Relacjonowaliśmy, jak sprawdzały się przygotowane przez ZTM rozwiązania. Na bieżąco mogli Państwo dowiedzieć się m.in. jak wielu pasażerów podróżowało na cmentarze, które linie komunikacyjne były najbardziej oblegane, czy były wolne miejsca na parkingach P+R, czy wielu podróżnych odwiedzało POP-y, korzystało z pomocy informatorów i innych udogodnień.
Wtorek, 1 listopada
19.00 – na zakończenie relacji chcemy podziękować Pasażerom za to, że w ostatnich dniach – w drodze na groby bliskich – tak tłumnie wybrali komunikację miejską, tak dobrze przygotowali się do podróży i sprawnie reagowali na apele i prośby. Dzięki tej współpracy, komunikacja miejska funkcjonowała sprawnie i bez zakłóceń. Mamy nadzieję, że wysiłek pracowników ZTM i firm przewozowych, którzy w ten długi świąteczny weekend wypełniali swoje obowiązki, został dostrzeżony, a jakość komunikacji usatysfakcjonowała podróżnych.
18.10 – coraz zimniej i coraz mniej podróżnych przy Cmentarzu Bródnowskim. Tu „gorąco” było dziś do godz. 15.00.
17.40 – pod relacją umieściliśmy minigalerię ze zdjęciami z tegorocznej akcji cmentarnej.
17.15 – obserwacja: Okopową, przy Dzielnej, w ciągu minuty przejechało (w obu kierunkach) sześć „C-etek”, w tym jedna tramwajowa. Żadna „powietrza nie wiozła”.
17.05 – na rondzie Wiatraczna obecnie większy ruch „od cmentarzy”. Więcej pasażerów przyjeżdża liniami C30 i C69 z Bródna, niż wsiada do nich na tym węźle komunikacyjnym. Apogeum podróży przypadało na godziny okołopołudniowe. Wtedy na trasę wyruszały nawet 2-3 wozy w ciągu minuty. Szczególnie dużym powodzeniem cieszyła się linia C30, zastępująca w tym roku linię tramwajową 3.
16.20 – na Królewskiej, od ok. 15.00, ruch słabnie. Teraz autobusami „C” odjeżdża średnio kilkunastu pasażerów.
15.40 – „na Wólce” przy Bramie Głównej organizacja komunikacja wzorcowa – to opinia zasłyszana od pasażerów. Jest wielu informatorów, odpowiadają na pytania m.in. jak dojechać na Powązki i do metra. Nie ma utrudnień przy Cmentarzu Wawrzyszewskim.
15.25 – niesłabnący ruch na Powązkach – Cmentarzu Wojskowym. Informatorzy co chwilę wskazują pasażerom drogę do przystanków i podpowiadają, jaką linię wybrać.
15.15 – autobusy i tramwaje przejeżdżające przez skrzyżowanie al. Solidarności i Okopowej nadal są pełne pasażerów. Dzisiaj – w przeciwieństwie do poprzednich dni – bardziej „oblegane” są „C-etki” niż regularne linie. Według dyżurującego tam informatora, podróżni są bardzo dobrze zorientowani w zasadach działania komunikacji cmentarnej.
14.05 – bardzo dużo pasażerów wsiada do autobusów przy Cmentarzu Północnym. Największe zapotrzebowanie na linie w kierunku Powązek i Bródna. Zaspokajane na bieżąco.
13.25 – tłoczno na Bródnie. Coraz więcej ludzi wraca z cmentarza do domu lub jedzie na inne nekropolie. Autobusów nie brakuje. Czasem jednak na ich drodze stają piesi, którzy – na św. Wincentego, od Kołowej w kierunku ronda Żaba – zamiast chodnikiem, idą jezdnią. Dalej – przez rondo Starzyńskiego i most Gdański do centrum – autobusy jadą bez problemów.
13.05 – na parkingu P+R Młociny jest wolnych ok. 900 miejsc. Jeśli ktoś jednak wybrał dziś własne „cztery kółka”, a teraz – stojąc w korkach – żałuje, może tam zostawić samochód i przesiąść się do linii „C”, jadących na Cmentarz Północny. Do bezpłatnego parkowania wystarczy bilet ZTM, co najmniej dobowy.
