Do końca sierpnia na Mokotowie, Pradze-Południe, w Ursusie i na Woli powstaną kolejne wypożyczalnie miejskich rowerów Veturilo. W czwartek, 29 maja – w obecności władz dzielnic finansujących rozwój systemu – Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z operatorem sieci firmą Nextbike.
Moda na rower trwa. Dzięki Veturilo w ciągu zaledwie trzech lat staliśmy się rowerową stolicą Polski. Z naszego systemu korzysta 180 tys. użytkowników, a rowery były wypożyczane prawie 3 mln razy. Dzięki jego rozbudowie o kolejnych kilkanaście stacji i 209 rowerów będzie mogło z niego korzystać jeszcze więcej mieszkańców – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
Działający od sierpnia 2012 roku system roweru miejskiego w Warszawie liczy obecnie 174 wypożyczalnie. Do końca sierpnia przybędą nowe stacje, których lokalizacje zostały wybrane przez władze dzielnic, po konsultacjach z ZTM oraz mieszkańcami:
MOKOTÓW
- stacja metra Racławicka
- stacja metra Wierzbno
- skrzyżowanie ul. A. J. Madalińskiego i ul. Puławskiej
- skrzyżowanie ul. Czerniakowskiej i ul. J. Gagarina
- skrzyżowanie ul. Czerniakowskiej i ul. W. Witosa
- skrzyżowanie ul. Dolnej i ul. Jana III Sobieskiego
- skrzyżowanie ul. Jana III Sobieskiego i ul. św. Bonifacego
- pętla Stegny
URSUS
- PKP Warszawa Ursus
- PKP Warszawa Ursus Niedźwiadek
- urząd dzielnicy (pl. Czerwca 1976 r.)
- skrzyżowanie ul. Skoroszewskiej i ul. A. Prystora
- OSiR przy ul. gen. K. Sosnkowskiego
PRAGA POŁUDNIE
- urząd dzielnicy (ul. Grochowska 274)
- pl. P. Szembeka
- ul. gen. A. E. Fieldorfa „Nila” (k. TESCO)
- Jeziorko Balaton (skrzyżowanie ul. Kapelanów AK z ul. gen. R. Abrahama)
- skrzyżowanie ul. Egipskiej i ul. Afrykańskiej
WOLA
- skrzyżowanie ul. Wolskiej i ul. Redutowej
W czerwcu planuje się również niewielkie korekty w lokalizacji istniejących stacji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wypożyczalnie cieszące się najmniejszą popularnością, zostaną przeniesione w inne miejsce. Stacja z ul. Lubelskiej zostanie przesunięta na Rondo Wiatraczna. Wypożyczalnia z okolic Hotelu Saskiego trafi na Plac Teatralny, zaś z jedna ze stacji z kampusu AWF – na skrzyżowanie Wólczyńskiej i al. W. Reymonta. Wypożyczalnia stanie też na Mariensztacie.
Ponadto, w połowie lipca pojawi się kolejna stacja sfinansowana ze środków prywatnych – przed siedzibą jednego z operatorów telefonii komórkowej na ul. Marynarskiej.
Dziś podpisano również porozumienie o kompatybilności systemu Veturilo z uruchamianą w połowie czerwca siecią wypożyczalni rowerów publicznych w Konstancinie-Jeziornie. Dzięki temu rowery miejskie będzie można wypożyczyć w Konstancinie, a oddać w Warszawie – i na odwrót. Władze podwarszawskiej gminy zdecydowały się na montaż pięciu stacji z 55 rowerami.
To oznacza, że system rowerów publicznych jeszcze w tym roku będzie liczył 200 wypożyczalni i prawie 3 tys. rowerów. Do tej pory skorzystało z niego 180 tys. osób, wypożyczając rowery prawie 3 mln razy. Wszystkie wpływy z Veturilo decyzją prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz są przeznaczane na rozwój infrastruktury rowerowej. To ponad 2 mln zł rocznie.
Opublikowano 29 maja 2014
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019