Pomoże znaleźć drogę, podpowie kiedy przyjedzie autobus i ile kosztują bilety – to tylko niektóre możliwości wirtualnego Pana Bilecika, z którym od 4 marca można zaprzyjaźnić się na internetowej stronie ZTM. Żółto-czerwona maskotka będzie „komunikacyjnym” asystentem dla starszych pasażerów, młodszym przypadną do gustu animacje, które ożywią monitor komputera.
Z pomocy Pana Bilecika można skorzystać na stronie ZTM. Jeśli ściągniemy, zainstalujemy i uruchomimy aplikację, wirtualny asystent przyjedzie tramwajem i zamieszka na pulpicie naszego komputera.
Na stronie ZTM, po kliknięciu postaci Pana Bilecika otworzy się menu, w którym internauci mają do dyspozycji osiem opcji.
„Dowiedz się o mnie więcej”
Pan Bilecik przedstawia się i zaprasza pasażerów, aby „ściągnęli” aplikację na swoje komputery.
„Zaplanuj swoją trasę z jakdojade.pl”
Wirtualna maskotka ZTM przenosi pasażera na stronę wygodnego planera podróży, w którym można sprawdzić najdogodniejsze połączenia pomiędzy wybranymi punktami miasta.
„Sprawdź dzisiejszy rozkład jazdy”
Ta opcja umożliwia przeniesienie się do spisu wszystkich linii komunikacyjnych, w którym pasażer szybko sprawdzi obowiązujący w danym dniu rozkład jazdy.
„Twoje strony”
Tu zapisać można skróty do ulubionych podstron witryny ZTM. Na przykład, aby dodać link do rozkładu jazdy linii, z której najczęściej korzystamy, wystarczy wejść na stronę zawierającą tę informację, a następnie kliknąć przycisk „Dodaj stronę”.
„Newsletter”
Pan Bilecik zachęca do zapisania się na listę mailingową elektronicznego biuletynu ZTM.
„Kontakt”
Internautę, który chce coś zakomunikować ZTM, Pan Bilecik skieruje do formularza kontaktowego, umożliwiającego np. zadanie pytania, zgłoszenie wniosku lub złożenie skargi.
„Cennik biletów”
To opcja, dzięki której można zgłębić szczegóły taryfy biletowej ZTM.
„Wyłącz mnie na zawsze”
Gdy chcemy dać Panu Bilecikowi chwilę wytchnienia, ta opcja umożliwia wyłączenie go w przeglądarce. Aby znów przywołać na pulpit żółto-czerwonego asystenta należy kliknąć w baner po prawej stronie internetowej witryny ZTM.
Ze wszystkich opcji, po zainstalowaniu aplikacji, można korzystać bezpośrednio z pulpitu własnego komputera. Aby uzyskać do nich dostęp wystarczy kliknąć na Pana Bilecika prawym klawiszem myszki. Wersja osobista umożliwia dodatkowo wpisanie daty aktywacji biletu długookresowego. Gdy jego termin ważności będzie zbliżał się do końca, Pan Bilecik nie zapomni o tym… przypomnieć.
Pan Bilecik ułatwia pasażerom dostęp do komunikacyjnych informacji, bardzo często pilnie potrzebnych. Spiesząc się do pracy, szkoły czy na ważne spotkanie, aby sprawdzić ile czasu pozostało do odjazdu autobusu lub tramwaju, nie trzeba już wpisywać w przeglądarce adresu witryny i wyszukiwać informacji na kolejnych podstronach.
Pan Bilecik, jako maskotka ZTM, narodził się pod koniec 2008 r. Wymyślił go 10-letni (wówczas) Jakub Szymański – uczeń szkoły podstawowej w Drzewicy (woj. łódzkie). Była to jego propozycja w konkursie na maskotkę ZTM, który był skierowany do uczniów i studentów. Na podstawie zwycięskiego projektu, opracowano graficzny projekt maskotki w różnych wersjach (w tym letniej i zimowej). Kolejnym krokiem było zaprojektowanie i ręczne uszycie maskotki, jako stroju na wszelkiego rodzaju imprezy plenerowe z udziałem dzieci. Tym zajęli się profesjonaliści, w tym przypadku artysta plastyk, Marianna Sierocińska. Pełnowymiarowy Pan Bilecik, w postaci wykonanego z gąbki stroju dla dorosłego człowieka, został bardzo ciepło przyjęty przez dzieci w trakcie wielu imprez masowych, w których uczestniczył ZTM. Naturalną konsekwencją było przeniesienie go przestrzeń wirtualną.
Opublikowano 4 marca 2010
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019