Mokro, szaroburo i ślisko – jesień nie rozpieszcza ani kierowców, ani pieszych. W tym niełatwym czasie warto zadbać o bezpieczeństwo.
Jesienią i zimą dzień jest krótszy, a warunki atmosferyczne znacznie gorsze, niż latem i wiosną, warto zatem pamiętać o kilku istotnych kwestiach!
Uwaga, śliska szyna!
Przejeżdżając tuż przed tramwajem lub przechodząc w ostatniej chwili przez torowisko, warto zadać sobie pytanie – czy naprawdę warto ryzykować zdrowiem i życiem swoim i innych?
Jesień jest szczególnie trudnym okresem dla prowadzących tramwaje – zwłaszcza w dni, w których na tory spadają liście. Nawet, gdy świeci słońce i warunki drogowe z pozoru są doskonałe, znajdujące się na szynach liście tworzą tzw. madę, czyli bardzo śliską powierzchnię (którą można porównać do tzw. „szklanki” na drodze), powstającą z organicznych substancji i wilgoci. Mada znacznie wydłuża drogę hamowania i utrudnia ruszanie z przystanku, a jednocześnie często jest niewidoczna dla prowadzących.
Warto przypomnieć, że popularny, dwuwagonowy tramwaj typu 105N wraz z kompletem pasażerów waży tyle, ile czołg – około 50 ton. Jego droga hamowania jest kilkukrotnie dłuższa niż auta osobowego. Kiedy szyny są mokre lub na torowisko spadną liście, sytuacja robi się jeszcze bardziej niebezpieczna i wówczas hamowanie składu, poruszającego się z prędkością 50 km/h, może się wydłużyć z 50 do 80 m. Czy zatem warto ryzykować przebieganie tuz przed jadącym tramwajem?
Na poprawę bezpieczeństwa mają wpłynąć zamontowane we wszystkich warszawskich tramwajach piasecznice. Piasek jest sypany bezpośrednio pod koła i ułatwia motorniczemu ruszanie i hamowanie wielotonowego składu. Zbiorniki są uzupełniane codziennie w zajezdniach. Warto jednak pamiętać, że nawet to rozwiązanie nie daje jest stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa.
Bądź widoczny
Zachowaj ostrożność! Zwłaszcza podczas pluchy, deszczowej aury – ubrany w ciemny strój, z kapturem na głowie – jesteś niemal niewidzialny. Kierowcy komunikacji miejskiej apelują, aby próbować zwiększyć swoją widoczność np. nosząc odblaski, kolorowe elementy odzieży wierzchniej i zachować szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych (także przez torowiska) i skrzyżowaniach.
Patrz i słuchaj
Kiedy przechodzisz przez ulicę, wchodzisz do środka komunikacji publicznej pamiętaj, o „oderwaniu się” choć na chwilę od smartfona, zdjęciu/wyjęciu z uszu słuchawek. Zapatrzony w ekran, zasłuchany w muzykę – nie widzisz i nie słyszysz tego, co dzieje się wokół ciebie, a to może powodować wiele zagrożeń!
Pamiętaj, że tramwaj ma pierwszeństwo
Warto o tym pamiętać, szczególnie w kontekście nowych przepisów, które dają pieszym pierwszeństwo na pasach. Zasada ta bowiem nie dotyczy tramwajów! Należy pamiętać, że to właśnie tramwaj ma pierwszeństwo przed pieszym na przejściu bez sygnalizacji świetlnej! A w przypadku zderzenia z 50-tonowym składem, nawet podróżujący samochodem, mają małe szanse by wyjść bez szwanku. Szanse pieszego są jeszcze mniejsze. W codziennym pośpiechu i dodatkowo przy niekorzystnych, jesiennych warunkach pogodowych warto pamiętać o ostrożności, która zapewnia bezpieczeństwo.
Opublikowano 22 października 2024
Ostatnia aktualizacja 22 października 2024