Od 16 sierpnia wraz z nową taryfą biletową łatwiej będzie można rozróżnić bilet normalny od ulgowego. Na wzorach biletów ulgowych zostanie wprowadzony biały poddruk.
Bilety ulgowe powinny wizualnie kojarzyć się z czymś lżejszym, stąd nie będą jednolicie wypełnione kolorem, tak jak bilety normalne. Np. na bilecie jednorazowym za 1,8 zł w 1. strefie logo ZTM Warszawa będzie umieszczone na białym podlewie z delikatnym mikrodrukiem. Dzięki takiemu zabiegowi graficznemu będzie to znaczne ułatwienie nie tylko dla pasażerów, ale także dla kontrolerów, gdyż w czasie kontroli biletów. „Na pierwszy rzut oka” będą wiedzieli, jaki bilet sprawdzają – bilet normalny czy ulgowy.
W nowej taryfie biletowej nie zmieniono grup społecznych uprawnionych do ulgowych przejazdów. Nadal z 50 proc. ulgi na przejazdy komunikacją miejską będą mogli korzystać:
- uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych i artystycznych – nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia,
- studenci studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich,
- osoby uznane za niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym po ukończeniu 26. roku życia,
- osoby uznane za całkowicie niezdolne do pracy po ukończeniu 26. roku życia,
- kombatanci lub osoby zajmujące się działalnością równorzędną z działalnością kombatancką oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
- emeryci i renciści do ukończenia 70. roku życia,
- małżonkowie, na których emeryci lub renciści otrzymują dodatki rodzinne,
- sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku,
- uczestnicy studiów doktoranckich,
- słuchacze kolegiów nauczycielskich oraz kolegiów pracowników służb społecznych,
- studenci i uczniowie zagranicznych szkół wyższych i średnich, nie dłużej niż do ukończenia 26. roku życia.
Opublikowano 19 lipca 2011
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019