Ma 33 metry długości, może pomieścić 240 osób i nie hałasuje bardziej niż odkurzacz. Mowa o najnowszym warszawskim tramwaju. Z drugiej strony najstarszy stołeczny autobus wyprodukowany w latach 30. XX wieku. Takie pojazdy będzie można obejrzeć podczas tegorocznych Dni Transportu Publicznego.
W organizację Dni Transportu Publicznego tradycyjnie już zaangażował się Zarząd Transportu Miejskiego, operatorzy Warszawskiego Transportu Publicznego oraz Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Z powodu epidemii rozmach wydarzeń będzie mniejszy niż było to w nieepidemicznych latach, ale także będzie co zobaczyć.
Najdłuższy tramwaj
Tramwaje Warszawskie w sobotę, 18 września zapraszają na pętlę przy pl. G. Narutowicza na wystawę zabytkowych pojazdów. Będą tramwaje, których dziś nie można już zobaczyć na ulicach (poza Warszawskimi Liniami Turystycznymi latem) ale także ten, który jeszcze nie wozi pasażerów czyli najnowszy nabytek tramwajarzy, jeden ze 123 zakupionych dla Warszawy tramwajów Hyundai.
Dwa nowe tramwaje dotarły do stolicy w lipcu tego roku. Są to najdłuższe, 33-metrowy modele tego typu, jednocześnie są dłuższy o 2,5 metra od obecnie użytkowanych pojazdów. Mogą pomieścić 240 pasażerów. Podczas projektowania nowych tramwajów dużą wagę przyłożono do ochrony środowiska naturalnego. Składy są ciche – emitują dźwięki o natężeniu 74 decybeli, czyli o ok. trzy decybele mniej niż dziś eksploatowane wagony. Dodatkowo podczas hamowania będą magazynowały nadmiar energii, która będzie wracała do sieci.
Na pętli będzie można także odwiedzić promocyjne stoiska Warszawskiego Transportu Publicznego. Będą tam atrakcje dla dzieci, a pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego odpowiedzą na pytania dotyczące komunikacji miejskiej. Będzie można także złożyć wniosek o wydanie lub przedłużenie Karty Ucznia, Warszawskiej Karty Miejskiej, Karty Warszawiaka.
Po zakończeniu wystawy odbędzie się parada zabytkowych tramwajów, które pokonają trasę: Pl. Narutowicza – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – Ratuszowa – Jagiellońska – S. Starzyńskiego – most Gdański – Z. Słomińskiego – Międzyparkowa – gen. W. Andersa – Marszałkowska – Nowowiejska – L. Krzywickiego – Filtrowa – Pl. Narutowicza.
Najstarszy autobus
Miejskie Zakłady Autobusowe i Komunikacja Miejska Łomianki zaprezentują autobusy o napędzie gazowym i elektrycznym. Obecnie w barwach WTP kursuje ok. 500 nisko i zeroemisyjnych autobusów. Stale jest również rozbudowywana sieć miejskich ładowarek autobusów elektrycznych.
Operatorzy autobusowi – wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej – przygotują 18 września na pl. Defilad wystawę pojazdów o alternatywnych źródłach napędu oraz zabytkowych. Nie zabraknie na niej somuy – najstarszego stołecznego autobusu.
Takie wozy kursowały po ulicach przedwojennej Warszawy. Były to wówczas najnowocześniejsze autobusy na świecie, a egzemplarze produkowane dla stolicy Polski wyposażono w skórzane fotele oraz mahoniowe obicia ścian i sufitów. Wojenną zawieruchę przetrwały trzy takie wozy, które kursowały do 1949 roku. Niestety wszystkie zezłomowano. Somua MZA została wyprodukowana w 1932 roku i pochodzi z Holandii. Dzięki zaangażowaniu pracowników stołecznego operatora przeszła rewitalizację, w ramach której odtworzono jej wygląd z 1928 roku, kiedy to pojazdy tego typu zadebiutowały na ulicach Warszawy.
Jak buduje się metro
Metro Warszawskie zorganizuje 19 września dzień otwarty na budowanej stacji metra C20 Kondratowicza przy skrzyżowaniu ulic L. Kondratowicza i św. Wincentego. Postępy prac będzie można oglądać w godz. 11.00-15.00. Na najmłodszych zwiedzających będą czekały wyjątkowe atrakcje.
Kolejka wąskotorowa
Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa również włączyła się w Dni Transportu Publicznego. Na stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe (Piaseczno,ul. Sienkiewicza 14) w godzinach 12-18 zaprezentowany zostanie kolejowy tabor wąskotorowy, zabytkowe autobusy, będzie można zwiedzać zaplecze stacji kolejowej oraz przejechać się drezyną. O godzinie 14.00 na trasę wyjedzie wąskotorowy pociąg w ramach Warszawskich linii Turystycznych. Dojazd z Warszawy możliwy jest specjalną linią 51 (odj. Centrum 03 – 13.00, Wilanowska 01 – 13.20), powrót z Piaseczna do Warszawy odj. ok 17.00, po przyjeździe pociągu WLT). Bilety na pociąg i autobus dostępne na stronie www.kolejka-piaseczno.pl
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Dni Transportu Publicznego są organizowane w Warszawie od 2002 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tydzień pomiędzy 16 a 22 września jest cyklicznym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej poświęconym zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań komunikacyjnych z naciskiem na wybór transportu zbiorowego oraz innych inteligentnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań. Dopełnieniem ETZT jest Dzień bez Samochodu 22 września.
Hasło tegorocznego EZTZ brzmi: „Bezpieczeństwo i zdrowie dzięki zrównoważonej mobilności”. Jest ono ukłonem w stronę mieszkańców Europy i świata, którzy od wielu miesięcy mierzą się z trudami pandemii koronawirusa. Jednocześnie ma być przyczynkiem do refleksji nad okazją do zmian w dobie kryzysu zdrowotnego. Swój udział w ETZT 2021 zapowiedziało dotychczas 2 344 miast z 45 krajów.
Opublikowano 16 września 2021
Ostatnia aktualizacja 16 września 2021