Teraz proponujemy wyprawę na południe. Tutaj „zielonymi płucami” jest Las Kabacki, gdzie można podziwiać nie tylko wspaniałą przyrodę, ale również odkrywać historię. Kawałek dalej leży Konstancin-Jeziorna. Tam odetchniemy rześkim, solankowym powietrzem.
Las Kabacki im. Stefa Starzyńskiego
Północna część Warszawy ma swoje „zielone płuca” w postaci Lasu Bielańskiego, a południowa – Lasu Kabackiego.
To ponad 900-ha teren o bogatej roślinności. Porasta go 60 gatunków drzew – m.in. sosny, dęby, brzozy, graby, świerki i osiki, 143 gatunki roślin zielonych i 17 gatunków mchów. Nie brakuje także pomników przyrody o imponujących rozmiarach. Dociekliwi mają szansę znaleźć świerka pospolitego o obwodzie pnia 160 cm i wysokości 32 m oraz dęba czerwonego o obwodzie 145 cm. W lesie można natrafić także na bardzo rzadkie drzewo, jakim jest jarząb brekinia. Ma on ciemnobrązowe i twarde owoce, które są jadalne. Można je rozpoznać po tym, że na wietrze „pobrzękują” w bardzo charakterystyczny sposób, dlatego czasem drzewo bywa nazywane „brzękiem”.
Las Kabacki często wybierają na swój dom zwierzęta. Zamieszkują go sarny, lisy, łasice, jeże, borsuki, rzekotki drzewne, padalce i zaskrońce oraz liczne ptaki – myszołowy, kobuzy, pustułki, grubodzioby, gile, dzięcioły czarne i zielone.
Wizytę w lesie na południu Warszawy można potraktować także jako lekcję historii. Liczne mogiły i pomniki upamiętniają m.in. miejsca zbrodni hitlerowskich, ale także tajną jednostkę „Wicher”, która rozszyfrowała niemieckie kody wojskowe Enigmy. Las Kabacki był również świadkiem jednej z najtragiczniejszych katastrof lotniczych – w 1987 r. rozbił się w nim samolot pasażerski „Tadeusz Kościuszko”. Maszyna leciała z Warszawy do Nowego Jorku, a do wypadku doszło podczas awaryjnego lądowania. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie – 183 osoby. Obszar lasu o wymiarach 370 na 50 m został całkowicie zniszczony. W tym miejscu ustawiono pamiątkowy krzyż, głaz i tablicę z nazwiskami wszystkich ofiar. Teren ponownie zalesiono. Jednej z alej przecinającej las nadano nazwę al. Załogi Samolotu Kościuszko. Druga ulica na Ursynowie upamiętniająca katastrofę nosi imię Zygmunta Pawlaczyka – dowódcy załogi.
Po Lesie Kabackim należy poruszać się tylko wyznaczonymi alejami. Można także skorzystać z jednego z trzech szlaków turystycznych przebiegających przez las – 9-km czerwonego z Pyr do drogi rowerowej łączącej Wilanów z Powsinem, 10-km zielonego od przystanku kolejowego PKP Dawidy do Ciszycy i 5-km niebieskiego z Kabat do Zalesia Górnego.
Jak dojechać
- przystanek KABATY-STP bus: 166
- przystanek OS. KABATY bus: 166, 179, 504, 710, 724, 742
- przystanek POWSIN-PARK KULTURY bus: 519
Konstancin-Jeziorna
Na południe, po sąsiedzku z Lasem Kabackim, leży urokliwe miasto – Konstancin-Jeziorna. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1952 roku, kiedy to połączono dwie miejscowości – Konstancin i Skolimów. Jego początku należy jednak szukać już w średniowieczu. Z kolei do intensywnego rozwoju okolicy przyczyniło się uruchomienie w XVIII w. na rzece Jeziorce zakładu papierniczego, a w XIX w. podwarszawskiego letniska.
Centralną część uzdrowiskowego obszaru miasta stanowi Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego. Można w nim spędzić czas leniuchując, lub aktywnie – na ścieżkach spacerowych i rowerowych albo na boisku do siatkówki. W parku jest tężnia solankowa. Solanka jest wytłaczana na wysokość sześciu metrów, przepuszczana przez tarninowe podłoże i rozpylana. Zainstalowano także grzybki, dzięki którym woda tworzy mgiełkę ułatwiającą inhalację. Solanka wpływa leczniczo na układ nerwowy, gruczołów dokrewnych i odporność organizmu.
Po odpoczynku w parku warto wybrać się na spacer po mieście i odwiedzić kilka wyjątkowych willi wybudowanych na przełomie XIX i XX w. Przy skrzyżowaniu ulicy S. Żeromskiego i H. Sienkiewicza stoi willa „Świt”, w której ostatnich pięć lat życia spędził Stefan Żeromski. Powstały w niej fragmenty m.in.: „Przedwiośnia”, „Snobizmu i postępu” oraz „Wiatru i morza”.
Dziś w budynku jest Muzeum Stefana Żeromskiego.
Architekturą zachwycą także wille „Natemi” i „La Fleur”.
Jak dojechać
- przystanek PARK ZDROJOWY bus: 200, 710, L15, L28
- przystanek PIASTA bus: 200, 710, L15, L28
- przystanek WITWICKIEGO bus: L15, L28
- przystanek ZGK bus: L15, L28
Opublikowano 19 lipca 2022
Ostatnia aktualizacja 12 września 2022