Muszą być aktualne – ZTM Warszawa

Muszą być aktualne

Nazwy przystanków komunikacji miejskiej są jednym z elementów ułatwiających orientację w przestrzeni, a co za tym idzie – poruszanie się po Warszawie. Dlatego Zarząd Transportu Miejskiego dba o to, by były aktualne. Nazwy kilku kolejnych zespołów przystankowych zostały zaktualizowane 1 marca.

Jednym z nich był zespół HOTEL VERA (przy skrzyżowaniu Szczęśliwickiej i Bitwy Warszawskiej 1920 r.). Hotelu już nie ma, więc nazwa przystanku stała się nieaktualna. Przystanki tam się znajdujące nazywają się teraz SZCZĘŚLIWICKA.

W tym przypadku można powiedzieć, że „upieczono dwie pieczenie przy jednym ogniu”. Nazwa SZCZĘŚLIWICKA została wcześniej wykorzystana na przystankach stojących przy skrzyżowaniu tej ulicy z Grzymały-Sokołowskiego. Nazwy nie mogą się powtarzać, więc te przystanki zostały połączone w jeden zespół z OŚRODKIEM INFORMATYKI PKP. Ta nazwa także stała się nieaktualna (Ośrodka już nie ma. W budynku siedzibę ma teraz spółka PKP Informatyka) i również została zmieniona. Cały zespół otrzymał nową nazwę GRZYMAŁY-SOKOŁOWSKIEGO.

Kolejnym przykładem aktualizacji nazwy jest zespół CENTRUM OPTYKI (przy ul. Ostrobramskiej). Centrum przestało istnieć. W pobliżu jednak nie ma żadnej ulicy poprzecznej, od nazwy której można by nazwać przystanek. W jego nazwie nie mogło również znaleźć się stojące obok centrum handlowe. Zapadła decyzja, by nazwać przystanek OS. OSTROBRAMSKA (Zmiana wejdzie w życie przy okazji wprowadzania reorganizacji układu linii na pobliskim węźle Marsa). Taką nazwę miała wcześniej pętla znajdująca się u zbiegu Łukowskiej i Rodziewiczówny. Zmieniono ją na WITOLIN. To tradycyjna nazwa tego obszaru Warszawy. Zgodna z systemem nazewnictwa stosowanym przez MSI.

Zaktualizowana została także nazwa przystanku KINO OCHOTA. Świątyni X muzy już nie ma (w budynku znajduje się obecnie Och-Teatr), więc przystanek nazywa się teraz CZĘSTOCHOWSKA (pobliska ulica poprzeczna do Grójeckiej).

Inaczej nazywa się także zespół AL. ZJEDNOCZENIA (przy skrzyżowaniu Żeromskiego i Jarzębskiego). Jego nowa nazwa to BIELANY-RATUSZ. O zmianę wnioskowały władze dzielnicy. Nowa nazwa znacznie ułatwi mieszkańcom Bielan dojazd do niedawno otwartego urzędu. Uzupełni ponadto spis istniejących już „urzędowych” przystanków w innych dzielnicach, np. BEMOWO-RATUSZ, WOLA-RATUSZ czy BIAŁOŁĘKA-RATUSZ.

W celu ograniczenia kosztów, które w przypadku każdej zmiany wynoszą od ok. 35 do ok. 60 zł netto (w zależności od tego, czy na przystanku jest wiata czy tylko słupek) od jednego przystanku, nowe nazwy przystanków są, w miarę możliwości, nadawane przy okazji innych zmian dotyczących linii, które się przy nich zatrzymują. I tak, np. zmiany związane z zespołem Grzymały-Sokołowskiego dotyczą m.in. linii 187, która od 1 marca kursuje nieco inną trasą.

 

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.