Udzielenie odpowiedniej pomocy osobom, które doznały nagłego zatrzymania krążenia może zwiększyć 2- 3-krotnie szanse przeżycia. Pracownicy nadzoru ruchu Zarządu Transportu Miejskiego biorą udział w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy, a wszystkie radiowozy ZTM są wyposażone w defibrylatory.
Każdego dnia stołeczną komunikacją miejską realizowanych jest około 2,8 mln przewozów. W godzinach szczytu komunikacyjnego na ulice wyjeżdża prawie 1,5 tys. autobusów, ponad 400 tramwajów oraz 32 pociągi metra i 20 pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Przy takiej skali przewozów nie da się uniknąć sytuacji, w których zagrożone jest zdrowie lub życie ludzkie. Może to być zarówno wynikiem chorób, na jakie cierpią pasażerowie, jak i wypadków komunikacyjnych.
Zdarza się, że pracownicy nadzoru ruchu ZTM przybywają na miejsce zdarzenia przed karetką pogotowia. Każdy z nich przeszedł kurs ratownika medycznego oraz szkolenie z pomocy przedmedycznej. Pracownicy ZTM wielokrotnie udzielali pierwszej pomocy pasażerom, którzy zasłabli w pojeździe komunikacji miejskiej lub byli ofiarami wypadku.
Dodatkowo, radiowozy ZTM są wyposażone w defibrylatory – urządzenia ratujące życie osób, u których doszło do zatrzymania krążenia. Defibrylator – po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej – analizuje rytm serca osoby poszkodowanej i określa, czy dana osoba wymaga defibrylacji, czyli zastosowania impulsu elektrycznego prądu stałego. Urządzenia po uruchomieniu wydają komunikaty głosowe oraz wyświetlają rysunki instruujące ratownika. Dzięki temu, nawet osoby, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy medycznej są w stanie udzielić pomocy osobie z zatrzymaniem krążenia.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Polskiej Rady Resuscytacji, nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną śmierci w Europie. Rozpoznaje się je u 350 – 700 tys. osób w skali roku. Prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia zwiększa 2- 3-krotnie szanse przeżycia.
Opublikowano 20 listopada 2014
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019