Za nami druga edycja konferencji „Komunikacja miejska jest kobietą” zorganizowanej w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Otworzyła ją Dyrektorka ZTM pani Katarzyna Strzegowska, która podkreślała wartość i znaczenie kobiet pracujących w komunikacji miejskiej zaznaczając przy tym jak ważne jest przestrzeganie planu równości płci, który został wprowadzony w 2023 roku.
W pierwszej, porannej części konferencji udział wzięły także panie: Ewa Malinowska – Grupińska, Przewodnicząca Rady Miasta Warszawa i Iwona Wujastyk Przewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy.
Potem uczestniczki i uczestnicy konferencji wysłuchali prezentacji Dyrektorki Katarzyny Strzegowskiej „Kobiety w komunikacji miejskiej” dotyczącej roli i znaczenia kobiet oraz poznali statystyki dotyczące pań pracujących w transporcie miejskim.
Komunikacyjna Statystyka
- 76 proc. osób zajmujących się obsługą pasażera to kobiety; kobiety łagodzą obyczaje; trudne i konfliktowe sytuacje w komunikacji miejskiej rozwiązują siłą spokoju,
- 16% zatrudnionych w WTP to kobiety,
- 48% pracowników ZTM to kobiety (stan ten nie zmienia się od 2015 roku); połowa kierowników i dyrektorów to kobiety, 10 kobiet pracuje jako kontrolerki biletów,
- 20% pracowników Tramwajów warszawskich stanowi płeć piękna (jest 289 motorniczych co stanowi 20% zatrudnionych na tym stanowisku, 35% kobiet pracuje na stanowiskach kierowniczych). W szczycie porannym na miasto wyjeżdża 400 tramwajów, 83 z nich prowadzą kobiety,
- 8% pracowników MZA to panie (jest 135 kierowczyń, co stanowi 4% zatrudnionych, 70% kobiet na stanowiskach kierowniczych),
- 16% pracowników Metra Warszawskiego to kobiety (4 maszynistki, co stanowi 1,5% zatrudnionych, 33% pań pracuje na stanowiskach kierowniczych),
- 28% pracowników SKM to panie (jest 1 maszynistka, a 43%stanowisk kierowniczych zajmują kobiety),
- od 2023 roku mamy jedną maszynistkę SKM, a pociągi metra warszawskiego prowadzą 4 kobiety (łącznie 5 kobiet).
Po wystąpieniu pani dyrektor Katarzyny Strzegowskiej wystartowała debata, którą poprowadziła pani Monika Beuth, Rzeczniczka m.st. Warszawy – kobiety, wieloletnie pracowniczki komunikacji miejskiej rozmawiały między innymi o kwestiach związanych ze swoja pracą, jej cieniach i blaskach, ale również o zmianach jakie na przestrzeni lat zaszły w postrzeganiu kobiet pracujących w komunikacji i o zmianach technologicznych ułatwiających pracę.
W drugiej, popołudniowej części konferencji wystąpiła pani Aldona Machnowska-Góra Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, Pełnomocniczka ds. kobiet, która mówiła m.in. o równości płci i o tym jak ważne jest wspieranie kobiet i wyrównywanie ich szans.
Następnie zabrani obejrzeli krótki film – sondę przeprowadzoną wśród mężczyzn, pracowników Warszawskiego Transportu Publicznego dotyczącą ich doświadczeń wypływających ze współpracy z kobietami. Był to doskonały wstęp do dalszych dyskusji o kobietach – toczonych przez mężczyzn.
W panelu pt. „Bo z dziewczynami…, czyli jak się pracuje z kobietami w komunikacji miejskiej” wziął udział wiceprezydent m.st. Warszawy pan Michał Olszewski, a także prezesi miejskich spółek przewozowych, panowie: Jan Kuźmiński (Prezes MZA), Dariusz Kostaniak (Członek Zarządu ds. Inwestycji Metra Warszawskiego), Wojciech Bartelski (Prezes Tramwajów Warszawskich) i Alan Beroud (Prezes Szybkiej Kolei Miejskiej).
Moderatorką tej debaty była pani Iwona Kutyna – dziennikarka radiowa i telewizyjna, związana z Radiem Zet, Onetem i Gazetą Wyborczą.
Panowie, uczestnicy debaty, dzielili się przemyśleniami i doświadczeniami dotyczącymi pracy z kobietami podkreślając jak ważną pełnią one rolę i jak doskonale odnajdują się na stereotypowo męskich stanowiskach.
Patronat nad Konferencją objął Prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, matronat – Warszawska Rada Kobiet, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Kolor.
Opublikowano 8 marca 2024
Ostatnia aktualizacja 6 czerwca 2024