Uważaj na świątecznych złodziei – ZTM Warszawa

Uważaj na świątecznych złodziei

W okresie przedświątecznym należy zwracać większą uwagę na otoczenie, by nie paść ofiarą złodziei kieszonkowych. Od 29 marca w autobusach, tramwajach i metrze pojawiły się plakaty z hasłem „Nie daj się zrobić w jajo”, a w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM specjalne ulotki z poradami, jak skutecznie uniknąć kradzieży.


Zbliżające się święta wielkanocne to czas żniw dla kieszonkowców, którzy wykorzystują nieuwagę podróżnych. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów. Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji co roku przypomina warszawiakom o konieczności zachowania wyjątkowej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów.


Od 29 marca w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM można otrzymać ulotkę ostrzegającą przed kradzieżami kieszonkowymi, a w stołecznym taborze komunikacyjnym i na przystankach autobusowych pojawiło się ponad tysiąc plakatów. Porady, na co należy zwrócić uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach są wyświetlane również na monitorach w autobusach, tramwajach i metrze. Na antenie telewizji TVP Warszawa można obejrzeć specjalne spoty. Informacje o wielkanocnej odsłonie akcji „Nie daj się złowić” pojawiła się na profilu ZTM na portalu Facebook oraz na stronach warszawskich portali internetowych.


W ramach akcji, która potrwa od 29 marca do 7 kwietnia nieumundurowani policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP podróżują w pojazdach komunikacji miejskiej – pojawiają się m.in. tam, gdzie złodzieje najczęściej szukają swoich ofiar.


Zachęcamy wszystkich pasażerów do zapoznania się i przestrzegania kilku poniższych zasad bezpieczeństwa, opracowanych przez stołeczną policję, które pozwolą uniknąć ryzyka i ewentualnych strat.

  1. Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą.
  2. Nie pokazuj zawartości portfela.
  3. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.
  4. Nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni.
  5. Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania


Złodzieje kieszonkowi zazwyczaj działają w grupie, wśród nich są również nie rzucające się w oczy kobiety. Metody ich „pracy” zwykle różnią się, w zależności od doświadczenia i okoliczności. Można ich spotkać w sklepach, pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, przestępcy, przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni lub toreb swoich ofiar posługują się m.in. skalpelami, sprężynami. Bardziej doświadczeni kieszonkowcy działają tylko „gołą” ręką, stosując wyuczone i wielokrotnie przećwiczone chwyty.

Złodzieje działają w następujący sposób:

  • sztuczny tłok – sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;
  • „na kosę” – kradną przecinając kieszeń, torebkę, siatkę;
  • „zza parawanu” – sprawca dla niepoznaki ma płaszcz przewieszony przez rękę;
  • „uwaga, złodziej” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go sprawcom miejsce, gdzie go trzyma.

Członkowie grup złodziejskich, według operacyjnego rozpoznania policji, działają zgodnie z poniższym podziałem ról:

  • robotnik – dokonuje kradzieży (zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy);
  • tycer – obserwując typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, zasłania robotnika i jego rękę;
  • świeca – prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów; 
  • konik – przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

Organizatorami kampanii „Nie daj się zrobić w jajo” są: Zarząd Transportu Miejskiego, Komenda Stołeczna Policji (Wydział Wywiadowczo-Patrolowy), City Channel i AMS a partnerami medialnymi TVP Warszawa i VOX FM.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.