Zielona mapa – ZTM Warszawa

Zielona mapa

Warszawa jest zielonym miastem. Mało kto wie, że w stolicy jest 12 rezerwatów przyrody. Bardziej znane są miejskie parki i lasy. Każde z tych miejsc warte jest odwiedzenia, zwłaszcza w letnich miesiącach. W planowaniu takich wycieczek bardzo pomocna jest Zielona Mapa – witryna internetowa prezentująca ekologiczny charakter komunikacji miejskiej w Warszawie.

W stolicy jest aż 8 tys. hektarów lasów i 762 hektarów parków. Las Kabacki, Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, Kampinoski Park Narodowy, Las Bielański, Jeziorko Czerniakowskie… Do każdego z tych miejsc można dojechać Warszawskim Transportem Publicznym. Zielona Mapa prezentuje aż 50 takich wyjątkowych lokalizacji. Każda z nich jest dokładnie opisana – poza charakterystyką „zielonych przystanków”, podano także informacje na temat m.in. wyjątkowych okazów flory i fauny, które występują w poszczególnych miejscach.

Gdzie w Warszawie spotkać można czernice, głowienki, świstuny i hełmiatki? Zielona Mapa pomoże w ich odnalezieniu oraz ułatwi zaplanowanie wygodnego dojazdu komunikacją publiczną do unikatowych miejsc. Nazwy warszawskich przystanków rządzą się swoimi prawami i niekoniecznie są tożsame z nazwami parków czy rezerwatów, przy których się znajdują. Nie zawsze wiadomo, gdzie wysiąść, aby szybko dotrzeć np. do lasu. Zielona Mapa pokazuje, jak można łatwo trafić do interesujących przyrodniczo miejsc stolicy. Zintegrowana jest z wyszukiwarką połączeń na stronie internetowej ZTM oraz z mapami Google. Korzystając podczas takich wycieczek z autobusu, tramwaju, metra lub pociągu, chronimy miejską przyrodę i przyczyniamy się do zapobiegania poważnym problemom cywilizacyjnym – zanieczyszczeniu środowiska, czy wzrostowi poziomu hałasu.

Zielona Mapa prezentuje także m.in. listę ponad 40 gatunków bylin, drzew i krzewów, które warto sadzić w mieście. Jak najwięcej ich powinno rosnąć m.in. na skwerach, wokół bloków, czy przy ogrodzeniach. Przykładowo, jarząb mączny ma omszone liście, które bardzo dobrze wyłapują kurz z powietrza. Warto posadzić go w sąsiedztwie osiedla, jako ochronę przed pyłami z jezdni. Lista została stworzona we współpracy ze specjalistami m.in. z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Zielona Mapa to wspólny projekt Zarządu Transportu Miejskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych. Korzystać z niej można od jesieni 2017 roku pod adresem www.zielonamapa.waw.pl

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.