Jazda z biletami – ZTM Warszawa

Jazda z biletami

Zakup biletu komunikacji miejskiej w Warszawie jest coraz prostszy. Również w pojazdach. Zamiast u kierowcy, bilety można kupować w automatach. 12 takich urządzeń działa już w autobusach MZA, cztery – w pociągach SKM, a do połowy maja uruchomione zostaną biletomaty w 50 autobusach firmy Mobilis.

Automaty biletowe są wygodne i proste w obsłudze. Wyposażone zostały w dotykowe wyświetlacze. Można w nich kupić wszystkie bilety kartonikowe – jednorazowe, czasowe (20-, 40-, 60- i 90-minutowe) oraz krótkookresowe (dobowe, 3- i 7-dniowe). Urządzenia przyjmują bilon i wydają resztę. Bez problemu mogą korzystać z nich także cudzoziemcy – informacje na ekranie mogą być wyświetlane również w języku niemieckim i angielskim.

Docelowo, automaty biletowe będą nieodłącznym elementem wyposażenia stołecznego taboru. Jednym z warunków, ogłaszanych przez ZTM, przetargów na obsługę komunikacyjną jest wyposażenie w biletomaty pojazdów, którymi będą świadczone usługi przewozu. Takie urządzenia zostaną np. zamontowane w 50 nowych „przegubowcach”, którymi będzie woził pasażerów wykonawca wybrany w toczącym się obecnie postępowaniu przetargowym. Pojawią się także w 13 nowych  pociągach SKM zakupionych do obsługi linii do Portu Lotniczego im. Chopina na Okęciu oraz w zamówionych przez Tramwaje Warszawskie 186 składach, których dostawa rozpocznie się niebawem.

Miejskie Zakłady Autobusowe zamierzają wyposażać w biletomaty wszystkie nowo zamawiane pojazdy. W tym roku przewidziany jest zakup 110 autobusów, a w sumie do 2013 roku na ulice Warszawy wyjechać ma 400 nowych wozów. Obecnie w autobusach MZA działa już 12 automatów, a w najbliższym czasie zamontowanych zostanie 8 kolejnych urządzeń. Pojazdy z biletomatami najczęściej spotkać można na linii 175.

Dwa automaty biletowe to element wyposażenia każdego z czterech nowych pociągów, z których – na podstawie umowy leasingu – od tego roku korzystać będzie spółka Szybka Kolej Miejska. Dwa nowoczesne składy 19WE już kursują na linii S-2 między Pruszkowem a Sulejówkiem, a dwa kolejne zostaną dostarczone przez nowosądecki Newag najpóźniej do połowy czerwca.

Zarząd Transportu Miejskiego stale dba o poszerzanie dostępności biletów. Obecnie można je już kupić w ponad 1300 punktów sprzedaży detalicznej. Cały czas uruchamiane są kolejne stacjonarne biletomaty w najbardziej uczęszczanych punktach miasta, m.in. przy stacjach metra, dworcach kolejowych i przy przystankach. Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu za przejazd można zapłacić przy pomocy telefonu komórkowego, a już wkrótce bilety długookresowe będzie można kupić poprzez internet.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.