Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi po wakacjach kolejne, lokalne linie dowozowe w gminach podwarszawskich. Autobusy oznaczone literą L pojawią się po raz pierwszy na terenie gminy Wieliszew. ZTM uruchomi również czwartą linię, obsługującą gminę Piaseczno. W pojazdach będzie obowiązywał Wspólny Bilet – w ten sposób mieszkańcy szybciej i taniej dojadą do stolicy.
Obecnie „elki” kursują regularnie na terenie dwóch podwarszawskich gmin – Lesznowoli (L-1, L-3 i L-4) oraz Piaseczna (L-2 i L-5). Teraz pojawią się również w powiecie legionowskim.
Od września, na obszarze gminy Wieliszew będą kursowały dwie całotygodniowe linie lokalne, oznaczone symbolami L-9 i L10.
Linia L-9 umożliwi mieszkańcom Wieliszewa, Łajsk, Komornicy i Poddębia dojazd do dworca kolejowego w Legionowie. Autobusy będą kursowały przez cały tydzień, z częstotliwością co ok. pół godziny w godzinach szczytu, co 60 minut poza szczytem oraz co ok. 90 minut w dni wolne od pracy. Odjazdy i przyjazdy autobusów będą skomunikowane z rozkładem jazdy pociągów kursujących pomiędzy Warszawa Gdańską a Legionowem. Od września do czerwca nowa linia ZTM umożliwi również dojazd młodzieży szkolnej z terenu gminy Wieliszew do zespołu szkół w Komornicy.
Natomiast linia L10 połączy Janówek (przystanek PKP) z Wieliszewem (Urząd Gminy) i pojedzie przez Górę, Janówek Pierwszy, Olszewnicę Nową, Olszewnicę Starą, Kałuszyn, Skrzeszew i Poniatów. Autobusy będą kursowały z częstotliwością co ok. 90 minut w dzień powszedni i co ok. 3 godz. w dni wolne od pracy. Godziny odjazdów linii L10 umożliwią przesiadki do/z autobusów linii L-9.
To nie wszystko. We wrześniu w Piasecznie zostanie uruchomiona kolejna, już czwarta, linia dowozowa, oznaczona symbolem L13 – z Zalesia Górnego do stacji w Piasecznie, przez Jesówkę, Wólkę Kozodawską i Jazgarzew. Autobusy mają kursować co ok. godzinę we wszystkie dni tygodnia.
W autobusach będą honorowane bilety ZTM ważne w 2. strefie (90-dniowe, 30-dniowe – z wyłączeniem biletów na jedną linię, a także dobowe, 3-dniowe, 7-dniowe, 14-dniowe oraz bilety seniora). W liniach oznaczonych literą L są honorowane wszystkie uprawnienia do przejazdów ulgowych (ulga 50 proc.) i bezpłatnych, zgodnie z zasadami obowiązującymi w lokalnym transporcie zbiorowym, nadzorowanym przez ZTM.
Bilety jednorazowe będzie emitował również przewoźnik wyłoniony w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Transportu Miejskiego na podstawie taryfy uchwalonej przez władze gminy, na terenie której kursować ma dana linia uzupełniająca.
Po wakacjach ZTM uruchomi również linie lokalne w Pruszkowie i Piastowie. W Pruszkowie linia połączy osiedle Staszica i dworzec PKP Pruszków. Autobusy będą kursowały przez cały tydzień, z zakładaną przez ZTM częstotliwością co około 10 minut w szczycie i 15 minut poza szczytem oraz co pół godziny w dni wolne od pracy. Decyzje w sprawie częstotliwości oraz zakresu godzin kursowania są uzależnione od wielkości środków finansowych, jakie władze miasta Pruszków zadeklarują na obsługę linii.
Natomiast linia w Piastowie uzupełni ofertę na terenie nieobjętym do tej pory komunikacją ZTM i pojedzie od os. Ogińskiego do stacji PKP Piastów. Linia ma kursować tylko w dni robocze, z częstotliwością co około 15 minut w godzinach szczytu i 30 minut poza szczytem. Ostateczny termin uruchomienia linii jest w tym przypadku zależny od dostosowania istniejącej infrastruktury do wymogów ZTM.
Opublikowano 20 lipca 2010
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019