowanie dotychczasowej realizacji projektów

Do tej pory w Warszawie odbyło się sześć edycji budżetu obywatelskiego, a mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu ponad 320 mln zł, za które zrealizowano ponad 3 tys. propozycji warszawiaków.

Zarząd Transportu Miejskiego był odpowiedzialny m.in. za ustawianie nowych wiat przystankowych, dostawianie ławek na przystankach cieszących się dużą popularnością, montaż monitora z elektronicznym rozkładem jazdy na stacji M1 Centrum oraz wykonanie murali na stacjach metra Ursynów oraz Imielin i Stokłosy.  

Więcej informacji: twojbudzet.um.warszawa.pl

Ostatnia aktualizacja 2 listopada 2020

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.