12.15 – wielu pasażerów zasięga informacji poprzez infolinię ZTM – (22) 194 84. Czasem trzeba chwilę zaczekać na połączenie z konsultantem. Informację można uzyskać także „po drodze” na cmentarze. Przy nekropoliach, stacjach metra, dworcach, na ważnych skrzyżowaniach i węzłach przesiadkowych dyżuruje ponad 90 informatorów ZTM. Odblaskowe kamizelki widać z daleka.
11.50 – autobusy przy cmentarzach Północnym i Bródnowskim pełne. Pracownicy ZTM trzymają rękę na pulsie i „non stop” wyprawiają na trasy kolejne wozy. Dla nikogo nie zabraknie miejsca!
11.45 – w czterech czynnych dziś POP-ach (Młociny, Plac Wilsona, Ratusz Arsenał i Centrum – do 19.00) jest spokojniej niż w zwykły dzień tygodnia. Pasażerowie „zaglądają”, żeby zasięgnąć informacji i kupić bilety (przeważnie kartonikowe). Nie ma kolejek.
11.30 – z Królewskiej autobusy odjeżdżają „jeden za drugim”. Prawie pełne, ale można wsiąść bez problemu. Niektórzy pasażerowie, wiedząc o bardzo dużej częstotliwości kursów, „przepuszczają” jeden autobus, aby w następnym zająć miejsce siedzące. Do kas i biletomatów nie ma kolejek.
11.15 – ul. św. Wincentego, od Kołowej w kierunku bramy Cmentarza Bródnowskiego jest zatłoczona. Odwiedzających nekropolię zaczęło przybywać już od godz. 9.00. W porównaniu z poprzednimi dniami, zdecydowanie wzrosła sprzedaż w specjalnej „autobusowej” kasie. Są czynne dwa okienka, bilet można kupić bez konieczności stania w długiej kolejce.
10.30 – na Wólkę Węglową „C-etki” jadą pełne. Z metra na Młocinach do linii autobusowej C09 przesiada się nawet 200 pasażerów z jednego pociągu.
10.25 – dużo (i coraz więcej) odwiedzających groby na Powązkach Wojskowych, ale jest też „sznur” autobusów, gotowych do zabrania pasażerów. Odjeżdżają na bieżąco, gdy się wypełnią.
9.45 – na skrzyżowaniu al. Solidarności i Okopowej rozpoczyna się szczyt przedpołudniowych dojazdów do cmentarzy. Wielu pasażerów zadaje pytania informatorom. Spostrzeżenie – jadący na Cmentarz Bródnowski wolą linie 1 i C1. W efekcie tramwaje są mocno napełnione. Linią C6 przez most Śląsko-Dąbrowski można dojechać szybciej, a w tramwajach jest dużo więcej miejsca.
9.05 – coraz większy ruch przy Cmentarzu Bródnowskim, ale komunikacją cmentarną jedzie się sprawnie i wygodnie – autobusy i tramwaje przyjeżdżają wypełnione w połowie. W tramwajach od strony Budowlanej tylko nieliczni pasażerowie stoją.
9.00 – w godz. 06.00 do 22.00 zmotoryzowani (z co najmniej dobowym biletem komunikacji miejskiej) mogą dziś korzystać z parkingów P+R: Połczyńska, Metro Marymont, Metro Wilanowska, P+R Metro Młociny, Aleja Krakowska.
8.25 – dziś, od 7.00 do 19.00, są czynne Punkty Obsługi Pasażerów ZTM: Młociny, Plac Wilsona, Ratusz Arsenał i Centrum. Przez całą dobę, pod numerem (22) 194 84 działa Infolinia ZTM.
8.15 – na rondzie Wiatraczna, skąd autobusy wyruszają m.in. na Bródno, Powązki i Cmentarz Północny, „potoki pasażerskie” (jak mówi się w komunikacyjnym żargonie), płyną na razie leniwie.
8.05 – jak dotąd, pusto przy Bramie Głównej Cmentarza Północnego.
