Statystyki nie kłamią – w Warszawie jest coraz bezpieczniej. Spada liczba przestępstw popełnianych w komunikacji miejskiej. Bezpieczniej, potwierdzają to wyniki Barometru Warszawskiego (lata 2004-2010), czują się mieszkańcy.
Liczba wszystkich przestępstw popełnionych w stolicy w 2010 roku zmniejszyła się o 1,7 proc. czyli o ponad tysiąc – z 58 307 (2009 rok) do 57 302. Co ważne – o 3,7 proc., spadła liczba uszkodzeń cudzych rzeczy i kradzieży, czyli przestępstw najczęściej popełnianych w komunikacji miejskiej.
W autobusach, tramwajach, w metrze i na przystankach – popełniono ogółem 2 580 przestępstw. W 2009 roku było ich 2 833, a w 2008 – 3 106. Tendencja spadkowa jest więc wyraźna. Do 1 137 przestępstw doszło w autobusach (rok wcześniej było ich 1 209, a dwa lata wcześniej – 1 288), w tramwajach zanotowano 920 zdarzeń (w 2009 – 1046, a w 2008 – 1239). Na przystankach popełniono w ubiegłym roku 294 przestępstw, a w metrze – 229.
Wzrosła liczba osób zatrzymanych przez policyjne patrole. W 2010 roku, na gorącym uczynku lub po pościgu, w komunikacji ujęto 179 sprawców, w 2009 było ich 161.
Straż Miejska odnotowała w ubiegłym roku 14 887 zdarzeń w komunikacji miejskiej. Najmniej w kwietniu, sierpniu i we wrześniu – doszło wtedy do 1 093, 1 041 i 1 073 różnego rodzaju incydentów. Najwięcej pracy strażnicy mieli natomiast w marcu (1 424) i październiku (1 592 zdarzeń). W porównaniu z rokiem 2009 nastąpił wyraźny spadek liczby zajść. W maju ubiegłego roku na całym obszarze komunikacji miejskiej odnotowano 1 167 zdarzeń, rok wcześniej było ich aż 2 013. W czerwcu 2010 roku doszło do 1 202 incydentów, a rok wcześniej – do 1 729.
Strażnicy miejscy zatrzymali na gorącym uczynku 22 osoby, niszczące przystanki i pojazdy. Żeby skuteczniej przeciwdziałać tego typu czynom Straż Miejska uruchomiła specjalny SMS interwencyjny dla pasażerów,. Od września do grudnia 2010 roku nadesłano 345 wiadomości tekstowych, które pozwoliły na przeprowadzenie interwencji w autobusach, tramwajach i na przystankach. Zgłoszenia dotyczyły kradzieży, niszczenia mienia, agresywnych i pijanych współpasażerów oraz osób bezdomnych i palących papierosy w pojazdach.
Bezpieczniej czują się mieszkańcy stolicy. W marcu 2007 roku pewnie w swojej okolicy czuło się 72 proc. osób biorących udział w badaniu Barometru Warszawskiego. We wrześniu 2009 roku było to już 75 proc. Taki sam wynik przyniosło badanie przeprowadzone w grudniu ubiegłego roku.
nadinspektor Adam Mularz – komendant stołeczny policji
Kampania przeciw wandalom i chuliganom, prowadzona od kilku lat, wspólnie przez stołeczną policję i Zarząd Transportu Miejskiego, przynosi efekty. Sprawcy tego typu zdarzeń, choć działają w tak dużej aglomeracji, wiedzą, że ich działanie nie pozostanie bezkarne.
Policjanci niemal każdego dnia zatrzymują sprawców przestępstw i wykroczeń niszczenia mienia na gorącym uczynku, wykorzystując m.in. miejski monitoring. Najczęściej chuliganami okazują się młodzi ludzie, którzy nie zawsze są świadomi, że wchodząc na drogę przestępczą, przekreślają w ten sposób swoje przyszłe życie. Wspólne kampanie przeciw wandalom i chuliganom są wyraźnym sygnałem dla łamiących prawo, że wcześniej czy później poniosą konsekwencje swojego bezprawnego działania
Zbigniew Leszczyński – komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy
Nasza wspólna kampania nie ogranicza się tylko do sloganów i spotów reklamowych. Przynosi wymierne efekty, które widać w statystykach. Osiągnięty wynik to zasługa zwiększonej aktywności funkcjonariuszy straży miejskiej i świetnej współpracy ze stołeczną policją, ale również mieszkańców, którzy nie pozostają obojętni, kiedy niszczone jest mienie publiczne. Kampania zainicjowała też szereg działań, które dodatkowo wpływają na bezpieczeństwo pasażerów, jak uruchomienie SMS Interwencyjnego przez straż miejską, czy uzyskanie przez formację dostępu do oprogramowania, które pozwala zlokalizować tramwaje w ruchu. Uważam, że ta kampania pobudzając instytucje do szukania nowych rozwiązań, stała się bardzo ważnym elementem w obszarze bezpieczeństwa warszawiaków.
Ewa Gawor – dyrektor Biura Bezpieczeństwa
i Zarządzania Kryzysowego
Stan bezpieczeństwa na terenie m.st. Warszawy na przestrzeni ostatnich kilku lat, systematycznie się poprawia. Pokazują to policyjne statystyki. Analizując dane oraz informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa na terenie m.st. Warszawy w roku 2010, w porównaniu z rokiem poprzednim, widoczny jest znaczący spadek liczby przestępstw w kategoriach uważanych za najbardziej dokuczliwe dla mieszkańców Warszawy, czyli zdarzeń skierowanych przeciwko mieniu. Ponadto, z badań, prowadzonych przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, wynika, że warszawiacy czują się znacznie bezpieczniej, niż w latach ubiegłych.
Uważam, iż każda akcja czy przedsięwzięcie, mające poprawić poziom bezpieczeństwa lokalnej społeczności, są potrzebne i warte realizowania.
Opublikowano 22 czerwca 2011
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019