Europejskie dobre praktyki w zakresie transportu publicznego były tematem specjalnej konferencji, którą 13 grudnia zorganizował Zarząd Transport Miejskiego.
Wydarzenie to wpisuje się w tradycję spotkań, na których prezentowane są rezultaty staży zagranicznych pracowników ZTM. Ich głównym celem jest zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z organizacją i funkcjonowaniem systemów komunikacji zbiorowej w różnych ośrodkach miejskich Starego Kontynentu.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej oraz współpracy z naszymi partnerami w tym roku 10 osób wzięło udział w stażach i wizytach technicznych za granicą. Odwiedziły one łącznie 7 miast (Almada, Bolonia i Reggio Emilia, Budapeszt, Funchal, Manchester, Mediolan) w 4 państwach (Portugalia, Węgry, Wielka Brytania i Włochy).
W trakcie konferencji uczestnicy staży zaprezentowali najciekawsze rozwiązania transportowe, w tym m.in. autobusową linię BRT w Manchesterze, portugalski zestaw turystyczny czy platformę do śledzenia ruchu. Omówiono również włoskie doświadczenia związane z wprowadzeniem stref ograniczonego ruchu oraz darmowego transportu miejskiego dla użytkowników parkingów Park & Ride. Ponadto stażyści przedstawili informacje na temat budapesztańskiego systemu zarządzania transportem publicznym – FUTAR oraz roli Dunaju w komunikacji zbiorowej tego miasta.
Podkreślenia wymaga fakt, że wiele rozwiązań stosowanych w europejskich aglomeracjach już wcześniej stanowiło inspirację dla wprowadzenia zmian w warszawskiej komunikacji zbiorowej. Do najciekawszych i najbardziej widocznych z nich należy zaliczyć m.in.: centralę ruchu, dwukierunkowe tramwaje, przystanki wiedeńskie, nowe podejście do organizacji transportu w trakcie imprez masowych czy nowe kanały informacyjne. Z drugiej strony z naszych doświadczeń transportowych chcą korzystać inni. ZTM odwiedzają każdego roku liczne delegacje z różnych stron świata – dotychczas przyjęliśmy gości m.in. z Chin, Indonezji, Korei Południowej, Republiki Południowej Afryki oraz wielu państw europejskich.
Warto wyjeżdżać i uczyć się od innych, bo dzięki temu można poznawać i wdrażać rozwiązania przetestowane w innych krajach, a skorzystają na tym warszawscy pasażerowie. Zagraniczne staże, finansowane ze środków unijnych, stanowią dla naszych pracowników świetną okazję do zdobycia wiedzy z zakresu organizacji komunikacji zbiorowej oraz nabycia nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Opublikowano 15 grudnia 2017
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019