7.55 – Szybki dojazd do nekropolii zapewniają także tramwaje – „zwykłe” i dodatkowe. Kursują dwie linie „C”. Trasa linii C1 przebiega od pętli Annopol, w pobliżu cmentarzy Bródnowskiego i Powązkowskiego do cmentarza Wolskiego. Do tej nekropolii, mijając po drodze cmentarz Bródnowski, dojeżdża także linia C6 z Żerania Wschodniego. Dziś skierowano na szyny dodatkowo 57 składów tramwajowych – 32 na liniach cmentarnych i 25 do „zasilenia” regularnych linii, kursujących przy nekropoliach. We wszystkich liniach „C” obowiązują takie same bilety, jak w zwykłej komunikacji.
7.40 – pierwsi warszawiacy już wyruszyli „na groby”, ale na ulicach jest spokojnie. Przy Królewskiej i na placu Narutowicza na razie senna atmosfera. Autobusy czekają na pasażerów.
7.30 – „C-etki” już w trasie. Na ulicach kursować będzie dziś ponad 1400 autobusów, czyli mniej więcej tyle, ile w dni powszednie w godzinach szczytu. Dziś zostaną skierowane tam, gdzie są najbardziej potrzebne dla pasażerów. Linie cmentarne będzie obsługiwać ok. 600 autobusów.
_______________________________________
Poniedziałek, 31 października
17.00 – przez pierwsze trzy dni komunikacja cmentarna działała sprawnie. Jutro najtrudniejszy sprawdzian, a egzaminatorami będą pasażerowie. Zapraszamy na relację już od 7.00.
16.35 – w autobusach odjeżdżających z Królewskiej już od 15.00 frekwencja spadała. W trasy wyruszyły ostatnie – na dziś – „Cetki”.
15.20 – popołudniowy szczyt komunikacyjny w rejonie skrzyżowania Okopowej i al. Solidarności. Wielu pasażerów zadaje pytania informatorom, z myślą o jutrzejszej wizycie na cmentarzach.
14.50 – spokojne popołudnie przy Cmentarzu Północnym.
14.00 – niewiele osób dociera teraz do nekropolii na Bródnie. Największy ruch odnotowano ok. 11.00. ZTM podjął zdecydowane działania, aby pasażerowie wysiadający z autobusów przy Kołowej – zwłaszcza jutro – nie musieli przedzierać się przez chodniki zastawione kwiatami i nielegalnymi straganami.
13.20 – na Cmentarzu Wojskowym liczba odwiedzających groby jest mniej więcej taka, jak w sobotę. W autobusach są wolne miejsca. Pasażerowie pytają o połączenie z „tymi drugimi Powązkami, ale informatorzy muszą też podpowiadać dłuższe trasy, nawet do Rembertowa.
12.00 – szczyt przyjazdów na Cmentarz Powązkowski. Autobusy linii C70, C90 docierają pełne. Wielu pasażerów przyjeżdża także regularnymi liniami. Nadal powtarzają się pytania o zasady korzystania z komunikacji cmentarnej. Przypominamy, obowiązuje standardowa taryfa ZTM.
11.00 – nie brakuje także podróżnych w centrum miasta. Autobusami linii „C” z Królewskiej odjeżdża średnio kilkudziesięciu pasażerów. Rano ruch był jeszcze większy. Wiele osób ma ze sobą kwiaty i znicze, więc „C” = (na) cmentarz.
10.45 – duży ruch na węźle przesiadkowym na rondzie Wiatraczna. Autobusy odjeżdżają co 2-3 minuty. Wsiada sporo pasażerów. Wielu z nich pyta o dojazd w inne punkty miasta niż nekropolie, co oznacza, że „C-etki” pełnią dziś rolę nie tylko komunikacji cmentarnej.
10.20 – na Cmentarzu Północnym (przy Bramie Głównej) na razie niewielu odwiedzających. Informatorzy jednak okazują się pomocni – wskazują drogę do przystanków linii cmentarnych. Pytania dotyczyły m.in. dojazdu „na Bródno”.
