Jeśli po zakończeniu podróży komunikacją miejską, na plecaku lub torebce znaleźliście niewielką naklejkę z napisem „Nie pozwól złodziejowi zarobić na karpia”, oznacza to, że właśnie padliście ofiarą „kradzieży”. W ramach akcji „Nie daj się złowić” policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji naklejają takie karteczki nieostrożnym pasażerom. Akcję prowadzoną przez Zarząd Transportu Miejskiego i KSP wpierają znane osoby: aktor Mieczysław Hryniewicz i młoda artystka Octavia.
W ramach kolejnego etapu akcji, trwającego od 15 do 23 grudnia, we wszystkich autobusach, tramwajach, pociągach SKM i na stacjach metra pojawiły się plakaty podpowiadające, jak nie paść ofiarą kieszonkowca. W regionalnych stacjach telewizyjnych – TVN Warszawa i TVP Warszawa będą emitowane spoty reklamowe. Informacje pojawiają się również na stronach portali internetowych: mmwarszawa.pl i wawcity.pl.
W czasie trwania kampanii, policjanci z WWP prowadzą intensywne działania w pojazdach komunikacji miejskiej. Ubrani po cywilnemu funkcjonariusze, wśród pasażerów wypatrują osób zapominających o zasadach bezpieczeństwa i dyskretnie „oklejają” je specjalnymi naklejkami. „Złapanym” w ten sposób pasażerom wręczają ulotki zawierające porady pomagające ustrzec się przed kradzieżą.
W jednej z takich akcji policjantom towarzyszył wysłannik ZTM. Okazuje się, że znalezienie w tłumie pasażerów potencjalnych „ofiar”, nie stanowiło najmniejszego problemu. Należy przy tym podkreślić, że najczęściej były to kobiety, które miały niedomknięte, lub całkowicie otwarte torebki i torby. Na dodatek, zamiast przed sobą, panie trzymały je z tyłu, nonszalancko przewieszone przez jedno ramię. Rzadziej policjantom udawało się „złapać” mężczyzn, choć w kilku przypadkach i oni zostali „oklejeni” z powodu niedomkniętych plecaków na plecach.
Co ciekawe, żadna z osób, nawet nie poczuła, że policjanci nakleili jej naklejkę. Najczęstszym tłumaczeniem było: „Nie sądziłem, że ten problem dotyczy i mnie”, czy „Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że może mnie to spotkać”.
Tak naprawdę, niewiele potrzeba, by zminimalizować ryzyko kradzieży. Przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską opracowane przez warszawską policję.
- W tłoku bądź ostrożny.
- Obserwuj otoczenie i swój bagaż.
- Pamiętaj, obserwowane osoby nie kradną.
- Zabezpiecz dobrze pieniądze i dokumenty.
- Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.
- Niewielkie kwoty trzymaj w kilku miejscach.
- Nie demonstruj zawartości portfela.
- Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni.
- Nie noś pieniędzy w bocznych kieszeniach.
- Torebkę zawsze trzymaj przed sobą.
Opublikowano 15 grudnia 2010
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019