Zmiany komunikacyjne wprowadzone na terenie gminy Stare Babice wywołały wiele emocji. Warto więc przypomnieć, w jaki sposób dochodzono do ich akceptacji…
Zmiany na terenie gminy Stare Babice zostały uzgodnione z władzami, które z kolei skonsultowały projekt z mieszkańcami. Zarówno Lipkowa, jak i Klaudyna. ZTM otrzymał wiele pozytywnych opinii na temat nowego rozkładu linii 714 oraz zwiększenia częstotliwości kurowania linii 719, obsługiwanej w większości kursów nowoczesnym, bardziej pojemnym taborem.
Lokalne stowarzyszenie z Klaudyna wnioskowało o utworzenie nowej linii jeżdżącej w kierunku Starego Bemowa. Po analizach uruchomiono linię 726. W trakcie dyskusji z przedstawicielami stowarzyszenia oraz po konsultacjach z władzami gminy ustalono, że ważniejszą rolę w układzie linii komunikacyjnych ma pełnić linia 712, kosztem zmniejszenia godzin funkcjonowania linii 726 ze zmianą w linię okresowa, kursującą w godzinach szczytu. Ta propozycja wkrótce wejdzie w życie – linia 712 zacznie kursować częściej, a obecna linia 726 zmieni się w okresową linię 812.
Postój autobusu linii 714 na przystanku w Lipkowie, o którym stało się głośno, miał charakter incydentalny. Prawdopodobnie był efektem rezerwy czasowej, ponieważ pojazd nie zatrzymywał się na przystankach na żądanie. Rozkłady jazdy linii 714 dopuszczają bowiem możliwość maksymalnie jednominutowego postoju na krańcu Lipków – Muzeum. Autobusy kursują ze znacznie większą częstotliwością, co 20 minut w godzinach szczytu. Wcześniej mieszkańcy okolic Lipkowa mieli do dyspozycji jedynie bardzo rzadko kursujące linie 712 oraz 714.
Głównym „zadaniem” linii L-6 uruchomionej na terenie Babic jest dowóz dzieci do szkoły, dlatego rozkład jazdy został skorelowany z planami lekcji a nie rozkładami innych autobusów. Ostateczny kształt rozkładu jazdy był uzgodniony z dyrekcją szkoły w Koczargach Starych oraz władzami gminy Stare Babice. W związku z planowaną przez gminę likwidacją od 1 kwietnia lokalnej linii dowożącej dzieci do tej szkoły skorygowany zostanie również rozkład jazdy linii 729. Godziny jej kursowania zostaną dopasowane do zajęć lekcyjnych.
Należy podkreślić, że ZTM jest otwarty na propozycje pasażerów oraz urzędów gmin, które podlegają cały czas analizom ekspertów, by na bieżąco poprawiać komunikację w aglomeracji warszawskiej.
Opublikowano 16 marca 2011
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019