10.10 – Punkty Obsługi Pasażerów ZTM są dziś otwarte, jak w zwykły dzień powszedni, z wyjątkiem POP Dworzec Gdański, który jest nieczynny.
9.45 – pierwsze meldunki „z miasta” – komunikacja działa bez zakłóceń, autobusy linii „C” odjeżdżają z zajętymi miejscami siedzącymi.
9.10 – Linie cmentarne znów na trasach. Dziś autobusy regularnych linii kursują zgodnie ze świątecznym rozkładem, a tramwaje tak, jak w soboty. Nie oznacza to, że wyjedzie mniej pojazdów niż w zwykły dzień. Na ulice wysyłamy dodatkowo 490 autobusów – 287 pojedzie na liniach „C”, 86 na liniach regularnych, których trasy przebiegają w pobliżu nekropolii, a 132 – w godzinach szczytu – na wytypowanych liniach, z których korzysta wielu podróżnych. Więcej jest także tramwajów (32 składy na liniach cmentarnych i 11 na regularnych). Sześć dodatkowych pociągów kursuje na linii metra. Linie „C” można także wybrać, np. w drodze do i z pracy, bo obowiązuje w nich standardowa taryfa ZTM, a częstotliwość kursów jest bardzo wysoka.
__________________________________
Niedziela, 30 października
17.00 – na zakończenie dzisiejszej relacji przytaczamy słowa, jakie jedna z informatorek ZTM usłyszała od pasażerki, wysiadającej z linii C12: „KOMUNIKACJA NA PIĄTKĘ!”. Mamy nadzieję, że w kolejnych dniach zapracujemy na równie pochlebną ocenę, a może nawet „z plusem”.
16.25 – coraz mniejszy ruch przy Cmentarzu Północnym.
16.05 – a przy okazji ronda Wiatraczna i nekropolii na Bródnie, przypominamy tym, którzy dotychczas byli przyzwyczajeni do podróży z Pragi Południe tramwajami linii 3 i 25, że w tym roku została specjalnie uruchomiona linia autobusowa C30 (z Wiatracznej przez Grochowską, Targową, Jagiellońską, Ratuszową, 11 listopada, do bramy Cmentarza Bródnowskiego przy Odrowąża).
15.55 – na rondzie Wiatraczna najwięcej podróżnych korzystało z linii cmentarnych pomiędzy 13 a 14. Autobusy odjeżdżały z zajętymi miejscami siedzącymi. Zdarzały się przypadki, że pasażerowie nie chcieli wsiadać i jechać na stojąco, bo woleli poczekać i usiąść w kolejnym wozie, wyruszającym na trasę kilka minut później. Teraz autobusy w kierunku Cmentarza Bródnowskiego odjeżdżają z niewieloma osobami „na pokładzie”, ale w przeciwnym kierunku – z Targówka – zabiorą powracających z nekropolii.
15.10 – podobnie jak na Bródnie, na Cmentarzu Powązkowskim (od strony ulicy Okopowej) najwięcej odwiedzających groby pojawiło się około południa (wśród nich liczni cudzoziemcy). Teraz więcej jest „wyjeżdżających”. Zapełnienie pojazdów komunikacji cmentarnej jest zróżnicowane, ale „ścisku” nie ma. Większym powodzeniem niż autobusy cieszy się linia tramwajowa C1. Wielu pasażerów wybiera regularne linie ZTM.
14.25 – „Ludzie przechodzą falami. Komunikacja bez przeszkód” – kolejny meldunek z Cmentarza Północnego.
14.15 – ponownie „zaglądamy” w okolice Cmentarza Bródnowskiego. Szczyt komunikacyjny przypadał tu około południa, gdy pasażerowie spieszyli nie tylko na groby, ale także na nabożeństwo w kościele przy ul. św. Wincentego. Teraz w autobusach docierających na przystanki „dla wysiadających” przy ul. Kołowej jest ok. 70-procentowa frekwencja.
