Wraz z Berlinem, Paryżem, Bukaresztem i Wilnem, Warszawa bierze udział w unijnym projekcie CAPRICE, który powoduje, że bieżący rok będzie dla Zarządu Transportu Miejskiego bardzo intensywny pod kątem międzynarodowej współpracy.
Jest on realizowany w ramach programu INTERREG IVC, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt jest skierowany na wymianę doświadczeń oraz najlepszych praktyk między partnerami. W jego ramach w Warszawie zostanie też wprowadzony nowoczesny system internetowej informacji pasażerskiej.
W ramach projektu, również w bieżącym roku odbędzie się kilka warsztatów tematycznych, w których wezmą udział wszyscy partnerzy. Gospodarzem seminarium nt. zintegrowanej informacji pasażerskiej, które odbędzie się w dniach 17-19 marca będzie Berlin, w którym informacja o komunikacji miejskiej dla pasażerów jest zorganizowana wzorowo. We wrześniu delegacja ZTM będzie brała udział w warsztacie w Bukareszcie, a w listopadzie organizatorem kolejnej sesji wymiany wiedzy i doświadczeń będzie Wilno. Warto dodać, że Warszawa będzie gospodarzem warsztatów, które odbędą się w czerwcu. Ich tematem będzie integracja taryfowa, której dobrym przykładem w Warszawie jest popularny Wspólny Bilet.
ZTM przygotowuje się do innych międzynarodowych projektów, realizowanych w ramach funduszy unijnych. W ubiegłym roku w ramach programu: Leonardo da Vinci zrealizowano staże dla 8 uczestników w BVG w Berlinie. Obecnie trwają poszukiwania partnerów dla organizacji staży w najbardziej rozwiniętych aglomeracjach europejskich.
W bieżącym roku dobrą okazją do wymiany doświadczeń z partnerami zagranicznymi będą także spotkania EMTA (Europejskiego Stowarzyszenia Metropolitarnych Zarządów Transportu). ZTM jest członkiem stowarzyszenia od 2008 r. W jego skład wchodzi 31 europejskich organizatorów transportu. Należą do niego m.in. przedsiębiorstwa transportowe z Berlina, Paryża, Barcelony czy Budapesztu i Pragi. Opinie EMTA są brane pod uwagę m.in. w trakcie nowelizacji unijnego prawa dotyczącego transportu. Warto wspomnieć, że ubiegłym roku, podczas walnego zgromadzenia członków EMTA, które odbyło się w Warszawie, Dyrektor ZTM Leszek Ruta został wybrany jako jeden z członków zarządu stowarzyszenia.
Walne Zebrania członków EMTA, na których będą obecni również przedstawiciele ZTM, odbędą się w tym roku w Budapeszcie (w dniach 15-16 kwietnia) oraz w Barcelonie (w listopadzie). Spotkania te, poza sprawami organizacyjnymi, tworzą też idealną okazję do wymiany poglądów na temat aktualnych trendów w branży transportu zbiorowego.
Delegacja ZTM, jako organizatora komunikacji stawiającego na rozwój transportu szynowego, weźmie również udział w największych na świecie targach kolejowych InnoTrans, które odbywają się co dwa lata w Berlinie. Poza tym, eksperci ZTM są często zapraszani na konferencje i seminaria naukowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, w celu przedstawienia rozwiązań warszawskich.
Opublikowano 5 stycznia 2010
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019