Jak się nie dać kieszonkowcom? – ZTM Warszawa

Jak się nie dać kieszonkowcom?

Problem kradzieży kieszonkowych nasila się, m.in. w okresie przedświątecznym. Dlatego od 23 marca w autobusach, tramwajach, metrze, pociągach SKM oraz największych centrach handlowych warszawiacy po raz kolejny znajdą plakaty pod hasłem „Nie daj się złowić”, ostrzegające przed złodziejami i podpowiadające, jak nie stać się ofiarą kradzieży.

Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji, TVP Warszawa oraz warszawskimi centrami handlowymi: Arkadia, Warszawa Wileńska oraz Galerii Handlowej Bemowo, przypominają pasażerom, że w okresie przedświątecznym trzeba zachować wyjątkową ostrożność, by nie paść ofiarą kieszonkowców. W taborze znajdzie się 3,5 tysiąca plakatów z poradami, na co szczególnie zwracać uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach. Plakaty umieszczone będą także w centrach handlowych. Podobna akcja została przeprowadzona przez ZTM i partnerów przed ubiegłoroczną Wielkanocą i przed świętami Bożego Narodzenia.

W akcji będą czynnie uczestniczyć policjanci zarówno z pionu prewencji, jak i nieumundurowani wywiadowcy. Będą podróżować z pasażerami w pojazdach komunikacji miejskiej, pojawią się w metrze, na przystankach i pętlach, a także w centrach handlowych i innych miejscach, gdzie swoich ofiar szukać mogą złodzieje kieszonkowi.

Działania w ramach akcji przynoszą rezultaty. Liczba zdarzeń związanych z zagrożeniem porządku i bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej (w tym również kradzieży kieszonkowych), według danych Komendy Stołecznej Policji, systematycznie maleje. Dla przykładu, w pierwszym kwartale bieżącego roku, było o ok. 18 proc. mniej zdarzeń w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W samej tylko komunikacji nocnej, liczba zdarzeń, w porównaniu do ubiegłego roku, spadła o 40 proc.

Zbliżające się święta  to czas żniw dla złodziei. Kieszonkowcy wykorzystują nieuwagę podróżnych w autobusach, tramwajach, a także w metrze i pociągach SKM. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają warszawiaków z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów.

Aby uchronić się przed kradzieżą pamiętaj!

  • Unikaj tłoku
  • Obserwuj otoczenie i swój bagaż
  • Zabezpiecz dobrze pieniądze i dokumenty
  • Rzeczy wartościowych nie wkładaj do reklamówki
  • Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę
  • Niewielkie kwoty trzymaj w kilku miejscach
  • Nie demonstruj zawartości portfela
  • Unikaj pustych przedziałów
  • Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni
  • Nie noś pieniędzy w bocznej kieszeni marynarki
  • Torebkę zawsze trzymaj przed sobą

 

Kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Metody ich „pracy” zwykle różnią się w zależności od doświadczenia i okoliczności. Zespoły złożone z kobiet działają przeważnie w sklepach, grupy męskie „łowią” w pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, najbardziej wprawieni w  złodziejskim rzemiośle przestępcy, przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni okradanych posługują się m.in. żyletkami, drucikami i spinkami od włosów. Mniej doświadczeni kieszonkowcy działają gołą ręką, stosując wyuczone chwyty.

 

Według operacyjnego rozpoznania policji członkowie grup złodziejskich działają zgodnie z podziałem ról:

  • robotnik – dokonuje kradzieży (zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy);
  • tycer – obserwując typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, zasłania robotnika i jego rękę;
  • świeca – prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów
  • konik – przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce. 

 

 

 

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.