Wspólny Bilet, dobra praktyka – ZTM Warszawa

Wspólny Bilet, dobra praktyka

Warszawa i Zarząd Transportu Miejskiego zostały docenione przez Unię Metropolii Polskich. Za jedno z najlepszych rozwiązań, zrealizowanych przez największe polskie miasta, uznany został Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD.

8 lipca na konferencji prasowej w Pałacu Kultury i Nauki promowane były osiągnięcia polskich metropolii. O Wspólnym Bilecie przedstawicielom mediów opowiedział dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Leszek Ruta. Podkreślił, że wspólna oferta taryfowa w aglomeracji warszawskiej jest efektem bardzo dobrej współpracy ZTM z lokalnymi samorządami oraz przewoźnikami kolejowymi, a jednocześnie rozwiązaniem, którego domagali się od swoich przedstawicieli mieszkańcy podwarszawskich gmin. Sukces Wspólnego Biletu zachęca kolejne samorządy do wstępowania w szeregi komunikacyjnej wspólnoty, a zasięg organizowanej przez ZTM komunikacji wyznacza w praktyce granice metropolii.

Podczas spotkania zaprezentowana została książka „Dobre praktyki wielkich miast”, wydana z okazji 20-lecia UMP. Jeden z jej rozdziałów poświęcony został właśnie Wspólnemu Biletowi.

Celem konferencji było także wskazanie na konieczność zwiększania kompetencji miast, wokół których rozwijają się obszary metropolitarne i podkreślenie, że pomimo posiadania kompetencji tylko lokalnych, a nie regionalnych – pozytywistycznie, krok po kroku  – tworzą one dobre praktyki, także o wymiarze ponadlokalnym.

Dobre praktyki na konferencji zaprezentowały, oprócz Warszawy: Bydgoszcz (współpraca na rzecz obszaru metropolitalnego), Katowice (zarządzanie finansami), Lublin (współpraca gospodarcza w obszarze metropolitalnym) i Szczecin (zarządzanie bezpieczeństwem).

Unia Metropolii Polskich działa na rzecz włączenia największych polskich miast w sieć metropolii Unii Europejskiej. Powstała w 1990 roku z inicjatywy prezydenta m. st. Warszawy, aby realizować partnerstwo stolicy z innymi głównymi miastami Polski. Od 1993 r. UMP ma formę fundacji. Jej Radę stanowią prezydenci 12 polskich metropolii. Rada wybiera sześcioosobowy Zarząd z prezesem, skarbnikiem i sekretarzem. Przewodniczącym Rady UMP jest prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, natomiast prezesem – prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.

Statutowymi celami Unii Metropolii Polskich są:

  • wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej,
  • promocja inicjatyw i działań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem struktur regionalnych i lokalnych, w szczególności powstających na obszarach metropolitalnych,
  • wspólne rozwiązywanie specyficznych problemów wielkich miast,
  • współpraca z organami państwa oraz organizacjami ogólnopolskimi i zagranicznymi na rzecz zwiększenia roli metropolii w państwie i integracji europejskiej.

Unia Metropolii Polskich jest od 2002 roku członkiem Światowego Stowarzyszenia Wielkich Metropolii „Metropolis”. 12 miast członkowskich UMP: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław należy do stowarzyszenia wielkich miast europejskich –  Eurocities.

 Źródło: www.metropolie.pl

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.