Wpływ na rekordowe zainteresowanie Warszawskimi Liniami Turystycznymi ma niewątpliwie dobra pogoda i ciekawa oferta – przejażdżka konnym omnibusem, spacer tramwajem wodnym, rejs nad Zalew Zegrzyński wycieczka rowerem po obu brzegach Wisły dzięki bezpłatnym przeprawom promem. Lato w pełni, turystów w Warszawie coraz więcej. Okazji do skorzystania z WLT nie zabraknie przez cały tydzień.
Nie brakuje informacji o WLT. Docierają do mieszkańców stolicy i turystów za pośrednictwem spotów, specjalnej zakładki na stronie ZTM (dostępnej w trzech dodatkowych wersjach językowych), profilu na Facebooku, partnerów medialnych i hostess, które co weekend rozdają ulotki na rynku Starego Miasta. Materiały promocyjne WLT można znaleźć w kilkudziesięciu warszawskich hotelach, teatrach, POP-ach, punktach informacyjnych Stołecznego Biura Turystyki. Dodatkowo plakaty są eksponowane w autobusach i na stacjach metra. Zatem… Serdecznie zapraszamy.
Konny omnibus
Jak podróżowali nasi przodkowie? Warto przejechać się konnym omnibusem po Starówce. Przejażdżka trwa około godziny. Zabytkowy pojazd kursuje od wtorku do piątku – pięć razy dziennie, a w weekendy – sześć razy dziennie.
Przejażdżka to doskonała okazja, by zobaczyć zabytki Starego Miasta, a przy okazji poznać, jak podróżowali nasi przodkowie. Konny omnibus (obsługiwany przez warszawską firmę „Stangret”) jeździ na trasie pl. Zamkowy – Podwale – Freta – Rynek Nowego Miasta – Freta – Świętojerska – pl. Krasińskich – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa – Moliera – Senatorska – pl. Zamkowy. Zatrzymuje się na przystankach: ul. Podwale przy pl. Zamkowym, ul. Nowomiejska przy ul. Mostowej (Barbakan), ul. Freta (Rynek Nowego Miasta), pl. Krasińskich (przystanek autobusowy 01), ul. Kapitulna (przystanek autobusowy 01), pl. Piłsudskiego (przystanek autobusowy 02).
Omnibus (zabierający 12 pasażerów) kursuje od 6 lipca do 31 sierpnia. Od wtorku do piątku – pięć razy dziennie (o godz. 12.00, 13.00, 16.00, 17.00 i 18.00), a w soboty i niedziele – sześć razy dziennie (o godz. 11.00, 12.00, 13.00, 16.00, 17.00 i 18.00). Bilety można nabyć u obsługi, przed rozpoczęciem kursu.
Tramwaj wodny
Z pokładu tramwaju wodnego „Wars” można podziwiać niezwykłą panoramę stolicy. Statek wypływa z Podzamcza, zatrzymuje się na przystankach przy moście Poniatowskiego i na Cyplu Czerniakowskim, płynie do Grubej Kaśki i wraca na Podzamcze. Statek pływa codziennie – trzy razy w dni powszednie i cztery razy dziennie w weekendy i dni świąteczne.
Do 31 lipca z Warszawskich Linii Turystycznych skorzystało 86 953 osoby. Najwięcej (72 566 osób) przeprawiało się promami. 2 469 chętnych popłynęło nad Zalew Zegrzyński. Rekordowe zainteresowanie sprawiło, że biletów na kolejne rejsy „Zefira” już nie ma. Warto jednak – bezpośrednio przed rejsem – dowiedzieć się o zwroty. I oczywiście, zaplanować tę wycieczkę w przyszłym roku.
Rejs nad Zalew Zegrzyński
Można wybrać w niezapomniany rejs do Serocka. Statek „Zefir” wypływa o godz. 9 rano z przystani Podzamcze, pokonuje śluzę Kanału Żerańskiego i w samo południe przybija do Serocka. Tam pasażerowie mają około dwóch godzin na zwiedzanie miasteczka lub wypoczynek. Około godziny 18.00 „Zefir” przypływa z powrotem do stolicy. „Zefir” pływa jedynie w weekendy (dodatkowy kurs 15 sierpnia).
Promy przez Wisłę
Brzegi Wisły łączą cztery przeprawy promowe, dzięki którym w ciągu kilku minut można się przedostać na drugą stronę Wisły. Każdy z promów zabiera na pokład 12 osób i jest wyposażony w 12 miejsc dla rowerów. Promy łączące Cypel Czerniakowski i Saską Kępę, most Poniatowskiego i Stadion Narodowy oraz Podzamcze i ZOO w soboty, niedziele i święta kursują 30 razy dziennie, a w dni powszednie – 14 razy. Prom z Nowodworów do Łomianek wykonuje 24 rejsy w soboty, niedziele i święta oraz 7 rejsów w dni robocze.
Opublikowano 3 sierpnia 2012
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019