Jedno z najnowocześniejszych w Polsce i jedyne tak profesjonalne Stacjonarne Miasteczko Ruchu Drogowego przy ul. Sołtyka w Warszawie zostało dziś otwarte. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta, dzielnicy, partnerzy projektu oraz przedstawiciele służb mundurowych. Pierwsi na plac manewrowy wjechali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 63
Zaledwie dwa miesiące od rozpoczęcia prac 4 listopada oddano do użytku Stacjonarne Miasteczko Ruchu Drogowego. Miasto na budowę przeznaczyło ponad 820 tys. zł. W realizację projektu włączyło się szereg miejskich jednostek. Instytucje te zaangażowały się poprzez m.in. sfinansowanie przez ZDM projektu budowy miasteczka, przekazanie przez Spółkę Tramwaje Warszawskie infrastruktury szynowej oraz wagonu, przekazanie przez ZTM m.in. 20 rowerów, wyposażenie sali edukacyjnej przez WORD w tablicę multimedialną oraz pomoce dydaktyczne, a także poprzez przekazanie straży przez MPRO zieleni do nasadzeń.
Dziękując partnerom za współpracę i zaangażowanie Zbigniew Leszczyński Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy podkreślił – Nie musieliśmy namawiać naszych partnerów. Projekt budowy miasteczka zyskał natychmiastową aprobatę i ogromne wsparcie ze strony wielu instytucji.
Stacjonarne Miasteczko Ruchu Drogowego to blisko 4 tys. m2 placu manewrowego, 750 m jezdni i ścieżek rowerowych, 38 m torów tramwajowych, 20 sygnalizatorów świetlnych, 130 znaków drogowych, tramwaj, zapory kolejowe, skrzyżowania i rondo.
Bardzo się cieszę, że ziarenko w postaci projektu budowlanego miasteczka przygotowanego przez ZDM, zaowocowało w takiej postaci – oceniła Grażyna Lendzion, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
Na teren miasteczka przeniesiono fragment drogowej rzeczywistości Warszawy. Wielość wykorzystanych elementów infrastruktury drogowej ma pomóc w kształtowaniu właściwych zachowań dzieci i młodzieży w trakcie doskonalenia nauki jazdy – mówił w trakcie uroczystości Zbigniew Leszczyński Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy
Miasteczko zyskało aprobatę nie tylko instytucji dbających o bezpieczeństwo na drogach, ale przede wszystkim uczniów Szkoły Podstawowej Nr 63, którzy jako pierwsi wjechali na teren miasteczka.
Jestem zaskoczony, myślałem, że będzie mniejsze i nie będzie tylu elementów – mówił Szymon, lat 11.
Ja mam nadzieję, że następnym razem to już zdam tutaj egzamin na kartę rowerową – mówiła Dominika, lat 12.
Potrzeba udostępnienia przyszłym rowerzystom tego typu obiektu wynikała również z rosnącego zainteresowania szkół zajęciami realizowanymi do tej pory z wykorzystaniem Mobilnego Miasteczka Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Tylko w tym roku strażnicy miejscy przeszkolili już 12 315 uczniów w 189 szkołach. Funkcjonariusze uczestniczyli również w egzaminach na kartę rowerową w 58 placówkach oświatowych.
Strażnikom miejskim inicjatywy gratulowali m.in. Jacek Wojciechowicz z-ca Prezydenta m.st. Warszawy oraz Ambasador Królestwa Niderlandów w Warszawie Paul P.J. Bekkers, zwracając jednocześnie uwagę na możliwości jakie daje w procesie edukacyjnym atrakcyjność i funkcjonalność miasteczka.
To bardzo cenna inicjatywa – podkreślał insp. Michał Domaradzki Komendant Stołeczny Policji – Jeżeli będziemy cierpliwi, efekty naszych wspólnych działań profilaktycznych odczujemy za kilka lat, jako poprawę bezpieczeństwa nie tylko na ulicach Warszawy, ale również całego kraju.
Szkoły dają uczniom nie tylko możliwość zdobycia wiedzy, ale także praktycznych umiejętności. Zajęcia w tak doskonale przygotowanym i wyposażonym miasteczku, gdzie warunki zbliżone są do tych, z jakimi dziecko spotyka się na ulicy, pozwolą uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Dziś poprawi to bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, a w przyszłości wypracowane dobre nawyki uczynią z nich bardziej uważnych kierowców. Cieszę, się, że tak nowoczesny i potrzebny obiekt powstał na Woli – oceniła Urszula Kierzkowska Burmistrz Dzielnicy Wola
Zajęcia dla uczniów warszawskich szkół będą prowadzone na nowym obiekcie w dwóch etapach. Uczniowie z zasadami ruchu drogowego będą zapoznawać się w trakcie zajęć realizowanych w multimedialnej sali edukacyjnej mieszczącej się w budynku przy ul. Sołtyka. Sala została wyposażona w tablicę multimedialną oraz stanowiska komputerowe. Jednocześnie z sali będzie mogła korzystać 20-osobowa grupa uczniów. Drugim etapem będzie doskonalenie nauki jazdy oraz praktyczna nauka przepisów ruchu drogowego na terenie placu manewrowego miasteczka ruchu drogowego.
Na co dzień obserwujemy do jak niebezpiecznych zdarzeń dochodzi na drogach. Jakich ryzykownych zachowań dopuszczają się niektórzy uczestnicy ruchu drogowego. Podejmujemy wszelkie działania aby poprawić stan bezpieczeństwa w tym obszarze. Często jednak podkreślamy, że edukacja od najmłodszych lat jest jedną ze skuteczniejszych form która może zmienić tę niestety szarą, drogową rzeczywistość. Stawiamy więc na profesjonalną i wszechstronną edukację – podkreślił Zbigniew Leszczyński Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy
Projekt Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego wpisał się również w kampanie społeczne realizowane m.in. przez ZDM i Spółkę Tramwaje Warszawskie.
Udział Spółki Tramwaje Warszawskie w powstawaniu Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego jest kolejnym obok kampanii społecznych „Bądźmy Razem Bezpieczni” i „Warszawska Linia Edukacyjna” działaniem mającym na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Warszawy – powiedział Krzysztof Karos Prezes Zarządu Spółki Tramwaje Warszawskie.
W ocenie Straży Miejskiej realizacja zajęć profilaktyczno-edukacyjnych na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego pozwoli m.in.:
- zwiększyć dostępność do kształcenia umiejętności praktycznych przez dzieci i młodzież,
- kształtować nawyki prawidłowych i bezpiecznych zachowań w zakresie poruszania się po drogach,
- zwiększyć zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką ruchu drogowego,
- właściwie przygotować uczniów do egzaminów na kartę rowerową,
- zwiększyć wsparcie placówek oświatowych w zakresie edukacji komunikacyjnej,
- popularyzować rower jako środek transportu i rekreacji.
Na terenie miasteczka wspólnie ze strażnikami zajęcia prowadzić będą funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji. Zasady współpracy zostały określone w liście intencyjnym.
Stacjonarne Miasteczko Ruchu Drogowego będzie stanowiło także wsparcie dla instytucji i służb miejskich w prowadzeniu wspólnych akcji społecznych promujących bezpieczne zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz realizację nowych inicjatyw, jak np. wakacyjnej szkółki ruchu drogowego.
Opublikowano 4 listopada 2014
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019