Bądźmy tacy, kiedy spotkamy w autobusie, tramwaju, metrze, pociągu podmiejskim kobietę w ciąży. Podróżując komunikacją publiczną musi być bezpieczna i czuć się bezpiecznie wśród ludzi. Chcemy to przesłanie przekazać podczas kampanii informacyjno-edukacyjnej, którą Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie rozpocznie 4 maja, pod hasłem „Przyjacielu ustąp miejsca”.
Problematyka pomocy i ustępowania miejsca wszystkim potrzebującym – starszym, niepełnosprawnym, kobietom w ciąży jest wpisana na stałe w działania edukacyjno-informacyjne ZTM. Chcemy, aby jej przesłanie przebijało się na co dzień do świadomości pasażerów komunikacji publicznej, szczególnie do młodych ludzi. Promowania postaw pasażera uczulonego na potrzebujących pomocy nie ograniczamy do apelowania o ustępowanie miejsca tylko tam, gdzie znajdują się miejsca oznaczone piktogramami. Bądźmy pomocni we wnętrzu pojazdu, na przystanku, na peronie.
Zaczynamy od kampanii dotyczącej ustępowania miejsca kobietom w ciąży, ponieważ uznaliśmy, po wielu konsultacjach, że właśnie kobieta w ciąży jest narażona na niebezpieczeństwo w przypadku nagłego hamowania, jazdy w tłoku. Dodatkowo, w końcowym okresie przed rozwiązaniem jest jej po prostu ciężko. Przyszłej mamie przede wszystkim potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa. Niestety, w codziennym pędzie – często nieświadomie, potrzeby kobiet w ciąży są marginalizowane a prawa do ochrony naruszane.
Zyskaliśmy ważnych partnerów. Patronat merytoryczny sprawuje Instytut Matki i Dziecka. Współpracujemy realizując tę kampanię z miesięcznikiem „M jak mama”, który przeprowadza podobną akcję pod hasłem „Więcej życzliwości dla ciężarnych!”. Zainteresowani kampanią ZTM są młodzi ludzie, czyli główni adresaci naszego hasła. Pozyskaliśmy jako partnera portal dlastudenta.pl.
Warto pamiętać o słowach Sławomira Janusa, dyrektora Instytutu Matki i Dziecka również po zakończeniu kampanii „Przyjacielu ustąp miejsca”.
Sławomir Janus, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka:
Od początku naszej działalności wspieramy zdrowie dzieci i kobiet, a szczególną troską otaczamy kobiety w ciąży, które często czują się niezrozumiane i pomijane przez społeczeństwo. Niestety, nie jest rzadkością okazywanie niechęci i ignorowanie kobiet w ciąży w środkach komunikacji publicznej. Dlatego potrzebne jest uprzytomnienie wszystkim, że ustępując miejsca kobiecie ciężarnej, dbamy przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo jej nienarodzonego dziecka, a nie tylko o jej samopoczucie. Warto tę wiedzę przenieść na inne aspekty i sytuacje w codziennym życiu.
Angażując się w tę kampanię mamy nadzieję, że przyczynimy się do podniesienia świadomości pasażerów komunikacji publicznej i uczulenia na sytuację kobiet w ciąży, co skutecznie przyczyni się do ograniczenia niemiłych zdarzeń. Dlatego apelujemy o okazanie szacunku i troski przyszłym mamom.
Opublikowano 29 kwietnia 2010
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019