Zarząd Transportu Miejskiego wspiera fundację Itaka w poszukiwaniach osób zaginionych, wśród których znaczną grupę stanowią dzieci. Każdego roku w Polsce ginie bez wieści 3500 osób do 18. roku życia. Podróżując komunikacją, nie bądźmy obojętni na los tych, którzy potrzebują pomocy.
25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, ale poszukiwania przez Itakę, policję i partnerów – w tym ZTM – prowadzone są przez cały rok (już od 11 lat!). Dzięki wysiłkowi ludzi dobrej woli, większość zaginionych nieletnich udaje się odnaleźć.
W poszukiwania zaangażowani są m.in. kontrolerzy biletów Zarządu Transportu Miejskiego. Pracując każdego dnia w środkach komunikacji miejskiej, zwracają uwagę na „zagubionych” pasażerów – dzieci podróżujące bez opiekunów, czy też osoby starsze, które – np. z powodu zaburzeń pamięci – mogły oddalić się od domu i nie wiedzą dokąd wrócić. Kontrolerzy otrzymują także od Itaki zdjęcia osób poszukiwanych, zwłaszcza tych, które po raz ostatni widziane były w autobusie czy tramwaju lub miały w zwyczaju podróżować komunikacją miejską.
W poszukiwaniach pomóc może każdy. Wystarczy nie być obojętnym. To ważne – zwłaszcza w przypadku zaginięć dzieci, które wobec wielu zagrożeń są bezbronne. Widząc samotne, zagubione dziecko warto powiadomić o tym funkcjonariusza służb mundurowych, zadzwonić na policję, do straży miejskiej lub pod bezpłatny numer 116 000, pod którym pracownicy Itaki przez całą dobę zbierają informacje o zaginionych.
Opublikowano 25 maja 2010
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019