„Dłoń” Michała Dąbrowskiego to kolejna powieść, którą Zarząd Transportu Miejskiego promuje w ramach Parku Sztuki. Wcześniej była to książka „Nie ma takiego miasta”, Tomasza Konatkowskiego. Obydwaj autorzy są mieszkańcami Warszawy i lubią podróżować po stolicy komunikacją publiczną.
“Dłoń” jest wypowiedzią wyjątkową. Wątek autobiograficzny wpleciony jest w literacką rozmowę z częścią ciała, której nie ma. A jednak to ona determinuje los bohatera. Precyzyjna polszczyzna – prosta i pozbawiona ubarwień, bez emocji – odciska swoje piętno na czytającym. Zmusza do zadawania pytań, na które nie jest łatwo znaleźć odpowiedź. Czy nie został zakłócony porządek rzeczy, kiedy nie ma prawej dłoni?
Urodził się bez dłoni. Ale to nie znaczy, że jej nie ma. Ona zawsze kryje się w cieniu, nie pozwala o sobie zapomnieć. Mówi mu, jak postępować z ludźmi. Twierdzi, że jest jego jedyną przyjaciółką. Czy rzeczywiście?
Michał Dąbrowski zabiera nas w niezwykłą podróż. Wspomnienia niepełnosprawnego chłopaka żyjącego we współczesnej Polsce przeplatają się w niej z monologami tytułowej dłoni. To niezwykły i bardzo osobisty głos w młodej polskiej prozie — zdumiewający autentyzmem, prostotą i siłą wyrazu.
Można zadać pytanie, dlaczego właśnie ten debiut? Nie trzeba zgadzać się z artystą, ale warto wiedzieć, jak widzi świat. Michał Dąbrowski czyni to przejmująco.
Zarząd Transportu Miejskiego patronuje wielu wydarzeniom kulturalnym. W Parku Sztuki odbywały się już prezentacje fotografii, instalacji artystycznych, projektów architektonicznych. ZTM promuje też dobrą muzykę i literaturę.
Opublikowano 25 stycznia 2011
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019