13.40 – przypominamy, dzisiaj – do godz. 17.00 – działają cztery Punkty Obsługi Pasażerów ZTM – przy stacjach metra Centrum, Ratusz Arsenał, Plac Wilsona i Młociny. Kolejek nie ma, więc w drodze do lub z cmentarzy można szybko i sprawnie kupić bilety, zasięgnąć informacji, czy załatwić formalności, na które brakuje czasu na co dzień, np. wyrobić spersonalizowaną WKM. Jutro wszystkie POP-y działają, jak w zwykły dzień, z wyjątkiem tego w przejściu podziemnym przy Dworcu Gdańskim, który będzie nieczynny.
13.10 – zdecydowanie więcej osób dojeżdża dziś komunikacją miejską do Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Autobusy linii kursujących na dłuższych trasach i z innych nekropolii, np. C13 i C14, są wypełnione nawet w 80 proc. Mniej pasażerów przywożą „krótkie” linie, np. C22 z placu Wilsona. Nie brakuje miejsca w autobusach odjeżdżających, bo kursują z bardzo dużą częstotliwością.
12.40 – choć wzrosła liczba telefonów, nie ma problemów z dodzwonieniem się na Infolinię ZTM, która pracuje we wzmocnionej obsadzie kadrowej. Pasażerowie najczęściej pytają o trasy linii „C” i godziny odjazdów. Do ich dyspozycji pod całodobowym numerem (22) 194 84 są konsultanci oraz automatyczny portal głosowy.
12.15 – „Coraz większy ruch. Ogólny porządek z kursowaniem linii” – krótki SMS od informatora i „obserwatora” ZTM przy Cmentarzu Północnym.
11.30 – nieco większy ruch, niż wczoraj, przy Cmentarzu Bródnowskim od strony ul. Kołowej. Więcej pytań do informatorów i sprzedanych biletów, ale tłoku i kolejek brak.
10.55 – spokojnie przy Cmentarzu Północnym. W autobusach linii „C” łatwo o miejsce siedzące. Wielu warszawiaków odwiedza groby bliskich w różnych rejonach miasta (pytania do informatorów dotyczą m.in. dojazdu na Powązki). Dlatego świetnym wyborem jest komunikacja cmentarna, łącząca największe stołeczne nekropolie.
10.40 – przy cmentarzu Powązkowskim od strony ul. Okopowej ruch jest umiarkowany. W autobusach linii cmentarnych kursujących przy nekropolii jest dużo miejsca. Więcej pasażerów dociera tu liniami regularnymi. Dużo osób pyta informatorów: „czy na komunikację cmentarną są oddzielne bilety?”. Odpowiedź może być jedna – obowiązują te same bilety (i zniżki), jak w „zwykłej” komunikacji. Informatorzy udzielają informacji także wielu obcokrajowcom, którzy odwiedzają ten najstarszy warszawski cmentarz.
10.10 – meldunek z węzła przesiadkowego przy Królewskiej: pasażerów udających się na cmentarze jest więcej niż wczoraj. Do linii C27 wsiada średnio 30-50 osób, C76 zabiera ok. 10 pasażerów, linię C42 wybiera 40-50, a C90 ok. 30 podróżnych. Mimo niedzielnej przedpołudniowej pory wielu pasażerów się spieszy. Zapewniamy, że miejsca w autobusach nie zabraknie, kursują co kilka minut, więc nie trzeba biec do odjeżdżającego właśnie pojazdu.
9.30 – linie cmentarne już na trasach, a pracownicy ZTM na stanowiskach. Całodobowa centrala ruchu i infolinia, pracownicy służby nadzoru ruchu, których widać w pobliżu cmentarzy i niemal na każdym większym skrzyżowaniu, pracownicy w dodatkowych kasach i Punktach Obsługi Pasażerów (dziś są czynne POP-y Młociny, Plac Wilsona, Ratusz Arsenał i Centrum – od 9.00 do 17.00), informatorzy oraz osoby czuwające nad tym, by autobusy i tramwaje nie kursowały zatłoczone – pracujemy, aby komunikacja działała sprawnie, a pasażerowie byli zadowoleni.
