Warszawska Szybka Kolej Miejska z sześcioma nowymi pociągami – ZTM Warszawa

Warszawska Szybka Kolej Miejska z sześcioma nowymi pociągami

zdjęcie pociągu SKM Impuls 2 na tle Stadionu Narodowego

Szybka Kolej Miejska dysponuje już sześcioma nowymi pojazdami z puli 21 zamówionych w nowosądeckim Newagu. W tym tygodniu do stolicy przyjechały ostatnie dwa czteroczłonowe pociągi. W maju przewoźnik rozpocznie odbiory dłuższych, pięcioczłonowych jednostek.

Pod koniec lutego nowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej zadebiutowały w rozkładzie jazdy zabierając na pokład pasażerów linii S2. Aktualnie, na trasie łączącej lotnisko im. Fryderyka Chopina z Sulejówkiem Miłosną dwa połączenia obsługują nowoczesne Impulsy 2.

Nowe pociągi przejechały już w sumie ponad 10 tysięcy kilometrów. Liczba podróżnych rośnie – w lutym z połączeń na linii S2 skorzystało prawie 366 tysięcy pasażerów. To niemal 63% więcej niż w roku poprzednim.

Ostatnie dwa czteroczłonowe pociągi przyjechały do Warszawy w tym tygodniu. Wkrótce rozpoczną jazdy testowe. W maju Szybka Kolej Miejska rozpocznie odbiory techniczne pięcioczłonowych jednostek, których zamówiła 15. Dłuższe pojazdy pojawią się na najpopularniejszej linii S1.

Dzięki inwestycji Szybkiej Kolei Miejskiej pasażerowie mają do dyspozycji więcej miejsc w godzinach szczytu, a także wygodne miejsca na wózek, duży bagaż czy rower. Składy są wyposażone w ładowarki USB, gniazdka elektryczne, biletomaty, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylator AED.

Wartość kontraktu realizowanego przez Newag wynosi blisko 668 milionów złotych brutto, z czego blisko 203 miliony pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.  Umowa z producentem obejmuje także przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi pociągów oraz siedmioletnie serwisowanie.

Szybka Kolej Miejska działa na terenie aglomeracji warszawskiej i stanowi istotny element Warszawskiego Transportu Publicznego. Jest piątym – w oparciu o liczbę pasażerów – kolejowym przewoźnikiem w Polsce. Zapewnia mieszkańcom stolicy i okolicznych gmin wygodny dojazd do pracy czy szkoły, przewożąc rocznie ponad 20 milionów osób. Pociągami SKM można podróżować po Warszawie, dojechać do Lotniska Chopina i podwarszawskich miejscowości: Otwocka, Legionowa, Radzymina, Sulejówka czy Pruszkowa. Eksploatując nowoczesne pojazdy i realizując kolejne inwestycje, SKM oferuje atrakcyjną alternatywę wobec samochodu, zmniejszając negatywny wpływ miasta na środowisko.

Ostatnia aktualizacja 2 czerwca 2022

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.