Od 14 lutego w Parku Sztuki Młociny można oglądać wystawę fotograficzną „Spójrz mi w oczy”. Fotografik Marek Wyszomirski obiektywem aparatu podejrzał świat mikrokosmosu.
Oglądając barwne zdjęcia można stanąć „oko w oko”, m.in. z chrabąszczem majowym, motylami i… pluskwiakiem z rodziny tarczówkowatych.
Marek Wyszomirski jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Fotografuje głównie owady i pajęczaki. Fascynują go ich oczy. Makrofotografią przyrodniczą zajmuje się od 30 lat. Prace prezentował na kilkunastu wystawach.
Pytamy autora…
Z zawodu jest Pan inżynierem elektronikiem. Czy zainteresowanie bardzo specjalistycznym rodzajem fotografii wynika z Pańskiego precyzyjnego wykształcenia?
Chyba nie. Przyrodą – ze szczególnym uwzględnieniem tej „drobnej”’ zainteresowałem się na długo przed zdobyciem wykształcenia. Niewątpliwie jednak makrofotografia jest dziedziną, w której spore znaczenie ma zrozumienie podstaw fizycznych. I tu umiejętność ścisłego myślenia się przydaje.
Co Pana najbardziej fascynuje w tych owadach i pajęczakach?
Trudno to ująć w kilku zdaniach. Wydaje mi się, że jest to dla mnie odkrywanie pewnego zupełnie odmiennego świata, który istnieje tuż obok nas. A my go zwykle – albo w ogóle – nie zauważamy.
Dla większości ludzi owad (może z wyjątkiem motyli lub ważek) to po prostu robal, którego należy albo zignorować, albo na wszelki wypadek rozdeptać. Tymczasem okazuje się, że przy bliższym przyjrzeniu się te niepozorne muszki czy chrząszcze potrafią być piękne.
Czy na swoich wystawach prezentował Pan tylko makrofotografię przyrodniczą? Jakie były wrażenia oglądających?
Praktycznie tylko przyrodniczą. Może raz czy dwa zdarzyło mi się pokazać jakieś pojedyncze zdjęcia architektury. Co do wrażeń – wydaje mi się, że to nie ja powinienem to oceniać, ale… chyba zwykle zdjęcia się podobały.
Mamy nadzieję, że podobne będą wrażenia pasażerów odwiedzających od 14 lutego Park Sztuki Młociny.
Więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych inicjowanych i wspieranych przez ZTM na podstronie o Parku Sztuki Młociny
Opublikowano 14 lutego 2011
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019