W okresie przedświątecznym nie próżnują … pojawiają się w autobusach, tramwajach, metrze i centrach handlowych, by pozbawić pasażerów pieniędzy, kart kredytowych i dokumentów. Dlatego co roku – wspólnie z policją w ramach kampanii „Nie daj się złowić na święta” – przypominamy o konieczności zachowania wyjątkowej ostrożności przed świętami.
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas zwiększonej aktywności kieszonkowców, którzy wykorzystując nasze roztargnienie, a często również nieuwagę dokonują kradzieży. Dlatego corocznie Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji przypominają warszawiakom o konieczności zachowania zwiększonej ostrożności.
W Punktach Obsługi Pasażerów ZTM oraz w stołecznym taborze pojawiły się już specjalne plakaty z poradami, na co należy zwrócić uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach. O akcji informują również spoty emitowane na antenie TVP Warszawa.
W ramach akcji nieumundurowani policjanci Komendy Stołecznej Policji podróżując środkami komunikacji miejskiej identyfikują kieszonkowców.
Złodzieje kieszonkowi działają zarówno w pojedynkę, jak i w grupach, przeważnie dwu-, trzyosobowych. „Robotnik” dokonuje kradzieży i zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy. „Tycer” typuje przyszłą ofiarę, zasłania robotnika i jego rękę. „Świeca” prowadzi obserwację i rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów. Natomiast „konik” przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.
Podczas kradzieży wykorzystują swoje umiejętności manualne („goła” ręka, skalpele, sprężyny) oraz pośpiech, niefrasobliwość i roztargnienie ofiar. Metody ich „pracy” zwykle różnią się, w zależności od doświadczenia i okoliczności. Można ich spotkać w sklepach, pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych.
Działają w następujący sposób:
- „na podsiad” – podczas wsiadania i wysiadania ze środków transportu miejskiego,
- „na mijankę” – w dużym tłoku, mijając się ze stojącymi lub przechodzącymi obok osobami,
- „na przewieszkę” – wykorzystując elementy garderoby przewieszone przez rękę do ukrycia faktu kradzieży,
- „na kosę” – kradną przecinając kieszeń, torebkę, siatkę.
Zachęcamy pasażerów do przestrzegania kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą.
- Nie eksponuj zawartości portfela.
- Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.
- Nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni.
- Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.
Organizatorami kampanii „Nie daj się złowić na święta” są: Zarząd Transportu Miejskiego i Komenda Stołeczna Policji, a partnerami medialnymi TVN Warszawa i Radio Dla Ciebie.
Opublikowano 11 grudnia 2012
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019