Wandale w statystykach KSP i SM – ZTM Warszawa

Wandale w statystykach KSP i SM

Niszczenie mienia to prawdziwa plaga. W stolicy odnotowano – w ubiegłym roku – kilka tysięcy tego typu przestępstw. Łączna wartość strat z tego tytułu w komunikacji miejskiej (przewoźnicy – TW, MZA, MW i SKM) oraz podmiejskiej (pociągi KM) wyniosła kilka milionów złotych. Za tę kwotę można byłoby kupić nowoczesne autobusy i tramwaje lub wiaty przystankowe.

Wandale dewastują pojazdy – wybijają okna, kradną lub uszkadzają kasowniki, niszczą fotele i inne elementy wyposażenia, pokrywają szyby oraz ściany tramwajów i autobusów trudno usuwalnymi nalepkami i graffiti. Niszczą także wiaty przystankowe – słupki, rozkłady jazdy, szyby i ławeczki.

Jak wynika ze statystyk Komendy Stołecznej Policji, w 2009 r., w środkach komunikacji miejskiej (tramwajach, autobusach, metrze, pociągach), na przystankach, pętlach oraz dworcach odnotowano łącznie prawie 3700 przestępstw o charakterze kryminalnym (czyli 10 przestępstw dziennie). Przeważały kradzieże (ponad 3 tys.), w tym kradzieże kieszonkowe; zdarzały się także bójki i pobicia, rozboje, przypadki posługiwania się podrobionymi dokumentami i niszczenia mienia.

Straż Miejska, od lipca do końca grudnia 2009 roku, odnotowała 1480 zdarzeń w samej komunikacji miejskiej, z czego 60 dotyczyło dewastacji przystanków oraz środków komunikacji miejskiej. Strażnicy interweniowali 36 razy w związku z nielegalnym rozklejaniem i umieszczaniem plakatów na przystankach oraz 27 razy z powodu zaśmiecania przystanków komunikacji miejskiej. Natomiast 73 interwencje dotyczyły zakłócania porządku przez pasażerów.

W I kwartale br. odnotowano 551 zdarzeń, z czego 163 zgłosili telefoniczne mieszkańcy na numer 986. Strażnicy miejscy podjęli 12 interwencji w związku z umieszczaniem nielegalnych reklam, 2 – w związku z umieszczaniem nieprzyzwoitych treści na przystankach i w pojazdach. Trzy razy interweniowali z powodu zaśmiecania przystanków i pojazdów a 18 razy – w związku z dewastacjami przystanków.

Celem kampanii społecznej pod hasłem „Powiadom! Nie Toleruj!”, która rozpoczęła się 10 czerwca jest ograniczenie aktów wandalizmu w komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Organizatorom kampanii zależy na uwrażliwieniu mieszkańców na wszystkie przypadki wandalizmu i chuligaństwa oraz skłonienie do szybkiego informowania służb o wszelkich zaobserwowanych wykroczeniach i przestępstwach.

Kampanię zorganizował Zarząd Transportu Miejskiego, wspólnie z Komendą Stołeczną Policji, Strażą Miejską, przy współpracy z Kolejami Mazowieckimi i spółką AMS. Patronami medialnymi kampanii są TVP Warszawa, Radio VOX FM i portal MMWarszawa.pl.

O zaobserwowanych zdarzeniach można informować policję i straż miejską dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i numer 986.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.