Potrzebna rozmowa – ZTM Warszawa

Potrzebna rozmowa

Spotkanie z przedstawicielami instytucji i organizacji zajmujących się problemami osób z niepełnosprawnością odbyło się 26 kwietnia br. w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego. Była to ważna wymiana poglądów i rozmowa o tym, co robić, aby transport publiczny był coraz bardziej przyjazny nie tylko dla osób z niesprawnością różnego rodzaju, ale również dla osób starszych i rodziców z małymi dziećmi.

Przedstawiciele ZTM-u poinformowali o planowanych zmianach komunikacyjnych, a goście przedstawili swoje uwagi. Rzeczowa dyskusja pozwoliła wypunktować sprawy, które można uregulować. Na przykład w ZTM-ie powstanie mapa przystanków utrudniających poruszanie się osobom  z niepełnosprawnością.  Mówiono o tym, że przy okazji modernizacji tras, torowisk powstają modelowe przystanki, np. przy pl. Bankowym. Wiele miejsca poświęcono kwestii informacji – precyzyjnej, łatwej dla wszystkich osób z różnymi dysfunkcjami. Warto w tym miejscu dodać, że aktualnie trwają prace nad nową wyszukiwarką. Będzie ona przedstawiona do testowania także organizacjom i stowarzyszeniom działającym na rzecz osób z niepełnosprawnością    

Podkreślono także konieczność koordynacji działań wszystkich zainteresowanych. Choć ZTM wiele robi, jednak  odpowiada tylko za organizację komunikacji, a niektóre rozwiązania wykraczają poza ten zakres i wymagają dodatkowych  nakładów finansowych. Na przykład krytycznie oceniono rozmieszczenie przycisków w pojazdach i niezbyt dobrze działający system informacji głosowej. Przedstawiciele Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy oraz Biura Pomocy i Projektów Społecznych zadeklarowali pomoc w  rozwiązaniu tych problemów.

Postanowiono organizować regularne spotkania przedstawicieli miejskich jednostek i organizacji skupiających osoby z niepełnosprawnością. Wymiana wiedzy i wzajemna edukacja  powinny zaowocować tym, że komunikacja miejska i infrastruktura będą coraz lepiej przystosowane do potrzeb wszystkich osób i ułatwią podróż.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele:

Polskiego Związeku Niewidomych – Oddział Mazowiecki;
Fundacji Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza;
Fundacji VisMaior; 
Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych; 
Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo; 
Fundacji Mama;
Stołecznego Centrum Osób Niepełnosprawnych;
Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy;
Biura Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.