_______________________________________
Sobota, 29 października
17.45 – komunikacja cmentarna jest przygotowana, by wygodnie przewieźć dużo, dużo więcej pasażerów niż dziś. Mamy nadzieję, że w kolejnych dniach warszawiacy – w drodze na groby – wybiorą metro, autobusy i tramwaje. W biletomatach i kasach nie zabraknie biletów, a informatorom wiedzy i chęci by pomagać podróżnym. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro.
16.00 – na ważnym węźle przesiadkowym, jakim jest rondo Wiatraczna, dzień również minął spokojnie. Wyruszające stamtąd „C-etki” zapewniały pasażerom nie tylko szybki transport, ale także komfort podróży „na siedząco”. Biletomaty i kasa biletowa w specjalnym autobusie działały bez zarzutu.
15.10 – jak informują pracownicy ZTM, monitorujący – na ulicach Warszawy – wykorzystanie linii cmentarnych, liczba podróżnych powoli maleje. Z Królewskiej, w autobusach linii „C”, odjeżdża średnio ok. 15 pasażerów.
14.40 – wśród pytań do informatorów powtarza się to, czy komunikacja cmentarna jest bezpłatna. Przypominamy, w autobusach i tramwajach linii „C” obowiązuje standardowa taryfa biletowa ZTM – honorowane są wszystkie rodzaje biletów i zniżki.
14.30 – w porze poobiedniej zwiększył się ruch przy nekropolii na Bródnie. Do cmentarza dochodzą grupy pasażerów liczące od kilku do kilkudziesięciu osób. W odjeżdżających autobusach dla nikogo nie zabraknie miejsca. Komunikacja kursuje z bardzo dużą częstotliwością – decyzje o odjazdach zapadają na bieżąco, na podstawie frekwencji. Pasażerowie są dobrze poinformowani o komunikacji cmentarnej. Z podpowiedzi pracowników ZTM korzystają okoliczni mieszkańcy, pytając o zmiany tras linii, którymi jeżdżą na co dzień.
14.05 – komunikacją miejską od strony centrum, Okopową, do Powązek można dojechać bez problemu. W autobusach i tramwajach są wolne miejsca siedzące.
13.25 – coraz większy ruch w rejonie Cmentarza Północnego.
13.10 – Na węźle Młociny pracownicy nadzoru ruchu na bieżąco wypuszczają „C-etki” na trasy. Autobusy odjeżdżają co kilka minut, gdy zapełnią się miejsca siedzące. Wypełniony jest mały parking P+R Młociny II (przy pętli tramwajowej). Samochód można zostawić na wielopoziomowym parkingu przy pętli autobusowej.
11.45 – powoli rośnie liczba osób odwiedzających groby na Cmentarzu Bródnowskim, ale do szczytu komunikacyjnego, znanego z ubiegłych lat, jeszcze wiele brakuje. W przyjeżdżających i odjeżdżających autobusach są wolne miejsca siedzące. Pasażerowie chętnie korzystają z pomocy informatorów i kupują bilety w dodatkowej kasie przy ul. Kołowej.
11.20 – spokojnie jest także w rejonie ul. Królewskiej. Jak informują pracownicy ZTM, autobusami linii „C” podróżuje średnio ok. 20 pasażerów. Bilety można kupić – bez kolejki – w specjalnej „autobusowej” kasie oraz w automatach biletowych.
11.00 – na Powązkach Wojskowych ruch jest umiarkowany. W dojeżdżających do cmentarza autobusach nie ma wielu pasażerów. Informatorzy podpowiadają m.in. jak dojechać do Dworca Centralnego.
10.30 – jak w każdą sobotę są czynne parkingi P+R. W drodze na cmentarze można na nich zostawić samochód (bezpłatnie z ważnym biletem ZTM, co najmniej dobowym) i przesiąść się do komunikacji miejskiej.
10.15 – przypominamy, że przy cmentarzach oraz w uczęszczanych punktach miasta (węzły przesiadkowe, dworce, stacje metra) dyżurują informatorzy ZTM. Przy Cmentarzu Północnym na razie ruch jest niewielki. Pasażerowie najczęściej pytają o dojazd do metra i ronda „Radosława”.
Opublikowano 1 listopada 2011
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019