Konnej podróży czar – ZTM Warszawa

Konnej podróży czar

Konne omnibusy pojawiły się w Warszawie w 1822 roku. Zabierały wówczas kilkunastu pasażerów i kursowały w niedziele i święta do podwarszawskich miejscowości rekreacyjnych – Młocin, Bielan, Marymontu i Łazienek. Zniknęły ze stołecznych ulic w 1911 roku. Zostały wyparte przez tramwaje konne, a następnie elektryczne. Na Stare Miasto powróciły na dobre dopiero sześć lat temu.

Pierwsze regularne kursy uruchomił w 1836 roku właściciel stołecznej firmy przewozowej Godecki. Omnibusem można było przejechać z pl. Saskiego do Królikarni. Ponieważ pojazdy jeździły codziennie, zaczęto je nazywać z francuska „żurnalierami”.

Od 1844 roku na trasie: plac Mostowskich – ul. Rymarska, pl. Bankowy, ul. Senatorska, pl. Saski, pl. Warecki, ul. Bracka, Al. Jerozolimskie – ul. Marszałkowska kursowały dwukonne omnibusy Piotra Steinkellera (zwane potocznie „sztajnkellerkami”). Była to pierwsza regularna miejska linia omnibusowa w stolicy.

Pomimo ciasnych i kiepsko wybrukowanych ulic ten środek transportu przeżywał boom. W 1881 roku omnibusy, zarówno jedno-, jak i dwuprzedziałowe kursowały już na ośmiu trasach miejskich. Latem uruchamiano trzy dodatkowe linie podmiejskie – do Zacisza, Wierzbna i Marcelina.

Na początku XX wieku  w stolicy jeździło codziennie ponad 120 omnibusów. Co ciekawe, najczęściej narzekano na czystość pojazdów, punktualność i zachowanie woźniców.

Ostatecznie pojazdy zostały wyparte przez tramwaje konne i elektryczne (pierwszy z nich wyjechał na tory 26 marca 1908 roku). Ostatnią warszawską linię omnibusową – z ulicy Nowowiniarskiej na Pragę – zlikwidowano w 1911 roku.

Obecnie konny omnibus  jeździ po zabytkowej części stolicy, w ramach Warszawskich Linii Turystycznych. Kursuje na trasie: pl. Zamkowy – Podwale – Freta – Rynek Nowego Miasta – Freta – Świętojerska – pl. Krasińskich – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa – Moliera – Senatorska – pl. Zamkowy. Przejażdżka trwa około godziny.

Omnibus, zabierający 12 pasażerów,  do 31 sierpnia jeździ w dni powszednie (z wyjątkiem poniedziałków) – pięć razy dziennie (o godz. 12.00, 13.00, 16.00, 17.00 i 18.00) oraz w soboty, niedziele i święta – sześć  razy dziennie  (o godz. 11.00, 12.00, 13.00, 16.00, 17.00 i 18.00). Przejażdżka kosztuje 14 zł (bilet normalny). Dostępność biletów można sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce w zakładce Warszawskich Linii Turystycznych.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.