Przystankowe wiaty na błysk – ZTM Warszawa

Przystankowe wiaty na błysk

zdjęcie przedstawiające ekipę sprzątaniową Zarządu Oczyszczania Miasta myjącą wiatę przystankową

Aktualna pogoda pozwala na porządki, do których używa się wody. Wystartowało gruntowne czyszczenie przystanków komunikacji miejskiej. Pozimowe mycie obejmie ponad 1200 wiat.

W zadbanym i estetycznym miejscu przyjemniej czeka się na tramwaj lub autobus. Dla komfortu pasażerów transportu publicznego Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) dba o czystość 4,3 tys. przystanków, które są zamiatane przez cały rok. Jednak w serwisie porządkowym są również takie prace, które – ze względu na użycie wody – wymagają dodatnich temperatur w dzień i w nocy. To gruntowne mycie wiat na przystankach.

– W katalogu zlecanych przez nas prac porządkowych jest szereg zsynchronizowanych różnorodnych działań, które w ostatecznym efekcie kształtują obraz zadbanej Warszawy. Czystość to nie tylko estetyka przestrzeni publicznej, ale także bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Nocne porządki

Wiosenna pogoda jest już stabilniejsza w zakresie nocnych, dodatnich temperatur. Dzięki temu ZOM mógł rozpocząć mycie 1222 wiat. Jako pierwsze w harmonogramie prac porządkowych są te zlokalizowane w Śródmieściu i na Pradze Północ. Szyby, gabloty i dachy wiat są dokładnie czyszczone wodą pod ciśnieniem. Oprócz typowych zabrudzeń usuwane jest także pseudograffiti, nielegalne ogłoszenia i naklejki. Mycie obejmuje też przystankowe słupki, rozkłady jazdy, ławki i chodnik. Prace prowadzone są nocami, by nie generować utrudnień dla pasażerów.

Regularne mycie aż do jesieni

W tym roku każda z wiat, w zależności od lokalizacji i natężenia ruchu pasażerów, będzie wyczyszczona przynajmniej 4 razy. Niektóre, głównie te w centralnych punktach przesiadkowych z dużą frekwencją podróżnych, nawet 8 razy. Kompleksowe porządki czekają również pętlę autobusową przy Dworcu Centralnym i znajdujące się na niej szklano-stalowe zadaszenia. Te prace, prowadzone również na wysokościach, wymagają specjalistycznego sprzętu i czasowej zmiany organizacji ruchu autobusów. Do jesieni ZOM planuje przeprowadzić je czterokrotnie.

Czysto na co dzień

Oprócz kompleksowego mycia, przystanki przechodzą też standardowy serwis porządkowy – w najbardziej uczęszczanych miejscach ekipy sprzątające pojawiają się codziennie. Każdego dnia zabierane są też śmieci z koszy. Nagłe zanieczyszczenia, pseudograffiti, nielegalne ogłoszenia czy rozbite szkło są usuwane z przystanków także interwencyjnie. Taką konieczność mogą zgłosić również mieszkańcy, przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

zdjęcie przedstawiające pracownika Zarządu Oczyszczania Miasta myjącego przystanek autobusowy na Dworcu Centralnym
fot. Zarząd Oczyszczania Miasta

Ostatnia aktualizacja 25 kwietnia 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.