Posiadacze biletów zakodowanych na Warszawskiej Karcie Miejskiej przed 1 sierpnia 2014 r., którzy nie zdążyli jeszcze kupić nowego biletu i zabezpieczyć swojej karty, nie muszą zgłaszać się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM. Wystarczy, że kupią nowy bilet w każdym punkcie sprzedaży czyli np. w kiosku, na poczcie czy w biletomacie. Mogą to zrobić każdego, dowolnie wybranego dnia.
Kupując nowy bilet nie stracą zapisanego na karcie kontraktu. Nowy aktywuje się automatycznie po wygaśnięciu tego już zakodowanego. A tym samym nowy bilet spowoduje, że karta będzie już należycie zabezpieczona i dalej będzie mogła być używana i odczytywana przez wszystkie urządzenia działające w systemie biletowym takie jak kasowniki, bramki w metrze czy czytniki kontrolerskie. Można to zrobić również teraz, czyli już po wdrożeniu trzeciej fazy zabezpieczeń systemu biletowego.
Wizyty w POP-ie nie mogą jednak uniknąć rodzice lub opiekunowie prawni dzieci, które korzystają z biletów za 99 zł dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci. Muszą bowiem za każdym razem poświadczać, że spełniają określone w uchwale Rady Warszawy warunki.
Warto wspomnieć, że w styczniu, w POP-ach ZTM zakodowanych zostało ok. 5,9 tys. Biletów Seniora. Z tego ponad 3,5 tys. to były przekodowania wcześniejszych kontraktów na te z nowym certyfikatem legalności. Dodatkowo, w punktach i automatach należących do Mennicy i ASEC-u kupiono prawie 5,5 tys. Biletów Seniora. Od początku roku zakodowanych również zostało ponad 2,3 tys. biletów za 99 zł, prawie 3,5 tys. wejściówek do metra oraz ponad 760 uprawnień do bezpłatnych przejazdów.
Okazuje się, że mimo tego, że WKM funkcjonuje już prawie 15 lat, to wciąż zdarzają się pasażerowie, którzy nie do końca prawidłowo z niej korzystają. Drobne błędy, które wynikać mogą np. ze zbytniego pośpiechu, mogą jednak skutkować dość poważnymi konsekwencjami. Chodzi np. o sytuację kiedy w czasie kontroli okazuje się, że bilet na karcie został nieprawidłowo aktywowany. Błędy mogą także wynikać stąd, że w obecnych czasach użytkownicy WKM mają również w portfelach kilka innych kart zbliżeniowych. Potwierdzają to nawet obserwacje pracowników ZTM z ostatnich dni.
Przypominamy więc najważniejsze zasady prawidłowego używania Warszawskiej Karty Miejskiej.
Warszawska Karta Miejska (WKM) jest to zbliżeniowa karta działająca w standardzie Mifare. Informacje o zakodowanym bilecie i jego ważności zapisane są w jej pamięci. Odczyt i zapis tych informacji następuje po zbliżeniu karty do czytnika (kasownik, bramka, automat biletowy itp.). Poniżej kilka ważnych informacji, które ułatwią prawidłową wymianę danych pomiędzy kartą a czytnikiem.
– Do kasownika, bramki w metrze lub automatu należy zbliżyć tylko jedną kartę WKM. Obecność innych kart zbliżeniowych może zakłócić transmisję danych.
– Do urządzenia zbliżamy kartę w odległości od 0 do 10 cm. Przykładamy ją we właściwym, oznaczonym odpowiednio miejscu. W przypadku kasowników nie zbliżamy karty do wyświetlacza.
– Nie wolno zabierać karty z pola czytnika w czasie realizacji odczytu i zapisu informacji na karcie. Proces odczytu karty trwa mniej niż pół sekundy, a zbyt szybkie zabranie jej od kasownika, bramki lub automatu spowoduje błędny odczyt lub zapis danych na karcie. Kartę można odsunąć od urządzenia dopiero po zapaleniu się lampki w jednym z trzech kolorów (zielony, żółty, czerwony) i po wydaniu przez urządzenie sygnału dźwiękowego.
W przypadku automatów biletowych informacja o zakończeniu transakcji wyświetlana jest na ekranie urządzenia.
– Karty WKM nie wolno zginać, dziurawić ani w jakikolwiekinny sposób ją fizycznie modyfikować. W karcie znajduje się m.in. mikroprocesor oraz delikatny moduł antenowy. Jakiekolwiek uszkodzenie któregoś z tych elementów skutkuje uszkodzeniem całej karty.
Pomimo prawidłowego zastosowania instrukcji sporadycznie mogą się zdarzyć przypadki, w których działanie karty nie będzie prawidłowe. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek problemów prosimy o zgłoszenie się do POP. Warto dodać, że wzorem minionego weekendu, wszystkie POP-y będą czynne również w trakcie najbliższego weekendu, czyli 17 i 18 stycznia. Punkt na stacji metra Centrum oraz na Lotnisku Chopina będzie czynny w godz. 7.00 – 20.00. Pozostałe POP-y w godz. 9.00 – 17.00.
Opublikowano 12 stycznia 2015
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019